Головна » Конспекти » 1 Клас » Природознавство / Я і Україна

Дослідницький практикум. Як живуть мурахи

Тема: Дослідницький практикум. Як живуть мурахи

Мета:Ознайомити  учнів із життям мурашок;повторити істотні ознаки комах,дати знання про користь мурашок;розвивати пізнавальний інтерес до комах,вміння аналізувати й узагальнювати;виховувати любов до природи,сприяти збереженню здоров я учнів.

Обладнання: картки комах,аудіо запис  «чарівного» вітру,пазли мурашок,мурашник класу.

Хід уроку

1.А,А1 (організаційний момент,емоційний настрій)

Подивилися на мене,

Усміхнулися усі:

Усміхнись тому,хто справа,

Усміхнись тому,хто зліва.

Всі готові до роботи,

Всі бадьорі,молодці!

Вправа «Погода»

-Яка зараз пора року?

-Який місяць?

-Яке число?

-Тепло чи холодно надворі?

-Який стан неба?

-Яка температура повітря?

-Чи були сьогодні протягом дня опади?

2.А2 (актуалізація опорних знань та вмінь учнів)

-Відгадайте загадку:

Всюди проживають,

По шість ніжок мають,

Можуть мати й крила.

Але це не пташки.

Дітки відгадали?

Звісно це… (комашки).

-Які істотні ознаки всіх комах?

-Назвіть комах нашого краю.

3.Б.(повідомлення теми і мети уроку).

-Діти, а чи бували ви коли-небудь у лісі?А хотіли б ще раз там побувати? Добре.а віднесе нас туди «чарівний» вітерець.Заплющуємо оченята…Лунає музика (вчитель промовляє):

-«Віте,вітер,вітерець,

Піднеси нас до небес,

На хмаринці погойдай,

Діток наших розважай.

Як опинемось за містом,

Опусти в безлюднім місці

У зелений темний ліс,

Дякуєм,ти нас приніс!»

На дошці з являється картинка «У лісі»

-Відкриваємо оченята.Що ви бачите?А давайте трошки погуляємо по лісу,і  подивимось,хто ховається під деревами,під кущами,камінням?Але щоб не сумно нам було іти,давайте заспіваємо пісню.

 –Ми в подорож рушаємо казкову,чарівну,

І пісню заспіваємо веселу,гомінку

Ля-ля-ля,ля-ля-ля навкруги така краса:

Квіти,луки,трави,

Ліси,річки,стожари(2 р.)

Кого ж ми з вами побачили у лісі?Відповіді дітей.А спробуйте відгадати,хто ще може ховатися:

Восени в щілину забереться,

А навесні прокинеться(вивішується картинка мухи).

Чорний,та не ворон,

Рогатий,та не бик,

Шість ніг- без копит.

Летить-виє,

Сяде-землю риє (вивішується картинка жука).

Ніс довгий,голос  тонкий,

Хто його уб є,той свою кров проллє (вивішується картинка комара).

-Молодці діти,впізнали всіх мешканців лісу,а я вас хочу познайомити з ще одним лісовим мешканцем.А хто це ви дізнаєтесь,склавши картинку.

Робота в парі (у кожного на парті в конвертах пазли з мурахами)

-Чи впізнали ви хто це? Так,вірно,це мураха. А чому він комаха?

4.Б1 (вивчення нового матеріалу).

1)Підготовча робота

-Зазначте на малюнку частини тіла мурашки. Діти по одному виходять до дошки і ставлять цифри біля частини  тіла,яку пропонує вчитель (груди,голова ,черевце)

-На голові у мурашок є вусики.Своїми вусиками-антенами  вони не лише сприймають звуки і запахи,але і передають одне одному певні відомості.

2)Розповідь учителя про мурашник

За ялиною горбок-

Півмільона мурашок

Працювали день і два…

Листя,голки і трава

Полягали у будівлю.

Можна звати дім комашник,

А інакше він-…(мурашник).

Демонстрування і ілюстріціі «Мурашки і мурашник»

1.Покриття з голок та гілочок,яке захищає мурашник від негоди;2. «Солярій»-камера,яка нагрівається промінням сонця.Навесні всі мешканці збігаються сюди погрітися;3.Один з входів.Охороняється солдатами.Служить вентиляційним каналом;4.Кладовище.Сюди робочі мурахи відносять померлих мурашок і  сміття;5.Зимова камера.Мурахи збираються сюди,щоб пережити зимові холоди,знаходячись у полу сплячці;6. «Хлібний амбар».Тут мурахи зберігають зерна;7.Царська камере,де живе «цариця»,яка відкладає яйця;8.Камераз яйцями,личинками,куколками;9. «Коровник»,там мурахи тримають тлей;10. «М ясне кладовище»,сюди мурахи приносять здобич.

-Живуть мурашки сім ями.У великому мурашнику мешкає до кількох мільйонів мурашок.Мати-засновниця («цариця») знаходиться в глибині,в підземній пітьмі,де справно відкладає яйця.Навколо неї клопочуть помічники:одні ії годують,другі – чистять,треті  - доглядають за яйцями,четверті – перетягають личинок,які обернулися на лялечку,в камеру вище,де за ними доглядатимуть п яті; шості стоять на чатах у камері під самим дахом.Робочі мурашки-безкрилі.Але іноді біля мурашника можна побачити мурашок,які літають-це сонячної днини здійснюють політ молоді самиці і самці. Самці після польоту гинуть,самиці,опустившись на землю,відривають у себе крила,повертаються в гніздо і впродовж декількох років займаються відкладанням яєчок.

Висота мурашника досягає 1 метра. Купа  хвоїнок-це ще не весь мурашник.Частина приміщень-в землі,а хвоїнки захищають їх від холоду.Мурашник-це багатоповерхова споруда,у якій багато ходів і камер,де зберігаються яйця,личинки і лялечкі.Великі мурашки ,з дуже великою головою або з дуже міцними щелепами,-це солдати.Вони стоять біля входів у мурашник,закриваючи їх своїми головами.Коли робоча мурашка,повертаючись додому,підходить до такого закритого ходу,стукає вусиками по голові солдата,який після такого знаку пропускає її до мурашника.Мурашка,який щойно з явився на світ,починає працювати з першого дня.Спочатку він годує самицю,потім йому доручать доглядати за яйцями,личинками і лялечками.Через 40 днів відбуваються вікові зміни,і мурашка виходить із гнізда – стають фуражирами (добувають їжу) або будівельниками (будують і ремонтують мурашник),або солдатами( охороняють мурашник від чужаків),або няньками (доглядають за лялечками – гріють їх на сонечку,просушують від вологи).

Зимують мурашки в підземній частині мурашника.Там вони,скупчившись,чекають на весну.Мурашники руйнувати не можна! Є цікава прикмета:якщо мурашки клопочуться біля мурашника – на теплу погоду,а якщо ховаються – дощитиме.

3.Розповідь «Мурашки – санітари лісу»

-Мурашок називають лісовими санітарами,тому що вони знищують 15-20 тис. шкідливих комах на день,а корисних не чіпають.Мурашки активно полюють на шкідливих комах.Вони встромлюються гострими щелепами в м яке тіло.Якщо комаха велика,вони полюють спільно,вбиваючи жертву мурашиною кислотою,яку вони вистрілюють черевцем на тіло жертви.Потім жертву спільно перетягують у мурашник.Мурахи корисні тим,що,роблячи ходи,розпушують грунт.

Фізкультхвилинка

Діти по лісу гуляли,

Де мурашок повстрічали

1,2,3,4,5

Як багато тут мурах!

Ми їм тихо покланемось,

Потім ще разок зігнемось,

Декілька разів присядем

І за парти тихо сядем.

5.В (узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів)

1)Робота над загадками

Над квіткою танцює,пархає,

Віялом красивим махає (Метелик)

Наче птиця,крила має,

Все літає і співає:

-Я медок вам ношу,

Не чіпай же ,бо вкушу.

Так лякає нас мала,

А зовуть її…(бджола)

У лісі біля пня біготня,метушня,

Народ робочий весь день хлопоче (мурашки).

2)Тестування

1)Як живуть мурашки?

А)Сім ями; б)поодинці; в)парами.

2)Висота мурашника

А)5 м; б)1 м; в)124 м.

3)Мурашок називають:

А)шкідники лісу; б)друзі лісу;в)санітари лісу.

4)Мурашки спілкуються за допомогою:

А)лапок; б)очей; в)вусиків.

-Хто не є комахою? Чому? (Равлик,метелик,бабка,комар,бджола).

-Як називають цих жуків? Чому їх так назвали?

 

 

 

(жук-олень,жук-носоріг)

3)Робота над  прислів ями

-Мурашка слабка,але камінь рушить.

-Мала мурашка тілом,та велика справою.

-Піди до мурашки ледачий,повчися у неї розсудливості.

Діти, ми дуже багато цікавого побачили у лісі,багато дізналися нового,але нам вже час повертатися назад.Але щоб повернутися назад,нам треба промовити чарівні слова:один,два,три,нас до школи поверни.Усі разом (один,два,три,нас до школи поверни) звучить музика…

6.Ж (підсумок уроку)

-Що нового ви сьогодні дізналися?

-Чим живляться мурашки?

-Як потрібно берегти мурашок?

-Давайте ми  з вами уявимо себе маленькою мурашкою,і зробимо мурашник нашого класу.(Кожен учень виходить до дошки і наклеює на мурашник мурашку зі своїм ім ям.)



Джерело: noindex
Категорія: Природознавство / Я і Україна | Додав: SYLER (29.12.2013)
Переглядів: 1966 | Рейтинг: 3.0/1

Можливо, вам будуть цікаві ці конспекти

Догляд за одягом та взуттям. Послідовність дій під час зав’язування шнурків н...
Живі організми, їх ознаки та умови, необхідні для життя, різноманітність
Різноманітність рослин
Практична робота: моделювання ситуацій спілкування про небезпеку за телефонам...
Коли щось робиш, думай про наслідки. Болгарська народна казка «Виноград і змі...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]