Форма входу

Зареєструватися
Рекламка


Повторення вивченого в 3 класі

Заняття 2

Тема: Повторення вивченого в 3 класі

Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів про поняття, суттєві ознаки понять, прості й складні судження; вдосконалювати вміння давати визначення поняттям через найближчий рід і видову відмінність; з простих суджень утворювати складні зі сполучниками і, чи, визначати їх правильність; розв’язувати задачі за допомогою методів припущення й вилучення; зображувати за допомогою кругів Ейлера співвідношення між обсягами 3-4 понять, визначати вид відношень між поняттями; розвивати увагу учнів; дати можливість кожній дитині пропонувати свою думку.

Обладнання: підручник, зошит, циркуль, олівець.

Хід Заняття

I. Організація учнів до Заняття

 Хочу всіх вас привітати,

 Успіху вам побажати,—

 Всім, хто вміє задачі розв’язувати,

 Любить думати і міркувати,

 Правильно відповідь умить відшукати.

II. розумова розминка

1.

Визначити взаємозв’язок між числами й, використовуючи його, заповнити пропуски.

— На яку цифру закінчуються числа у першому стовпчику? У другому?

— Які з них називаються парними, а які — непарними?

— Пригадайте властивості парних і непарних чисел. (Сума двох парних чисел — парне число. Сума двох непарних чисел — парне число. Сума парного й непарного чисел — непарне число.)

 2. Чи можна заплатити за газету, яка коштує 20 копійок, сімома монетами вартістю 1 і 5 копійок? (Ні, бо сума семи непарних чисел не може бути парною.)

 3. Доведіть, що не можна підібрати 5 непарних чисел, сума яких дорівнює 100.

 4. Миколка вирішив купити у магазині 20 зошитів, 2 альбоми для малювання, авторучку за 1 грн 20 к., декілька олівців по 8 к. і декілька обгорток для підручників по 30 к. Йому сказали, що за покупку треба заплатити 4 грн 57 к., але Микола попросив перерахувати вартість покупки, й помилка була виправлена. Як він здогадався, що була допущена помилка?

 5. Знайди трицифрове число, у якого кожна наступна цифра на 1 більша від попередньої. Скільки може бути різних відповідей? (Усього є 7чисел: 123, 234, 345, 456, 567, 678, 789.)

 6. Запиши у порядку зростання трицифрові числа, у кожного з яких у розряді одиниць стоїть цифра 5, а в розряді сотень — цифра 2. На скільки найбільше число більше від найменшого?) (205, 215, 225, 235, 245, 255, 265, 275, 285, 295 — 10 чисел. Найбільше число на 90 більше від найменшого.)

III. Повторення вивченого матеріалу

Робота в малих групах Учні поділяються на групи 3—4 осіб. Кожна група виконує однакове завдання, а потім по колу перевіряють правильність виконання. Завдання 1 (С. 4)

Діти мають не тільки визначити вид відношення між поняттями, а й довести свою думку. Наприклад, поняття В і С — несумісні, бо обсяги цих понять не мають спільних предметів, тобто не існує чисел, які є одночасно парними і непарними. А і ^ — сумісні поняття, бо вони у своїх обсягах мають спільні предмети, тобто деякі числа є трицифровими.

На аркуші паперу кожна група за допомогою кругів Ейлера показує співвідношення між обсягами понять.

 Інтерактивна вправа «Обговорення»

Використовуємо метод дискусії для заохочення учнів до обговорення.

Учитель ставить запитання і керує дискусією таким чином, щоб учасники мали змогу детально обговорити ці питання.

— Яке судження ми називаємо істинним? А яке — хибним?

— Як перетворити хибне судження на істинне і навпаки?

Завдання 2 (С. 5)

Правильна відповідь: «Ведмідь є твариною» — істинне просте судження. Перетворити його на хибне можна за допомогою слова не.

— Скільки складних суджень можна утворити, використовуючи сполучник і?

Завдання 3

Можна скласти тільки одне істинне складне судження зі сполучником і:« Чотирикутник має чотири кути і 2 < 3». Це судження істинне тому, що дві частини його — істинні прості судження.

 Дидактична гра «Коло міркувань»

Колективна робота над задачами 4, 5(С. 5).

Завдання 4

Задача з множинами. Учні колективно обговорюють задачу. Розігрують умову задачі і прикладом доводять правильність розв’язання.

Розв’язання

1) 24 - 10 = 14 (д.) — ліпили слоненят і ведмедиків.

2) 9 + 8 = 17 (д.) — ліпили слоненят і ведмедиків.

3) 17 - 14 = 3 (уч.)

Відповідь. 3 учні ліпили і слоненят, і ведмедиків.

 Технологія «Ажурна пилка»

Учитель розділяє клас на групи. Завдання 5 опрацьовують самостійно за допомогою ілюстрацій і теоретичного матеріалу в підручнику.

На виконання завдання відводиться певний час.

Кожна група обирає експертну групу. Експерти пояснюють засвоєний матеріал іншим експертам і самі набираються нових знань.

Учасники експертних груп повертаються в групи й діляться знаннями, отриманими в експертних групах, з іншими учнями цієї групи.

Клас об’єднується в загальне коло для підбиття підсумків. Таким чином усі учні оволодівають вмінням розв’язувати задачу на метод припущення.

Учні міркують так:

— Робимо припущення. Припускаємо поступово істинність одного з тверджень і хибність інших двох (відповідно до умови задачі). Після кожного з припущень визначаємо, який саме подарунок отримав кожен з братів. Розв’язком задачі буде той варіант, який не суперечить умові.

Зверніть увагу!

Треба розглянути всі варіанти припущень (навіть якщо дитина вибрала одразу той варіант припущення, який призводить до правильного розв’язку). Це і буде розв’язанням задачі на припущення.

У зошиті учня має бути таке оформлення розв’язання цієї задачі.

рр. у/. х. Набір Не набірНе набір

Сашко --- набіролівців олівців олівців

різнокольорових олівців

Х пр. х. Набір Не набірНе набір

Василь --- не набіролівців олівців олівців

різнокольорових олівців.

Х X пр.Набір Набір Не набір

Антон --- не набір фломастерів фломастерів фломастерів

фломастерів

Відповідь. Василь отримав набір різнокольорових олівців, Антон — книжку, Сашко — набір фломастерів.

Перший і другий варіанти припущення суперечать умові задачі (у першому варіанті двоє дітей отримали набір різнокольорових олівців; у другому варіанті — ніхто не отримав набір різнокольорових олівців). Підходить третій варіант, бо за цим варіантом припущення всі хлопці отримали різні подарунки.

IV. розвиток уваги учнів

Самостійне виконання завдань 6, 7.

Завдання 6 (С. 5) — вийде 945.

Завдання 7(С. 6)

За даним малюнком можна скласти таке істинне судження: «Віник не може лежати на дивані». Для того щоб перетворити його на хибне, треба вилучити частку не.

V. Підсумок Заняття

— Як перетворити істинне судження на хибне і навпаки?

— Які числа називаємо парними, а які — непарними?



Категорія: 4 Клас Логіка | Додав: SYLER (13.02.2014)
Переглядів: 928 | Рейтинг: 0.0/0

Можливо вам також будуть цікаві наступні конспекти:
Вітальні листівки. Оздоблення листівки
«Бременські музиканти» (німецька народна казка). Продовження
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 16
Дикі та свійські тварини
А. М'ястківський «Казка про яблуню». В. Коломієць «Не лови метелика».

Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.


Зареєструватися
Статистика

Онлайн всього: 5
Гостей: 5
Користувачів: 0

Сьогодні до нас завітали:
kharlamova2502, dudnichenkotv