Головна » Конспекти » 2 Клас » Логіка

Задачі на припущення й метод вилучення

ЗАНЯТТЯ 27

Тема: Задачі на припущення й метод вилучення

Мета: вдосконалювати вміння розв’язувати задачі на припущення й метод вилучення; перетворювати хибне судження на правильне і навпаки; розвивати інтелектуальну емпатію, точність, чіткість, послідовність висловлення думки.

обладнання: маски казкових героїв, таблиці.

Хід Заняття

I. Організація класу до роботи

II. Повідомлення теми і мети уроку

— На сьогоднішньому занятті ми вирушимо в подорож казковим містечком і під час подорожі, долаючи випробування, будемо плести віночок.

III. Узагальнення та систематизація вивченого

Проблемно-пошуковий діалог

Задача. Перед нами — маяк, на якому написано:

Попливеш праворуч — потрапиш у вир;

попливеш ліворуч — потрапиш до Квіткового міста;

попливеш прямо — з тобою щось станеться.

Всі написи хибні. Діти, куди ж треба плисти, щоб потрапити до Квіткового міста? (Праворуч)

 Рольова гра з елементами театральної дії

Медуниця. Шановні гості! Ми раді бачити вас у нашому місті й хочемо подарувати вам ґроно калини — символ України, а також символ краси дівочої вроди. Гвинтик зі Шпунтиком сперечаються, кому це зробити. Я вважаю, що це має зробити той, хто із нас трьох посадив і виростив калину.

Гвинтик. Я посадив і виростив цей кущ.

Шпунти к. Я не садив і не доглядав калину.

Медуниця. Один із них каже правду, один — неправду. (Гвинтик сказав неправду, а Шпунтик і Медуниця — правду.)

В і д п о в і д ь. Медуниця посадила і виростила калину.

Знайко. Допоможіть лікареві Пігулкіну.

Пігулкін. Хто без дозволу зірвав з моєї клумби квітку волошки? Я знаю, це міг зробити хтось з вас. Я бачив його зі спини.

Гв и н т и к. Сиропчик не рвав квітки. І Шпунтик не рвав.

Шпунтик. Я думаю, що це зробив Гвинтик. Сиропчик не міг цього зробити.

Сиропчик. Не гнівайся, лікарю. Я знаю, що Шпунтик не міг цього зробити. Це я зірвав квітку!

Знайко. Визначте, хто з них зірвав квітку, якщо один із них двічі сказав правду, один — двічі неправду, один — був правдивий тільки наполовину.

Колективне розв’язання задачі в підсистемах: «учитель — клас», «учитель — учень», «учень — учень», «учень — клас» (задача на припущення).

Слова кожного персонажа розглядаємо як окремі судження.

Вважатимемо слова Гвинтика першим судженням, слова Шпунти-ка — другим, слова Сиропчика — третім.

У першому судженні обидві частини не можуть бути хибними, бо тоді б квітку зірвали двоє: Сиропчик і Шпунтик, що суперечить умові задачі (квітку зірвав хтось один).

Якщо припустити, що в першому судженні обидві частини правильні, тоді квітку зірвав Гвинтик. За наслідками цього припущення виходить, що і в другому судженні обидві частини будуть правильними, що знову ж таки суперечить умові задачі (тільки в одному з трьох суджень обидві частини можуть бути правильними).

Припустімо, що в першому судженні перша частина правильна, а друга — хибна. Тоді квітку зірвав Шпунтик. За наслідками цього припущення

виходить, що і в другому судженні перша частина буде правильна, а друга — хибна. Це неможливо, бо суперечить умові задачі.

Отже, у першому судженні перша частина хибна, а друга — правильна. Тоді квітку зірвав Сиропчик. За наслідками цього припущення виходить, що в другому судженні обидві частини хибні, а в третьому судженні — правильні.

Робимо висновок, що квітку зірвав Сиропчик. Гвинтик був правий тільки наполовину. Сиропчик сказав правду, а Шпунтик сказав неправду. Задача розв’язана.

Сиропчик. Пробачте мені, я більше так не робитиму. Я зрозумів свою провину.

П і гу л кі н. Ай-яй-яй! Так не можна робити! Це ж крадіжка! Ну що ж, подаруємо волошку нашим гостям. Вони викрили злочинця.

Гвинтик. Діти, допоможіть малюкам визначити, хто які предмети викладає у них у школі, яка, до речі, одна в місті. Уроки з історії, біології, географії, англійської та французької мов, математики викладали три вчителі — Знайко, Сиропчик, Медуниця. Кожен із них викладав по два предмети.

Географ і вчитель французької мови — сусіди по дому (1).

Учитель біології старший за вчителя математики, а Медуниця наймолодша (2).

У понеділок перший урок за розкладом у Знайка, у біолога та вчителя французької мови (3).

У неділю Медуниця, вчитель математики і вчитель англійської мови були на риболовлі (4).

— Які предмети викладає кожен з них?

Колективне розв’язання задачі у підсистемах: «учитель — клас», «учитель — учень», «учень — учень», «учень — клас» (задача на метод вилучення, розв’язання діти оформляють у таблиці).

Учні, спочатку аналізуючи подану в умові інформацію, обмірковують, які предмети не викладає кожен із вчителів.

Якщо Медуниця наймолодша, а вчитель біології старший за вчителя математики, то Медуниця не може бути вчителем біології — цей висновок можна зробити із другого судження.

З третього судження випливає, що Знайко не може викладати біологію та французьку мову (перший урок одночасно у трьох різних фахівців).

З четвертого судження випливає, що Медуниця не може викладати математику та англійську мову.

Результати міркувань учні вносять у таблицю. Таблиця має такий вигляд:

Заповнивши таким чином таблицю, можна зробити висновок, що Сиропчик викладає біологію.

Визначивши, що Сиропчик викладає біологію, з третього судження можна зробити висновок, що Сиропчик не може викладати французьку мову, а з другого судження — що Сиропчик не викладає математику.

Отже, з таблиці видно, що французьку мову викладає Медуниця, а математику — Знайко.

З першого судження випливає, що Медуниця не може бути вчителем географії: вони різні люди — сусіди по дому, залишається другий предмет, який викладає Медуниця, — це історія, відповідно історію не можуть викладати ні Сиропчик, ні Знайко.

З четвертого судження випливає, що Знайко не може бути вчителем англійської мови.

Отже, лишається, що Знайко викладає ще географію; відповідно Сиропчик не може викладати географію, другий предмет, який викладає Сиропчик, — це англійська мова.

Тепер таблиця має такий вигляд:

'ч Предмет Біологія Географія Математика Англійська Французька Історія

 Ім’я 'чмова мова

Сиропчик+ - -+- -

Медуниця- - --+ +

Знайко- + +-- -

Відповідь. Знайко викладає географію та математику, Сиропчик — біологію та англійську мову, Медуниця — французьку мову та історію.

Гвинтик. Молодці! Ви правильно розв’язали задачу. Дарую вам за це квіти барвінку та любистку. Барвінок — символ життя. Любисток — символ людської відданості.

IV. Підсумок Заняття

— Які види задач ми повторили на занятті?

— Чим задачі на припущення відрізняються від задач на метод вилучення?

З н а й к о. Як добре і правильно ви міркуєте! Мабуть, треба і в нашій школі ввести цікавий і корисний предмет — логіку.

Дарую вам напам’ять безсмертник — символ здоров’я.

Категорія: Логіка | Додав: SYLER (02.01.2014)
Переглядів: 2279 | Рейтинг: 2.0/1

Можливо, вам будуть цікаві ці конспекти

Елементарні уявлення про духовну складову здоров'я. Різні вияви краси пов...
Конструювання зі смужок паперу. Конструювання виробів зі смужок паперу
Хто ти. Які вони, який ти. Історія твого імені
Свято здоров'я (урок проводять два вчителі)
Вітальні листівки. Оздоблення листівки
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]