Форма входу

Зареєструватися
Рекламка


Орфограма слабкої позиції голосних звуків

скачати
Тема. Орфограма слабкої позиції голосних звуків
Мета: формувати поняття «орфограма»; повторити відомі орфограми (орфограма «Велика літера»); конкретизувати поняття орфограми, формуючи поняття «орфограми слабкої позиції звука»; формувати контрольно-оцінювальні дії під час розв’язання завдань на знаходження орфограми слабкої позиції звука в словах; виховувати уміння навчального співробітництва та розуміння необхідності колективних зусиль для досягнення певної мети.

Запропоновані розробки уроків відповідають Програмі з української мови
(система розвивального навчання Д.Б. Ельконіна - В.В.Давидова) для 1- 4 класів (автори СтарагінаІ.П., Перепелицина О .А., СосницькаН П.) , а також матеріалу «Експерементального робочого зошита №1 з української мови
для 2 класу» (автори Перепелицина О. А., Старагіна І.П.)

Тема. Орфограма слабкої позиції голосних звуків
Мета: формувати поняття «орфограма»; повторити відомі орфограми (орфограма «Велика літера»); конкретизувати поняття орфограми, формуючи поняття «орфограми слабкої позиції звука»; формувати контрольно-оцінювальні дії під час розв’язання завдань на знаходження орфограми слабкої позиції звука в словах; виховувати уміння навчального співробітництва та розуміння необхідності колективних зусиль для досягнення певної мети.
Обладнання: «Експериментальний зошит №1 з української мови» Перепе-
Лициної О.А., Старагіної І.П., СосницькоїІ.П.; записи до уроку на дошці, зав-
Дання для роботи в групах, силует Плямса.
Хід уроку
1Організація класу.
Стали , дітки, підтягнулись.
Один одному так щиро посміхнулись.
На урок старання не забудьте взяти.
Сіли всі рівненько, будем працювати.
2. Каліграфічна хвилинка з актуалізацією необхідних знань.
- Як завжди на уроках української мови одне з головних завдань – писати каліграфічно,
Красиво,розбірливо. Тож почнемо зі звичної для нас каліграфічної хвилинки.
Письмо великої та маленької літер Ю, ю.
Прописати слова «юнак», « Юрко».
- Чому однакові звуки (йу)в першому та другому словах ми позначаємо по-різному?
(Тому що, «юнак» - так називають будь – якого хлопця, а «Юрко» - це ім.,я, тому і пишемо з великої букви. ) Схема на боковій дошці.
- Як називається таке явище в мові,коли один і той самий звук позначається по-різному,ко-
ли не можна обрати букву,лише орієнтуючись на слух, коли потрібні певні правила?
( Орфограма «Велика літера»)
Вносимо уточнення до схеми.
3.Перевірка домашнього завдання з актуалізацією необхідних знань
Вправа № 42
Потрібно було записати зміни слів буквами, ураховуючи позиційне чергування звуків
М_жа - межі
Р_бро - ребра
Кл_ни - клин
Та пояснити написання літери Е чи И в словах.
- Звідки взагалі з,явилася проблема на позначення звука? Коли цей звук з,являється в словах? У якій позиції?
(Без наголосу . У слабкій позиції.)
- Як ми можемо з,ясувати, яку літеру Е чи И вибрати на позначення звука?
(Якщо звук чергується з (е),то ми обираємо літеру Е на його позначення, а якщо він чергується з (и), то літеру И)
Фізкультхвилинка.
4. Постановка та розв’язання навчального завдання.
- Отже, що ви можете сказати про позначення звука? Чи завжди він позначається однаковою літерою?
(На письмі цей звук може позначатися буквами Е або И залежності від позиційного чергування)
На дошці з’являється схема:
Як називається явище в мові, коли один і той звук позначається по-різному, коли не можна орієнтуватися лише на слух, коли потрібні певні правила позначення? (Орфограма)
- А у якій позиції нам трапилась ця орфограма?
(У ненаголошеній. У слабкій позиції.)
- Тож ця орфограма і має назву «орфограма слабкої позиції».

- На яку ще орфограму ми натрапляли сьогодні на уроці?
(Орфограма «Велика літера»)
- Чим відрізняються ці орфограми?
(Різні правила вибору букви. При роботі з орфограмою «Велика літера» ми обираємо між великою та малою буквою, а у випадку нової орфограми – між різними літерами.)
- Як називається ця нова орфограма? У якій позиції звука вона трапляється?
(Орфограма слабкої позиції звука)
- Як ви думаєте, чи є орфограмою букви, якими позначаються звуки а,о,у,і?
(Ні, бо ці звуки в сильній та слабкій позиції позначаються однаково)
5. Формування контрольно-оцінювальних дій.
1)Виконання вправи 43. Фронтально.
Знайти орфограми слабкої позиції. Обвести кружечком звуки, позначення яких на письмі є орфограмою.
2)Виконання вправи 44.
Затранскрибувати імена казкових героїв. Кружечком обвести звуки, позначення яких на письмі є орфограмою: Синім олівцем - «Велика літера», червоним олівцем - орфограми слабких позицій звука.
Форма взаємодії : групова.
- Як розподілите обов’язки у групі? (Кожен відповідатиме за одне слово.)
- Що в цей час робитимуть інші?(Контролювати, виправляти, вчити.
- Розподіліть обов’язки. Починайте працювати.
Перевірка робіт.
- Плямс виконав таке ж завдання. Звірте свої записи із Плямсиковими.
- Чи згодні ви з його роботою? Оцініть його роботу на чарівній лінієчці. Що ви йому побажаєте? (Бути уважним на уроці.)
6.Підсумкова рефлексія.
- Що нового ви дізналися?
- Чи можете навчити інших?
- Що розповісте про сьогоднішній урок батькам?
7.Домашнє завдання.
Вправа 45.Відгадати загадку. Зробити звукозапис відгадки. Обвести олівцем звуки, позначення на письмі є орфограмою.


Категорія: 2 Клас Рідна мова | Додав: bojelena67 (04.03.2016)
Переглядів: 323 | Рейтинг: 0.0/0

Можливо вам також будуть цікаві наступні конспекти:
Дикорослі та культурні рослини
Твоя родина, рідня, рід. Свята моєї родини
Елементарні уявлення про духовну складову здоров'я. Різні вияви краси пов...
Запитання до природи. За що нам удячні хатні улюбленці (рослини, тварини)?
Колективне збирання моделей машин. Спільна поетапна робота з моделювання тран...

Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.


Зареєструватися
Статистика

Онлайн всього: 17
Гостей: 17
Користувачів: 0

Сьогодні до нас завітали:
Natalie6990, okssana-83, Стифлер

Яндекс.Метрика
Рейтинг@Mail.ru