Головна » Конспекти » 2 Клас » Рідна мова

Правильне вимовляння (за зразком учителя), розрізнення на слух дзвінких — глухих, твердих — м'яких приголосних звуків

Урок 96

Тема: Правильне вимовляння (за зразком учителя), розрізнення на слух дзвінких — глухих, твердих — м'яких приголосних звуків

Мета: уточнити і закріпити знання учнів про приголосні звуки та спосіб позначення їх на письмі; розвивати вміння розрізняти на слух та за способом вимовляння тверді і м'які, дзвінкі і глухі приголосні; виховувати любов до природи.

Хід Уроку

I. Організаційний момент

Починаємо урок,

Бо почули ми дзвінок.

Він за парти кличе нас.

До роботи, другий клас!

II. Актуалізація опорних знань

 1 Хвилинка каліграфії

Фф фа фло фу фе флу фі фи оф еф с^пбійХЗпортфе ПяофартуПх

Федір фарбував фіалки фіолетовим фломастером.

— чи знайоме вам значення слова фартух?

Фартух — частина одягу, що захищає плаття, костюм від бруду.

— Доберіть до слова футбол споріднені слова.

— Доберіть до слова портфель слова — назви дій.

— Доберіть до слова фартух слова — назви ознак.

— Поділіть слова в реченні на склади.

 2 Вправи на повторення

 1) Вставити в слова букви ф або хв.

_іалка, _іст, _ея, _утбол, _ороба, _ортеця, _иля, _илина, _он-тан, сара_ан, _оя.

— Прочитайте утворені слова, правильно вимовляючи звук [ф].

 2) Замінити [л] на [р]. які слова у вас утворилися?

лак (рак), лама (рама), малина (Марина), валити (варити), лови (рови), лука (рука), жалко (жарко), Валя (Варя), лити (рити), жалити (жарити).

— Запишіть одну з пар слів. Підкресліть приголосні.

 3) Прочитати пари слів, пояснити їх значення, скласти з кожним із них речення.

Бік — пік рибка — ріпка брати — прати грубка — групка

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ми будемо вчитися правильно вимовляти ірозрізняти на слухдзвінкі—глухі, тверді — м’які

приголосні звуки.

IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1 Пояснення вчителя

— Приголосні вимовляються дзвінко й глухо. Тому вони поділяються на дзвінкі й глухі.

— Порівняйте пари приголосних звуків:

[б][д] [з][ж] [дж] [дз][г] [ґ]

[п][т] [с][ш] [ч] [ц] [х] [к]

— Вимовте попарно звуки, але не подаючи голосу, пошепки. Активно працюйте мовленнєвими органами, щоб ви це добре відчували, вимовляючи кожен звук. Що ви помітили при цьому?

(Беззвучно артикулюючи дзвінкий і глухий приголосний кожної пари, а, значить, зосереджуючи при цьому увагу тільки на місці їх творення, учні швидко знаходять ті властивості, завдяки яким ці звуки схожі між собою: спосіб вимовляння обох звуків кожної пари є абсолютно однаковим.)

— Вимовте звукові пари вголос.

— При вимові яких звуків ви чуєте голос і шум?

— А які звуки утворюються тільки з участю шуму, без голосу? (Учні виявляють відмінні ознаки: під час вимовляння глухих чули тільки шум, а під час вимовляння дзвінких — шум і голос, причомупереважає

голос.)

Запам’ятайте!

Приголосні звуки, які вимовляються з участю голосу і шуму, називаються дзвінкими.

Дзвінкі звуки такі: [б], [в], [г], [ґ], [дж], [ж], [з], [й], [л], [м], [н], [р], [д], [дз].

Приголосні звуки, які вимовляються тільки за участю шуму, називають глухими.

Глухі звуки такі: [п], [т], [ш], [с], [х], [к], [ч], [ц], [ф], [щ].

Дзвінкі і глухі приголосні звуки утворюють пари:

Дзвінкі:[б][д] [з] [ж] [дж] [дз] [г] [ґ].

Глухі:[п][т] [с] [ш] [ч] [ц] [х] [к].

Приголосні звуки бувають тверді і м’які.

М’якість приголосних звуків на письмі позначається буквами: ь, я, ю, є, і.

Завжди м’який звук [й’].

 2Первинне

 закріплення

 1) Назвіть предмети, зображені на малюнках (ложка, діжка,

гриб, дід, жолудь, ніж, дзьоб, ріг, гарбуз тощо).

 2) Складіть речення зі словами — назвами зображених предметів.

 3) робота в парах.

а) Прочитати вірш. Знайти пари слів, що розрізняються дзвінкими і глухими приголосними.

В дощ шукав у лісі гриб,

Й захворів тепер на грип. лікував я довго зуб, на обід поїв лиш суп.

д. Чередниченко

(Гриб — грип, зуб — суп)

б)Прочитати скоромовку, виразно вимовляючи тверді та м’які приголосні звуки.

 Одиничка — одиначка,

 Неабияка дивачка!

 Одиничці все однак,

 Що й сусіда — одинак!

народна творчість

Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й Систематизація отриманих знань

Завдання 1

Прочитати вірш. Виписати пару слів, приголосні в яких утворюють пари за глухістю-дзвінкістю. Підкреслити букви на позначення протиставлених приголосних.

 Сьогодні малята копають грядки: уперше в житті вони садять квітки.

 Від цього і радість у них на лиці, і сонце вітає малих: — Молодці!

— Назвіть слова, у яких є м’які приголосні звуки.

Завдання 2

Прочитати речення, поставити слова, подані в дужках, у потрібній формі.

У нашому парку росте багато (берези). На полиці стоять (книжок). Школа придбала сто пар (лижі).

— Спишіть одне з речень на вибір.

Завдання 3

Доповнити речення потрібними за змістом словами.

Від нашого села до Києва далеко, а до Харкова — ... .

Завдання 4

Замінити глухі [с], [с’] дзвінкими [з], [з’]. Прочитати слова, що утворилися. Скласти речення зі словами кіска, кізка.

Коса (коза), сірка (зірка), кіска (кізка), село (зело), свити (звити), вус (вуз), ліс (ліз).

Завдання 5

Замінити твердий [л] на м’який [л’]. Прочитати слова, що утворилися. Скласти речення із словами біла, біля.

Галка (галька), лук (люк), лак (ляк), біла (біля), лола (Льоля), лила (Ліля), білити (біліти), булка (булька).

VI. Підсумок  уроку. Рефлексія

— чого вчилися сьогодні на уроці?

— Наведіть приклади слів, які починаються (закінчуються) дзвінким (глухим) приголосним звуком.

— Наведіть приклади слів, які починаються (закінчуються) твердим (м’яким) приголосним звуком.

Категорія: Рідна мова | Додав: SYLER (02.01.2014)
Переглядів: 1849 | Рейтинг: 0.0/0

Можливо, вам будуть цікаві ці конспекти

Українські дитячі пісеньки «Кукуріку, півнику», «Добрий вечір, зайчику». Дитя...
Узагальнюючий урок із теми «Рукотворна краса». Колективна робота «Сонячні кві...
Шкільними стежками. Урок позакласного читання
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 10
Обладнання для роботи з глиною і пластиліном. Прийоми ліплення
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]