Форма входу

Зареєструватися


Добирання спільнокореневих слів з найуживанішими в мовленні школярів коренями

скачати

Урок 64

Тема: Добирання спільнокореневих слів з найуживанішими в мовленні школярів коренями

Мета: вчити учнів добирати 1-3 широко вживаних у дитячому мовленні слів із за- даним коренем; закріплювати знання про вивчені частини мови; розвивати зв'язне мовлення; виховувати турботливе ставлення до птахів.

Хід Уроку

I. Організаційний момент

Встали, дітки, всі рівненько,

Посміхнулися гарненько,

Настрій на урок взяли Й працювати почали.

II. Актуалізація опорних знань

 1 Хвилинка каліграфії

Ввв ов ву ве вень ес вл вя вч вр ВираПзно влітку вороПта Водовоз віз воду з водопроводу.

— Знайдіть у скоромовці спільнокореневі слова, позначте в них корінь.

 — Перевірте одне в одного виконання завдання.

— На які питання відповідають слова у скоромовці? Що вони означають?

 — Запишіть звукову модель слова влітку.

 2 Вправи на повторення

 1) Прочитайте слова: гуска, гусочка, курча, шпак, гусак, гусеня.

— чи є серед них споріднені? чому ви так уважаєте? (Гуска, гусочка, гусеня, гусак, бо в них корінь -гус-.)

— А чому решта слів не є спорідненими з названими словами? (Бо в словах «курча» і «шпак» немає спільної частини -гус-.)

 2) Прочитайте. Визначте «зайве» слово у кожній групі.

 Школа, школяр, учень, шкільний.

 Синій, синок, син, синівський.

 — Складіть і запишіть речення з одним із цих слів.

 3) Послухайте споріднені слова, запишіть їх по пам’яті і позначте корінь.

 Сова, совиний, совеня.

 Дерево, деревце, дерев’яний.

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ви вдосконалите свої вміння визначати корінь і добирати споріднені слова.

IV. Узагальнення й Систематизація отриманих знань

Завдання 1

До поданих слів доберіть споріднені за зразком. Позначте у них корінь.

 Зразок: зи^а — зимовий.

 Хата — малина — . сніг — .

— Що називають слова, які відповідають на питання хто? що? та який?яка? яке? які?

 2)Зразок: мороз"— 'морозити.

 Сад — . письмо — . малюнок — .

Завдання 2

До слів, що означають назви предметів, доберіть за зразком спільнокореневі слова, що означають назви ознак та назви дій. Запишіть ці слова, позначте у них корінь.

Зразок: зелень, зелений, зеленіти. черга — ..., ... . темрява — ..., ... . радість — ..., ... .

Завдання 3

Гра «сходинки»

Доберіть за зразком 1—3 споріднених слів таким чином, щоб кожне наступне було більше за попереднє на одну чи дві букви. Зразок:

 ліс лісоксаддуб

 лісочок лісничий

— Складіть і запишіть речення з одним із цих слів. Фізкультхвилинка

Завдання 4

Творча вправа

— Послухайте вірш Олега Орача.

 Пташко-літашко, куди ти летиш?

 — лечу я, лечу я туди, де комиш.

 Три комишинки гніздечко хитають, шестеро сірих яєчок гойдають.

 Вигрію, витішу шість пташенят, шестеро любих літашенят.

 Будуть мої літашата літати, будуть і їх дітлашата питати:

 «Пташко-літашко, куди ти летиш?»

— як можна продовжити вірш?

— Знайдіть у тексті слова, споріднені зі словом літати. (Літашко, лечу, літашата, летиш)

— який корінь у цих словах? (Учитель записує на дошці слова і позначає корінь. )

— Події якої пори року описані у вірші?

— які клопоти у птахів у цей час?

— які зміни відбуваються у житті птахів з настанням холодів? Завдання 5

самостійна робота На дошці — текст.

Настала зима. Зимове сонце майже не гріє. Птахи взимку перебираються ближче до людських осель. Там їм легше перезимувати.

— як можна доповнити цю розповідь?

— як люди можуть допомогти птахам перезимувати?

— Що робите ви, щоб допомогти птахам узимку?

— Випишіть споріднені слова, позначте в них корінь. (один учень працює біля дошки.)

споріднені слова: зима, зимове, взимку, перезимувати.

V. Підсумок уроку. Рефлексія

— Прочитайте і закінчіть твердження.

 • Корінь слова — це...

 • Спорідненими називаються слова, які...

 • Щоб визначити в слові корінь, треба...



Категорія: 2 Клас Рідна мова | Додав: SYLER (02.01.2014)
Переглядів: 1974 | Рейтинг: 0.0/0

Можливо вам також будуть цікаві наступні конспекти:
Цікавий світ навколо тебе. Урок позакласного читання
Практична робота: моделювання ситуацій спілкування про небезпеку за телефонам...
Водойми рідного краю
Т. Коломієць «На роботу». О. Буцень «Помічниці». Б. Вовк «З кого песик прикла...
Сюжетна композиція. Послідовність дій під час виготовлення сюжетної композиці...

Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.


Зареєструватися
Статистика

Онлайн всього: 78
Гостей: 78
Користувачів: 0

Сьогодні до нас завітали:
SYLER, natashavragun

Яндекс.Метрика
Рейтинг@Mail.ru