Форма входу

Зареєструватися
Рекламка


Уявлення про мову як засіб людського спілкування. Ознайомлення з мовними і немовними знаками

скачати

Урок 1

Тема: Уявлення про мову як засіб людського спілкування. Ознайомлення з мовними і немовними знаками

Мета: дати учням уявлення про мову як найважливіший засіб спілкування між людь- ми, розкрити деякі способи передачі інформації знаками; учити розрізняти найпростіші мовні і немовні знаки; закріплювати каліграфічні навички письма; ознайомити дітей з процесом розвитку мови, її знаковою природою; збагачувати словниковий запас; розвивати усне мовлення; виховувати любов до рідної мови, бажання більше дізна- тися про неї.

Хід Уроку

I. Організаційний момент

Добрий день, мої любі діти! я щаслива вас зустріти.

Хай вам радісно сонечко світить!

Й будемо вчитися... В добрий час!

II. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу. Подорож до країни мови

— Вирушаємо у мандрівку країною Мови!

Вивчайте мову українську —

Дзвінкоголосу, ніжну, чарівну,

Прекрасну, милу і чудову, як материнську пісню колискову.

А. Каніщенко

 1 Розвиток усного мовлення учнів

— А тепер поміркуємо разом: для чого людям потрібна мова? Робота в парі

— Запитайте в сусіда по парті, де він провів літні канікули.

— розкажіть, що цікавого відбулося під час вашого відпочинку.

— Отже, за допомогою чого ви передавали свої думки і враження від проведеного відпочинку?

 2 Слово вчителя

— Правильно, за допомогою мови. Адже мова — одне з чудес, за допомогою якого люди передають найтонші відтінки думок і почуттів. Вона віддзеркалює душу народу, його історію. Український народ має милозвучну, солов’їну, рідну українську мову. Вона має статут державної і є обов’язковою для вивчення. Адже кожна лю- дина, яка проживає в Україні, повинна вміти розмовляти і добре знати державну мову. Але чи завжди існувала мова? Ні, не за- вжди.

 3 Ознайомлення з мовою знаків Цікаво знати!

У дуже давні часи, коли люди жили у печерах, мови не було. Але людям потрібно було добувати їжу, домовлятися про полювання, будівництво житла. Гуртом працювати набагато легше. Але для цього треба розуміти одне одного.

Спочатку люди навчилися говорити. які ж слова з’явилися першими? Спочатку це були вигуки:ой, ух, ех, ай, ей.

Можливо, саме з них згодом з’явилися слова: жах, біль, сміх. Першими були звуконаслідувальні слова: дзень-дзень, гав-гав, няв-няв, ко-ко-ко. Уміння володіти звуками свого голосу та запам’ятовувати зна- чення цих звуків назавжди відокремило людину від тварин. емо- ційні вигуки, що виражали застереження, привітання, прохання, такі як сучасні давай, спасибі, прошу, були вже словами, які по- значали не предмет, а дію.

Це було дуже важливо, бо саме тоді мова стала для людей справжнім засобом спілкування. Але вимовлене слово швидко зникає. людям потрібно було придумувати, як зберегти слова і потім передати їх іншим людям. Так з’явилося писемне мовлення.

Мова і письмо з’явилися не водночас. Звукова мова виникла, можливо, 2 млн років тому, письму ж не більше 6-7 тис. років.

Гра «Мікрофон»

— Для чого людям потрібна мова? (Щоб розуміти один одного.)

— А для чого необхідно розуміти одне одного? (Щоб легше працювати.)

— який вид мовлення з’явився першим? (Усне мовлення.) Історична подорож

— Пізніше люди навчилися і писати, але писали вони не буквами, а знаками і малюнками.

Учитель демонструє зразки наскельних малюнків.

— Але розібрати письмо у малюнках через кілька сотень років буває дуже нелегко. Поступово з фігурок малюнкового письма виробились букви — літери. Згодом люди винайшли перші абетки, додумалися писати на глиняних табличках, які потім сушили й випалювали на вогні. Але такі книги були незручні і важкі. Пізніше писали на пергаменті — козячій шкірі. Такий матеріал був дуже дорогим. через тривалий час люди розпочали писати на папірусі. Це болотяна рослина, яка піддавалася сушінню. Але ми з вами маємо папір, на якому пишемо, а почали його виготовляти у XIII ст. в європі.

Небезпідставним є твердження, що ми живемо у світі знаків. Дзвінок будильника вранці — сигнал того, що час прокидатися. червоне світло світлофора — знак заборони переходити вулицю, зелений — знак дозволу. По дорозі в школу ви зустрічаєте товариша, кивком голови вітаєтеся з ним чи тиснете йому руку — це знак поваги, прихильного ставлення до нього. У їдальні ви розплачуєтеся грошовими знаками. А якщо додати до цього різні вивіски на громадських чи торговельних закладах, стрілки, що вказують на рух чи місцезнаходження чогось, різні схеми і графіки, з якими кожного дня доводиться стикатися, то все це засвідчує велику роль різних знакових систем у нашому повсякденному житті.

Гра «Хто більше?»

— Потрібно прочитати математичні приклади різними способами. Проведемо гру між хлопчиками і дівчатами. Хто більше назве, той і виграв.

5 + 3 (сума чисел п’яти і трьох дорівнює восьми; перший доданок — п ’ять, другий — три, сума — вісім; до п ’яти додати три буде вісім; п’ять збільшити на 3 дорівнює вісім; п ’ять плюс три дорівнює вісім.)

6 - 2 (різниця чисел шести і двох дорівнює чотирьом; зменшуване — шість, від ’ємник — два, різниця — чотири; від шести відняти два буде чотири; шість мінус два дорівнює чотирьом.)

Фізкультхвилинка

III. Осмислення, Узагальнення та Систематизація знань

— яке це диво — людська мова! Без мови неможливе життя людини.

— З чого складається мова? З букв, слів, словосполучень, речень, тексту.

Каліграфічна хвилинка

— Назвіть літери, виставлені на набірному полотні.

е р в е с е н ь

Учитель записує літери на дошці, пояснюючи правопис кожного елемента тої чи іншої букви, а діти записують їх у зошиті.

— яке слово можна утворити з цих літер?

Вересень

— Запишіть його в зошит і виконайте звуко-буквений аналіз цього слова.

Словникова робота

— Назва першого осіннього місяця пов’язана з вересом — рослиною, поширеною на Поліссі. Саме у вересні соснові бори, торф’яники та піщані пагорби вкриваються рожево-бузковим суцвіттям вересу.

— Утворіть словосполучення зі словом вересень.

погожий теплий урожайний дощовий

Робота в групі

— Вставте пропущені букви. Запишіть прислів’я, поясніть їх зміст.

1-ша група. В_р_с_нь — рум’янець року.

2-га група. як в_р_сніє, то й дощик сіє.

3-тя група. Верещить в_р_с_нь, що вже осінь.

Письмо з пам’яті

— речення пов’язуються між собою в текст.

Щедрий місяць вересень У віночку з вересу,

Все добро, що в нього є,

Щиро людям роздає.

н. Забіла

— Отже, люди спілкуються за допомогою слів, речень. Словесна мова — найбагатша, тому вона є найважливішим засобом людського спілкування.

IV. Підсумок уроку. Рефлексія

— Про що дізналися на сьогоднішньому уроці? (про значення мови у житті людини.)

— яке мовлення — усне чи писемне — з’явилося раніше? (Усне мовлення.)

— Що спонукало людей до створення мови? (Щоб розуміти одне одного. )

— якими знаками ми користуємося, щоб записувати слова? (Буквами)

— А для чого нам потрібна мова?

Щоб розумними й мудрими стати,

Треба рідну мову знати!

— Оцініть свою роботу на уроці. якщо ви були активними — намалюйте сонечко, якщо вам було важко — хмарку.



Категорія: 2 Клас Рідна мова | Додав: SYLER (02.01.2014)
Переглядів: 1776 | Рейтинг: 0.0/0

Можливо вам також будуть цікаві наступні конспекти:
Професії батьків. Усі професії потрібні. Вшанування праці
«Золотаосінь»
А. Качан «Загадки», «Білі мухи налетіли». С. Жупани «Підкажи словечко». Г. Ма...
Створення пейзажу. Послідовність дій під час створення пейзажу. Ескіз виробу....
Природні матеріали. Ескіз виробу. Природні матеріали. Виготовлення аплікації ...

Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.


Зареєструватися
Статистика

Онлайн всього: 11
Гостей: 11
Користувачів: 0

Сьогодні до нас завітали: