Форма входу

Зареєструватися


Вправи на визначення відмінків прикметників у реченні. (Вправи 223-225.)

скачати

Тема: Вправи на визначення відмінків прикметників у реченні. (Вправи 223-225.)

Мета: Вчити учнів за допомогою відмінкової форми іменника визначати відмінок прикметників у реченнях; розвивати словниковий за пас учнів; виховувати любов до рідної мови, до народної пісні.

Обладнання: Вірші, прислів'я про Батьківщину,

ХІД УРОКУ

I. Організація класу до уроку.

II. Повторення вивченого матеріалу.

1. Фронтальна бесіда.

— Яка частина мови називається прикметником?

— За чим змінюється прикметник?

— Як визначити відмінок прикметника в реченні?

2. Перевірка домашнього завдання. (Вправа 222.)

— Текст вправи — це розповідь чи опис?

— Прочитайте речення із дібраними з довідки прикметниками.

— Які головні члени у перших двох реченнях другого абзацу ви підкреслили?

3. Самостійна робота.

— Спищіть вірш.

— Підкресліть прикметники разом з іменниками, визначте їх число рід і відмінок.

У рідному краї і серце співає,

лелеки здалека нам весни несуть.

У рідному краї і небо безкрає,

потоки, потоки, мов струни, течуть.

Тут мамина пісня лунає і нині,

її підхопили поля і гаї.

Її вечорами по всій Україні

співають в садах солов'ї.

(М. Бакал)

III. Вивчення нового матеріалу.

1. Каліграфічна хвилинка.

Бб ба ать щі вн батьківщина

Можна все на світі вибирати, сину, вибрати не можна тільки Батьківщину.

(В. Симоненко)

— Як ви розумієте рядки поезії «Лебеді материнства»?

— Доберіть прикметники до іменника Батьківщина.

2. Оголошення теми і мети уроку.

3. Робота з підручником. (Вправа 223.)

а) Читання вірша і визначення його теми.

б) Відшукування прикметників, вжитих у переносному значенні.

в) Визначення відмінків прикметників з поясненням своїх міркувань.

г) Ознайомлення з правилом, с. 113.

IV. Тренувальні вправи.

1. Робота з текстом (за вправою 224).

— Визначте головну думку тексту.

— Доберіть до нього заголовок.

— Виконайте друге завдання вправи.

— Зверніть увагу на прикметники з посиленою ознакою, які є в даному тексті: коротшою, цікавішою. (Учні встановлюють, що вони утворені від прикметників коротка, цікава.)

— А які форми за цим зразком можна утворити від прикметників дзвінкий (дзвінкіший), веселий (веселіший), бадьорий (бадьоріший).

— Виконайте звуко-буквений аналіз слова єднає.

2. Поетична хвилинка.

Батьківщина

Що таке Батьківщина?

За віконцем калина,

тиха казка бабусі,

ніжна пісня матусі,

дужі руки у тата,

під тополями хата,

під вербою криниця,

в чистім полі пшениця,

серед лугу лелека,

і діброва далека,

і веселка над лісом,

і стрімкий обеліск.

(П. Боднарчук)

— Які прикметники допомагають відповісти на питання: що таке Батьківщина?

3. Робота з прислів'ями. (Записані на дошці.)

— Відновіть прислів'я, поясніть їх зміст. Спишіть прислів'я.

У рідній стороні     і в жмені мила.

Рідна земля     від чужої — холодом.

Від рідної землі віє теплом,   і камінець знайомий.

Всюди добре,     а в рідній хаті накраще.

— Підкресліть прикметники і визначте їх відмінок.

4. Тлумачний словниково-логічний диктант.

а) Той, хто дотримується порядку, точності. (Акуратний, охайний, чепурний.)

б) Який має велику силу. (Могутній, потужний, сильний, міцний.)

в) Дуже розумний, той, що знає життя і має досвід. (Мудрий, досвідчений.)

г) Який іде за попереднім. (Наступний.)

ґ) Який має або видає приємний запах, аромат. (Запашний, пахучий, ароматний, духмяний.)

д) Той, що віддає усі сили і знання для виконання якоїсь роботи. ( Працьовитий.)

е) Який має широко розкинуте гілля (про дерева, кущі). (Розлогий, крислатий, гіллястий.)

— Складіть речення з двома прикметниками (на вибір) і визначте їх відмінок.

V. Підсумок уроку.

1. Продовжіть речення.

• Прикметник змінюється за... .

• Щоб визначити відмінок прикметника, потрібно ... .

2. Гра «Загубився прикметник».

— Пригадайте і вставте у текст «Пісні про рушник» А. Малишка пропущені прикметники.

... (Рідна) мати моя, ти ночей не доспала,

і водила мене у поля край села,

і в дорогу ...(далеку) ти мене на зорі проводжала,

і рушник ...(вишиваний) на щастя дала.

Хай на ньому цвіте ...(росяниста) доріжка,

і ...(зелені) луги, й ...(солов'їні) гаї,

і твоя незрадлива ...(материнська)...

(ласкава) усмішка, і засмучені очі ...

(хороші) твої.

VI. Домашнє завдання.

С. 113, правило; вправа 225.



Категорія: 4 Клас Рідна мова | Додав: SYLER (20.08.2015)
Переглядів: 1044 | Рейтинг: 0.0/0

Можливо вам також будуть цікаві наступні конспекти:
В. Сухомлинський «Оленчин горобчик». О. Зима «Дві білки і лисиця». «Сонячна п...
Створення художнього декоративного образу. Практична робота «Чарівний птах»
Д. Павличко «Квітка», В. Кухалашвілі «Як побачити вітер?». В. Лучук «Сіла хма...
М. Підгірянка «Ходить, ходить зима гаєм...». Леся Українка «Красо України, По...
Продовження екскурсії

Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.


Зареєструватися
Статистика

Онлайн всього: 10
Гостей: 9
Користувачів: 1
VinniSH
Сьогодні до нас завітали:
VinniSH

Яндекс.Метрика
Рейтинг@Mail.ru