Головна » Конспекти » 3 Клас » Розвиток зв’язного мовлення

Розвиток мовлення. Складання усної розповіді за малюнком і опорними словами «У бібліотеці»

Тема: Розвиток мовлення. Складання усної розповіді за малюнком і опорними словами     « У бібліотеці»

Мета: 1. Ознайомити з історією виникнення паперу, книгодрукуванням, познайомити з цікавинками про бібліотеку, вчити складати розповідь за малюнком і опорними словами.

            2.Виховувати потребу систематично читати книжки, берегти їх.

            3. Розвивати кругозір, усне мовлення.

Хід уроку

І.Організація класу.

- Відгадайте загадку.

На базарі їх не купиш,

На дорозі не знайдеш,

І не завжди на терезах

Їм ціну ти підбереш. ( Знання)

  • Без чого немає знань? (Без книжки. )

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Книги – морська глибина:

Хто в них пірне аж до дна,

Той, хоч і труду мав досить.

Дивнії перли виносить. ( І. Франко)

  • Пр які «двнії перли» говорить автор?
  • Як ще у вірші сказано про книги? ( Морська глибина )
  • Сьогодні поговоримо про книги, бібліотеки, навчимося складати розповідь.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

  1. Читання і аналіз висловлення Сервантеса ( іспанський письменник).

« Ні корабель, ні коляска, ні верховий кінь, ні твої власні ноги на дадуть тобі так глибоко і так далеко проникнути в чужі країни, як це робить добра книжка»

  • Як за допомогою книжки «проникнути в чужі краї»?
  1. Робота з прислів’ями в групах.
  • Людина здавна шанобливо ставиться до книг. Народ склав багато прислів’їв і приказок про їх значення в житті людини.Декілька з них прочитайте, об’єднавши словосполучення двох колонок.

Книга вчить

Глибина у морі

Золото добувають із землі

а знання з книг.

як на світі жить.

мудрість – у книзі.

- Як ви розумієте зміст прислів’їв?

3. Хвилинка-цікавинка.

- « Книга вчить, як на світі жить» - каже народна мудрість.

      Перш ніж набути сучасного вигляду, книга пройшла тривалий шлях свого розвитку.

      У людини виникла потреба фіксувати свої думки, але не було в той час ані олівців, ні паперу. Тому люди писали на каменях, на стінах печер, письмо ж було малюнкове (піктографічне).

     Пізніше писали на глині гострими паличками. Цеглинки з глини були важкі і незручні. Тому стали використовувати папірус. Книги з папірусу до сьогодні зберігаються у музеях світу ( найбільше у Британському музеї в Лондоні). Така книжка могла бути досить довгою ( до 40 метрів). Писати було зручно, але папірус швидко пересихав і ламався. Тому у Пергамському царстві почали використовувати для письма вичинені телячі шкіри. Оскільки першу таку книгу зробили в стародавньому місті Пергамі, то й назвали матеріал пергаменом, або пергаментом.

   Слов’яни ж писали на дешевому матеріалі – на бересті. Виготовляли його з верхнього шару березової кори.

    Папір, подібний до того, на якому ми пишемо, винайшов китаєць Чай Лунь у  ІІ столітті нашої ери.

    Спочатку книжки були рукописними і дуже розкішними. Сторінки прикрашали вишуканими малюнками, палітурки оздоблювали дорогоцінними каменями, виготовляли золоті або срібні закладки.

     Початок книгодрукування в Україні пов'язаний з іменем Івана Федорова. У 1574 році у Львові вийшла перша друкована   на Україні книжка» Апостол». Пізніше він надрукував і перший «Буквар».

4. Впр. 193 – в парах.

5. Творча робота. Впр. 194.

* Розгляд малюнка. Аналіз.

* Хвилинка-цікавинка.

-    Де ж зберігають книги? Звичайно, у бібліотеках. Бібліотека – слово грецьке. У перекладі воно означає – книгосховище.

     Перша бібліотека в нашій країні виникла в часи Київської Русі. Їїї створив Ярослав Мудрий.

     Одна з найбільших бібліотек світу – Національна бібліотека конгресу США. Заснована вона у 1800 році. Її книжковий фонд налічує 40 мільйонів примірників.

     Найменша у світі бібліотека розташована в індійському місті Амрістаре. У ній …  одна книжка.

     Найбільша бібліотека на Україні – Національна бібліотека України ім.. В. І. Вернадського. Заснована у 1714 році.

* Читання слів і виразів вправи. Складання з ними речень.

*  Бесіда про будову тексту.

* Складання розповіді «У бібліотеці» - в групах.

ІV. Руханка.

V. Підсумок уроку.

1. Гра « Склади вірш»

Мав Сашко гарну книжку,

Кинув раз її … ( під ліжко).

Де лежала бідна книжка,

Пробігала сіра … ( мишка).

Стала мишка книжку гризти,

Стала мишка книжку … ( їсти).

Звідкись взявся їжачок,

Він був весь із … ( колючок).

Він прогнав зубасту … ( мишку) –

Врятував нещасну … ( книжку ).

Слава, слава … ( їжачкові),

Сорм же кому? ( Сашкові).

2. Читання і аналіз вірша.

            Два дружки

Вели розмову два дружки:

- Я хочу лікувать книжки!

Візьму я клей, візьму папір

І стану лікарем, повір.

- Я лікар теж – тобі скажу,

Та все роблю без клею,

Я просто книжку бережу,

Дружити вмію з нею. ( І. Гребенюк)

VІ. Домашнє завдання.

Впр. 195.

Категорія: Розвиток зв’язного мовлення | Додав: SYLER (10.05.2014)
Переглядів: 2354 | Рейтинг: 0.0/0

Можливо, вам будуть цікаві ці конспекти

Природа Кримських гір
Дослідницький практикум. Як живуть мурахи?
Т. Коломієць «Подарунок». В. Лучук «Кольорові пташки». В. Конопелець «Якого к...
«Золотаосінь»
Карта України. Умовні позначення на карті (рівнини, гори, водойми)
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]