Головна » Конспекти » 3 Клас » Музичне мистецтво

Ой весна, весна, днем красна

Урок № 25. Ой весна, весна, днем красна…    
 

Вступ
Сьогодні ми розглянемо прадавні обряди закликання весни.
З давніх-давен наші предки сприймали прихід весни як боротьбу двох сил – холоду та тепла. Щоб допомогти весні подолати свою супротивницю, вони спалювали або топили в річці солом’яне опудало зими, носили зображення сонця, водили танки тощо.
Були і дитячі обряди. За давнім повір’ям вважалося, що весну з вирію приносять на своїх крилах пташки. Щоб прискорити їх приліт, діти співали пісень і носили по селу випечених із тіста жайворонків. Саме з 22 березня, свята Сорока святих, починалися ці веснянкові забави. Хлопці, побачивши диких гусей, кидали їм услід соломинки з побажаннями: «Гуси, гуси! Нате вам на гніздечко і на здоров’ячко, а нам на тепло!». У цей день дівчата варили 40 вареників. Пасічники починали виставляти вулики надвір.
Хоч цей день і вважали провісником весни, але люди вірили, що ще можуть бути сорок приморозків. Говорять, що на сорок святих сорока має покласти у гніздо сорок паличок, а глухар – проспівати сорок пісень. Із різних куточків лунала музика – це дівчата водили хороводи та співали веснянки.
Веснянки – це пісні на честь приходу весни. Їх співають майже завжди в русі (в танцях, іграх). Рухи залежать від тексту пісні.
Виконайте веснянку «Ягілочка» з рухами відомої нам гри до пісні.

Караоке. Пісня „Ягілочка”

Відомості про уривок „А вже весна” з опери М. Лисенка „Зима і весна”
Мелодії українських народних веснянок композитори інколи використовують у своїх творах? Наприклад, Микола Віталійович Лисенко, український композитор, засновник української класичної музики, ввів до опери «Зима і Весна» мелодію української веснянки «А вже весна».
Прослухайте цей уривок і визначте, які риси притаманні музиці (пісенність, танцювальність, маршовість)?
Поміркуйте, який принцип розвитку використав композитор.
Слухання. М. Лисенко. Опера „Зима і весна”. Хор „А вже весна”

Аналіз прослуханого твору
Цій яскравій, бадьорій музиці притаманний пісенно-танцювальний характер та принцип інтонаційного розвитку, який досягається за допомогою розвитку темпу, тембру, динамічних відтінків.

Підсумки уроку
Сьогодні ми дізналися, як потрібно закликати весну, виконали українську народну пісню „Ягілочка” в обробці Якова Степового та прослухали Хор „А вже весна” з опери „Зима і весна” Миколи Лисенка.  

Категорія: Музичне мистецтво | Додав: SYLER (09.05.2014)
Переглядів: 1864 | Рейтинг: 0.0/0

Можливо, вам будуть цікаві ці конспекти

Два уроки поспіль. У царстві рослин
Л. Костенко «Ліс на світанку», «Березовий листочок», «Берізка по коліна у вод...
Аплікація з паперу. Види аплікацій. Виготовлення аплікації
Уявлення про симетричну форму. Практична робота «Світ комах»
Екскурсія до шкільної майстерні
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]