Головна » Конспекти » 3 Клас » Природознавство / Я і Україна

Переваги добрих учинків

Тема: Переваги добрих учинків.

Мета: поглибити знання дітей про чесність, правдивість, навчити розпізнавати серед моральних явищ конкретні ознаки вияву чесності чи нечесності, правильно оцінювати вчинки літературних героїв, товаришів та власні вчинки; виховувати в учнів добрі риси характеру.

Обладнання: художні книги з творами, що розкривають тему уроку, аплікація з паперу «Корабель із вітрилами».

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

1. Робота над прислів'ями.

Поясніть зміст прислів'їв: «Не кидай слів на вітер». « Не давай легковажних обіцянок ». «Будь господарем свого слова». «Говори щирі слова — будеш безсмертним».

«Скажені — не вернені, напишеш — не зітреш, відрубаєш — не приточиш:».

2. Переказ змісту пам'ятки «Моральні правила».

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Розв'язання проблемної ситуації.

Якось один капітан набирав команду людей для подорожі у далекі моря. Кожний із членів команди мав свої риси характеру. Чи буде вдалою їх подорож? (Учитель до намальованого на дошці корабля прикріплює вітрило у формі трикутника. На вітрилі слова: добро, зло, мужність, щедрість, чесність, гордість, заздрість, рішучість, надійність, неправдивість.)

— Які якості можуть спричинити невдачі на кораблі?

Ці людські якості завдають чимало неприємностей і у повсякденному житті.

IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

Отже, сьогодні ми поговоримо про важливі людські чесноти — правдивість, чесність, шанобливе ставлення до результатів праці інших людей.

V. ПЕРВИННЕ СПРИЙНЯТТЯ ТА ОСМИСЛЕННЯ МАТЕРІАЛУ

1. Робота за підручником (с. 49).

Знайдіть відповіді на запитання, чому не можна обманювати, і зачитайте їх.

Висновок: тому, хто обманює, не вірять люди. Той, хто обманює, не може вимагати правдивості від інших.

• Читання оповідання « Брехун ».

• Знайдіть у тексті слова, які розкривають головну думку. (Хто раз збрехав, тому вже більше не повірять.)

• Читання твору «Розбитачаїнка».

— Яким, на вашу думку, може вирости хлопчик?

— Наведіть приклади, коли ви були у подібній ситуації.

VI. ЗАКРІПЛЕННЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ МАТЕРІАЛУ

1. Інсценізація учнями класу оповідання П. Гальченка «Мій тато»

з подальшим обговоренням.

Дійові  особи: учитель, Данилко, ведучий.

Ведучий: Батько та мати поїхали з дому, а Данилко залишився на господарстві, до школи не пішов. Раптом телефонний дзвінок. Данилко впізнав по голосу свого вчителя.

Учитель: Чому сьогодні Данилко не прийшов до ніколи?

Данилко: Тому що він захворів.

Учитель: А хто це розмовляє зі мною?

Данилко: Мій тато.

— Як, на вашу думку, оцінять учинок Данилка учні його класу?

У народі кажуть: «Краще гірка правда, ніж солодка брехня»,

«Правда як не зустріне, так дожене», «Де честь, там і правда». Нечесна людина — це не тільки та людина, яка говорить неправду, але й та, що може взяти чуже.

— Як ви думаєте, чому це правило порядної людини є однією

з Божих заповідей, займає належне місце в Законі, згадується

в Букварі ще 1851 року?

2. Робота за підручником (с. 50—51).

• Читання дітьми вголос оповідання «Федько» з подальшим

обговоренням.

— Поясніть значення висловів: «Не любить з чужим добром розминатись», «Чуже добро пече руки».

— Чи траплялось вам коли-небудь бути жертвою злодія?

3. Слово вчителя.

На Україні з давніх-давен життя українців регламентувалось «неписаними» законами, які містили норми поведінки людей, засновані на народних звичаях і досвіді предків. Крадіжки на Україні вважалися одним із найтяжчих гріхів. Навіть вживалося не слово «крадій», а слово «злодій». Хати в селах часто не замикали, а використовували прості засувки: поперек дверей ставили палку, що означало: господаря немає вдома.

За поганий вчинок злодія карали: били по підошвах ніг, підвішували догори ногами. Жінок-злодійок обвішували краденими речами і водили вулицями. Громада, чинивши самосуд, керувалась не статтями закону, як це роблять зараз, а народною мораллю, за якою красти — великий злочин.

4. Розв'язування проблемних завдань.

1) Вулицею йде хлопчик, у нього з кишені випав ніж. Ви йшли позаду і побачили. Як ви вчините?

2) Наталка вдома розпочала прибирати. Випадково штовхнула улюблену мамину кришталеву вазу і розбила. Що робити? Зізнатись? Промовчати? Чи, може сказати, що розбив кіт Рудько?

3) Василько вчора довго грав із хлопцями у футбол і не встиг вивчити вірш. Що сказати вчительці? Болів зуб? Допомагав мамі? Забув? Бабуся в гості приїжджала?

VII. ПІДСУМОК УРОКУ

1. Заслуховування вірша М. Ярового «Лисиця».

Лисиця в школу вчитися прийшла.

А як вона ледачою була,

То щоб уроки не робить —

Надумала учительку дурить.

Напише нишком на хвості

Таблицю множення та приклади прос''

І вгору лапу піднімає.

— Я знаю! Я піду до дошки! —

Озветься так, помнеться тропіки,

Хвоста до носа піднесе

Іпрочита, як з книги, все...

Отак знання у неї ті

Не в голові були, а на хвості.

Учителька помітила це діло —

На хвіст ногою наступила:

— Тепер відповідай!

Лисиця — так і сяк, не зна нічого, й край.

Шановні друзі, учні й учениці,

А поміж вас нема подібної лисиці?

2. Бесіда.

— Про що ви дізналися сьогодні на уроці?

Діти, пам'ятайте: той, хто говорить неправду, перш за все обманює себе. Хто бере чуже, той себе обкрадає.

VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Прочитати оповіданя підручника (с. 49—51).

2. За бажанням: прочитати твори М. Носова «Огірки», В. Осєє-вої «Що легше?», С. Жемайтіса «Карасі»,

Категорія: Природознавство / Я і Україна | Додав: SYLER (10.01.2015)
Переглядів: 921 | Рейтинг: 0.0/0

Можливо, вам будуть цікаві ці конспекти

Доброта - це частина нас
Фантастичні образи
Екскурсія до водойми (до лісу). Правила поведінки поблизу водойми (у лісі)
Російська народна казка «Лисичка»
Т. Коломієць «На роботу». О. Буцень «Помічниці». Б. Вовк «З кого песик прикла...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]