Головна » Конспекти » 3 Клас » Природознавство / Я і Україна

Як відбувається живлення людини. Бережи органи травлення

УРОК 30

Тема. Як відбувається живлення людини. Бережи органи травлення

Мета: формувати елементарні поняття травлення, органи травлення (розташування в організмі, значення), рослинна їжа, тваринна їжа; уявлення про взаємозв’язок органів однієї системи, про гігієну харчування і догляд за зубами; вміння розрізняти на своєму тілі місця, де розміщені органи травлення; доглядати зуби, правильно харчуватися; формувати вміння самостійно виконувати практичну роботу, встановлювати функціональні зв’язки (будова органу — його функція, тобто значення в організмі), узагальнювати й робити висновки; виховувати бережливе ставлення до свого організму, прагнення берегти здоров’я.

Обладнання: муляж «Органи травлення», «Зуби»; таблиці «Органи травлення», «Зуби», «Наша їжа»; роздаткові картки.

ХІД УРОКУ

I. Підсумок фенологічних спостережень

II. Перевірка домашнього завдання

1. Фронтальне опитування.

— Пригадайте, як працює м’яз.

— Як зміцнюються м’язи?

— Чому м’язи стомлюються?

— Яке значення мають м’язи?

2. Індивідуальна робота за картками.

3. Використання інтерактивних технологій.

Робота в парах.

Виберіть правильні відповіді.

• Грудна клітка захищає печінку і нирки;

• грудна клітка захищає серце і легені;

• череп захищає головний мозок від ушкоджень;

• грудна клітка складається з 16 пар ребер;

• грудна клітка складається з 12 пар ребер;

• м’язи можуть скорочуватись і розслаблюватись;

• м’язам завжди потрібен відпочинок.

III. Мотивація навчальної діяльності

Скажіть, без чого людський організм не зможе жити?

Розгадування ребуса.

(Їжа)

— Щоб жити, працювати, а дітям ще й рости, треба їсти й пити. Хліб, різні овочі та фрукти, молочні, рибні й м’ясні страви, фруктові соки містять усі потрібні для організму речовини.

Що відбувається з їжею в нашому організмі?

— Сьогодні ви ознайомитесь з органами травлення.

Дізнаєтесь, якими шляхами проходить їжа і як перетравлюється, а також поговоримо про те, як захистити органи травлення від захворювання, як і коли саме потрібно чистити зуби.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Розповідь вчителя.

— Їжа в нашому організмі зазнає великих і складних змін. Розгляньте на таблиці, який довгий шлях проходить вона. Спочатку потрапляє в рот. Дотиком губ ми розрізняємо, яка вона — тверда чи м’яка, холодна чи гаряча. Зубами розжовуємо 'їжу- За допомогою язика ми визначаємо її смак. Під дією слини в роті вона починає розчинятись. У шлунку, в який їжа потрапляє по стравоходу, вона перетравлюється частково і за допомогою шлункового соку до кінця в тонкій кишці. Тільки в перетравленому вигляді їжа може проникнути в кров, яка розносить її до всіх органів нашого тіла, тобто живить їх.

Подрібнення їжі й перетворення її в організмі на розчинні речовини називають травленням.

Захворювання хоча б одного органа травлення відразу ж погано впливає на наше здоров’я. Якщо з якихось причин у кров не надходитимуть розчинені поживні речовини, то людина вмирає. Тому дуже важливо дотримуватись гігієни харчування. Передусім перед вживанням їжі треба мити не тільки руки, а й овочі та фрукти, щоб не занести в організм хвороботворні мікроби. Їсти потрібно в один і той же час, неквапливо й добре пережовувати їжу. Вона повинна бути різноманітною, щоб організм діставав усі необхідні для життя речовини.

2. Робота з таблицею «Органи травлення».

1) Ротова порожнина;

2) слинні залози;

3) стравохід;

4) шлунок;

5) дванадцятипала кишка;

6) підшлункова залоза;

7) жовчний міхур;

8) печінка;

9) тонка кишка;

10) товста кишка;

11) апендикс;

12) пряма кишка.

3. Продовження розповіді з елементами бесіди.

— Чи знаєте ви, скільки в людини зубів?

— Їх тридцять два. Шістнадцять у верхній щелепі і стільки ж — у нижній.

— Чи змінюються зуби протягом життя?

— Так, протягом життя набір зубів у людини змінюється повністю. Перший набір — це дитячі, чи молочні, зуби. Їх буває до двадцяти.

З 5 років молочні зуби поступово розхитуються і випадають. Їх місце займають постійні зуби.

— Із чого складаються зуби?

— Зуби — найтвердіші частини людського організму. Шар білої емалі, яким вони вкриті, не поступається твердістю слоновій кістці.

Під шаром емалі знаходиться шар дентину. Всередині знаходиться м’яка пульпа. У ній прокладені кровоносні судини, які живлять зуб. Так само, як живлять вони всі інші частини тіла.

Що ж потрібно робити, щоб зуби не руйнувалися, не боліли, а ясна були здоровими?

4. Бережіть органи травлення.

— Захворювання хоча б одного органа травлення відразу ж погано впливає на наше здоров’я. Якщо з якихось причин у кров не надходити-муть розчинені поживні речовини, то людина вмирає. Тому дуже важливо дотримуватись гігієни харчування.

• Перед їжею треба мити руки.

• Ретельно мити овочі і фрукти.

• Їсти потрібно в один і той самий час.

• Їсти потрібно неквапливо і добре пережовувати їжу.

• Під час їжі не розмовляти.

Хвилинка відпочинку.

V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Робота з підручником.

• Роздивіться малюнок.

• Перелічіть органи травлення.

• Опрацюйте статтю «Правила догляду за зубами».

2. Робота в зошитах.

— Відкрийте зошити. (Завдання 4, 5, 6, 7.)

3. Це цікаво знати!

— Добова норма харчування людини:

• хлібобулочні вироби — 300 г;

• картопля — 264 г;

• молоко і кефір — 450 г;

• м’ясо і м’ясні продукти — 205 г;

• риба — 50 г;

• цукор та кондитерські вироби — 100 г;

• масло — 15 г;

• яйця — 40 г;

• сир (твердий) — 18 г, або м’який — 20 г;

• свіжі фрукти та овочі — 660 г.

4. Бесіда.

— Що таке травлення?

— Які є органи травлення?

— Чому треба харчуватися різноманітною їжею?

— Яке значення для нашого організму мають зуби?

— Що означають слова «гігієна харчування»?

5. Робота за картками «Здоровий зуб».

Використовується інтерактивний метод «Незакінчені речення».

— Дивіться на картинку. Це допоможе вам заповнити пропуски в реченнях.

1) Біла частина зуба називається...

2) Інша частина зуба схована в...

3) ...міцно утримує зуб в щелепі.

4) ...досить тверда і захищає зуб.

5) У пульпі містяться кровоносні судини та...

6) Зафарбуйте дентин жовтим кольором. Зафарбуйте пульпу червоним кольором.

6. Корисні поради.

1) Два—три рази на рік відвідуйте лікаря, щоб перевірити загальний стан здоров’я; здорові зуби загалом бувають у здорових людей;

2) завжди повноцінно харчуйтесь, їжте багато зелених овочів, м’ясо, курку, рибу, яйця і, звичайно, пийте побільше молока;

3) чистіть зуби після кожного прийому їжі;

4) не їжте багато цукерок і не дуже захоплюйтесь солодкою газованою водою...

VI. Узагальнення та систематизація знань

Складання на дошці схеми «Система травлення».

1. Впишіть у клітинки назви органів, у яких відбувається травлення, з’єднайте їх стрілками в єдину систему.

2. Запишіть на дошці, що допомагає процесу травлення їжі.

Система травлення ^ ротова порожнина ^ стравохід ^ шлунок ^

тонка кишка ^ товста кишка ^ пряма кишка.

Допомагають перетравленню їжі: язик, зуби, слина, печінка з жовчним міхуром.

VII. Підсумок уроку

— Що цікавого ви дізналися?

— Що найбільше запам’яталося? Чому?

УШ. Домашнє завдання .

1) Опрацювати статтю підручника «Як відбувається живлення людини».

2) Виконати в зошиті завдання 7.

Категорія: Природознавство / Я і Україна | Додав: SYLER (09.05.2014)
Переглядів: 854 | Рейтинг: 0.0/0

Можливо, вам будуть цікаві ці конспекти

Повітря та його властивості. Демонстрація властивостей повітря
Д. Павличко «Школа». В. Фетисов «Хто чого вчиться»
С. Жупанин «Грайте, грайте голосніше...». В. Гринько, А. Камінчук, Д. Чередни...
Техніка безпеки при роботі з комп’ютером і правила поведінки в комп’ютерному ...
Що може комп’ютер
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]