Форма входу

Зареєструватися


Розрізнення синонімів, спільнокореневих слів та форм того самого слова

скачати

Урок 37

Тема. Розрізнення синонімів, спільнокореневих слів та форм того самого слова

Мета: формувати в учнів вміння розрізняти синоніми, спільно- кореневі слова та форми того самого слова, навички каліграфічного письма; збагачувати словниковий запас; розвивати мовленнєві навички, вміння зіставляти, аналізувати, узагальнювати; виховувати працьовитість.

ХІД УРОКУ

Організація класу до уроку

Актуалізація опорних знань

Перевірка домашнього завдання (Впр. 172)

Які споріднені слова ви виписали з тексту? Назвіть у них основу і корінь.

(ЛГкуваннИ лікарніюі лікарЦ лікЕ)

Чому не виписали слово лікаря? (Це не споріднене, це форма слова «лікар».)

Фронтальне опитування

Які слова називаються спорідненими?

Як правильно визначити корінь слова? (1) Дібрати спільнокореневі слова. 2) Порівняти їх і визначити спільну частину — корінь.)

Вивчення нового матеріалу

Проблемне запитання

Чи можна слова кожного рядка назвати спорідненими?

Сум, смуток, журба, печаль.

Сумний, сум, сумно, сумувати, засумувати.

Сум, суму, сумом.

Доведіть свою думку.

Як можна назвати слова кожного рядка? (1 — синоніми, 2 — спільнокореневі, 3 — форма одного слова сум) Оголошення теми й мети уроку

Сьогодні ми будемо вчитися розпізнавати синоніми форми одного й того слова, відрізняти їх від споріднених.

Для цього треба пам'ятати ознаки спільнокореневих слів: спільна частина — корінь; однакове значення.

Робота з підручником

1)  Розрізнення синонімів, спільнокореневих слів та форм слова.

(Впр. 173)

Робота з текстом. Знаходження в ньому спільнокореневих слів та форм одного слова. (Впр. 174)

Про що йдеться в тексті?

Знайдіть спонукальне речення.

Яке речення вимовляється з особливим почуттям? Як воно називається? (Окличне)

Знайдіть споріднені слова до слова праця. (Праця, працювати, працьовитість, працьовитим)

Назвіть іншу форму слова праця. (Праця, працею)

Каліграфічна хвилинка Людину праця величає.

Як ви розумієте зміст речення?

Списування тексту. Підкреслення спільнокореневих слів Закріплення вивченого матеріалу Робота з текстом (Впр. 176)

Прочитати текст. Чому він поділений на абзаци?

Випишіть в один рядок споріднені слова до слова зима, а в ін- ший — слово зима з різними закінченнями (різні форми цього слова).

(Зима, зиму, зимовий. Зима, зиму)

Спишіть три перші речення. Підкресліть головні члени.

Робота над добором споріднених слів

Відгадайте загадки, доберіть до слів-відгадок спільно- кореневі.

У кожному місті і селі Головний я на столі. (Хліб)

Хто малюнок на вікні уночі зробив мені? (Мороз)

Чим більше миється, Тим меншим стає. (Мило)

(Хліб, хлібець, хлібина, хлібний. Мороз, морозець, морозний, морозити, заморозити. Мило, милко, мильце, милити, мильний, намилити, миль- ниця)

Утворіть речення зі словом першого рядку.

Підсумок уроку

Чого навчалися на цьому уроці?

Домашнє завдання

Вправа 177, С. 77.



Категорія: 3 Клас Рідна мова | Додав: SYLER (19.11.2014)
Переглядів: 1215 | Рейтинг: 0.0/0

Можливо вам також будуть цікаві наступні конспекти:
Цінність життя і здоров'я людини. Повага до себе та інших людей. Особливо...
Плетіння. Спосіб плетіння «косичкою». Створення виробів з плетіння
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 10
Графіка як вид образотворчого мистецтва. Виконання аплікації «Рибки» з подаль...
Дослідницький практикум. З чого це виготовлено?

Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.


Зареєструватися
Статистика

Онлайн всього: 55
Гостей: 55
Користувачів: 0

Сьогодні до нас завітали:
ARNI, Natalie6990

Яндекс.Метрика
Рейтинг@Mail.ru