Головна » Конспекти » 3 Клас » Читання

Поетичні картини ранньої і пізньої осені. Введення в тему «Цікава книга природи»

Урок 15. Поетичні картини ранньої і пізньої осені. Введення в тему «Цікава книга природи»

Матеріал уроку: В. Сухомлинський «Скільки барв кругом розмито», К. Перелісна «Золота Осінь».

Мета: розвивати образне мислення й мовлення; вчити визначати тему і настрій твору; передавати під час читання настрій твору і почуття мовця; удосконалювати вміння порівнювати вірші.

Обладнання: чарівна писанка, картки зі словами.

ХІД УРОКУ

I. Організаційна частина

Учитель

Доброго дня, вам любі малята!

Читанка наша люба й завзята Щедрим дарунком урок починає,

Книгу природи ніжно гортає.

Червоні і жовті, зелені і сині —

Сторінки в узорах і квітів, і ліній,

I птахи, і звірі ласкаві, привітні,

Кожна сторінка весела й барвиста!

Серце радіє, теплом промениться,

Кожний з природой бажає зустріться!

II. Повідомлення теми і мети уроку

1. Вступне слово вчителя.

— Книга природи — наймудріша книга. Саме спілкування з природою, навіть просто її сприймання дає нам радість. Чому? Мабуть, тому, що природа — це невичерпне джерело краси, яка не може залишити байдужою навіть найнезворушливішу людину.

Не випадково багато видатних мислителів і письменників, художників і поетів, зодчих і композиторів прагнули втілити у своїх творах нетлінну красу природи.

Світ природи сповнений дивовижних барв, чудових звуків, досконалих рухів і форм. І треба лише ширше розкрити очі та уважно прислухатися, щоб стати володарем казкових скарбів і невичерпної радості.

2. Читання вірша-загадки.

Погляньте навколо — чарівниця яка В коралах, в золоті стоїть!

Пожовкле листя і бездонна просинь,

I срібла павутина вдаль летить...

Iскриться сонце, але вже не жарко,

Вітрець в русявих кленах шурхотить,

I шелест листя на алеях парку...

А листячко кружляє і летить...

Дихне вітрець, і листячко зірветься,

Щоб політати в синяві небес.

А я дивлюся, і мені здається,

Що я іду у казку, в світ чудес,

I там давно мене чекає Прекрасна, щедра володарка... (Осінь)

Осінь

Я — Осінь, чарівна та ясна,

Я дивна, наче казка.

Тримаю пензлик у руках,

Малюю у садах, гаях малюю всюди — тут і там,

Щоб догодити, любі, вам.

 3.Вправи на розвиток читацьких навичок.

— Прочитайте спочатку слово в рамках, а тоді виразно й швидко увесь вірш.

Фарби в осені чарівні, то весняні, то німе

То лоходні — рісі, ніси, то рягачі — як вогні.

То рченіво, то рябачні, то севелі, то німсу,

То хлибурві, то кійспоні — розлилися по землі.

— Які фарби в Осені?

— Який настрій має кожна фарба?

IV. Підготовка до засвоєння знань

— Чудова й прекрасна, дивовижна осінь! Скількох поетів надихала вона, скільки художників написали її портрет, скільки музик сумувало за нею! І сьогодні ми познайомимось із творами українських поетів В. Сухомлин-ського й К. Перелісної.

 1.Опрацювання вірша В. Сухомлинського «Скільки барв кругом розлито».

1) Учитель читає виразно вірш.

— Які кольори автор побачив довкола?

2) Повторне читання.

— З чим порівнює автор наш край?

— До чого він закликає? (Бути допитливим, спостережливими)

3) Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.

— Які барви було розлито?

— Хто розливав ці барви?

— Що таке писанка?

Завдання «Чарівна писанка».

— Які пори року заховала чарівна писанка, які їх ознаки?

(Поверхню писанки поділено на 4 частини за порами року; на кожній з них за допомогою символів зображено їх основні ознаки.)

— Які кольори переважають влітку?

— А восени?

 4) Розвиток зв’язного мовлення.

 Продовжте думку й дайте відповідь на питання. Які веселі фарби, подивіться,

 Поклала осінь на ліси й гаї!

 5) Виразне читання вірша.

2.Опрацювання вірша К. Перелісної «Золота осінь».

 1) Словникова робота.

2) Гра «Кольорові слова».

На кольорових кружечках записані слова. Діти читають спочатку слова, записані на червоних кружечках, потім — на жовтих, зелених і синіх.

3) З’єднай пари слів.

4) Читання вірша учнями мовчки.

— З яким почуттям автор говорить про осінь?

— Якою ходою йде осінь по землі?

5) Повторне читання вірша.

— Які листочки падають на доріжки і трави?

6) Словесне малювання.

Намалюйте (опишіть) чарівницю-Осінь.

 3.Порівняння віршів В. Сухомлинського і К. Перелісної.

— Які вірші ми сьогодні читали?

— Що в них спільного?

— Прочитайте рядочки з віршів, які схожі за змістом.

— А чим вірші відрізняються?

V. Підсумок уроку

— Читаючи загадкову книгу природи, людина збагачує себе не тільки знаннями про навколишній світ, але й вчиться правильно, мудро господарювати в ньому. Адже, як говорив відомий письменник Бернард Шоу: «Ми вже навчились літати в повітрі, як птахи, ми вже навчились плавати під водою, як риби; нам ще залишилось навчитись жити на Землі, як люди!».

Осінь срібною ниткою у повітрі снує, Чарівною квіткою гріє серце моє, Акварелями дивними видозмінює все, І малює, і пише Кольорові слова, аби швидко Читала їх уся дітвора!

 Листочки

 килим

 напівголі

 золотая

 синє

 буро-золотаві

 кольористий

 небо

 осінь

 віти



Джерело: noindex
Категорія: Читання | Додав: SYLER (13.10.2014)
Переглядів: 626 | Рейтинг: 0.0/0

Можливо, вам будуть цікаві ці конспекти

В. Сухомлинський «Оленчин горобчик». О. Зима «Дві білки і лисиця». «Сонячна п...
Цікавий світ навколо тебе. Урок позакласного читання
Створення художнього декоративного образу. Практична робота «Чарівний птах»
Пошиття фартушка для ляльки, оздоблення його швом «уперед голку» та аплікаціє...
«Бременські музиканти» (німецька народна казка)
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]