Головна » Конспекти » 2 Клас » Читання

Смішинки-веселинки. М. Хоросницька «Матусин заповіт», «Дві душі», «Обіцянка»

УРОК 15

Народ скаже — як зв'яже.

Тема. Смішинки-веселинки. М. Хоросницька «Матусин заповіт», «Дві душі», «Обіцянка»

Мета: ознайомити учнів із малими формами усної народної творчості: прислів'ями і смішинками; вчити виділяти у прислів'ях головне; показати на прислів'ях красу, багатство, влучність мови; виховувати любов до рідного слова.

Обладнання: таблиця складів (додаток 3), картки з прислів'ями.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

1. Артикуляційні вправи.

1) Гра «Доповни словосполучення».

Великий камінь, а маленький...? (камінець).

Великий прапор, а маленький...? (прапорець).

Великий корінь, а маленький...? (корінець).

Великий гребінь, а маленький...? (гребінець).

Великий ремінь, а маленький...? (ремінець).

У ч и т е л ь . Яким звуком закінчуються усі слова?

Охарактеризуйте цей звук. Доберіть слова із звуком [ц]. У назвах яких тварин є звук [ц].

2) «Чистомовка».

Ця-ця-ця — купає кошенят киця

Це-це-це — принесла води відерце.

Ці-ці-ці — і мило в мильниці.

Ці-ці-ці — умиваються киці.

Ці-ці-ці — плещуться у водиці.

2. Вправи з читання.

1) Гра «Склади і прочитай слова».

У ч и т е л ь . Прочитайте слова за стрілкою.

Віднайдіть порядок читання у двох інших словах.

(Діти на дошці домальовують стрілками напрям читання). Що означає слово «діло»? Доберіть слова, близькі за значенням до слова «праця». Про кого кажуть «майстер»?

2) Гра «Утвори вираз-рак» (паліндром).

З'єднати початок речення із словом так, щоб утворилося речення, яке можна буде читати в обох напрямках.

Я не... Роман.

0. Ніна і... насіння.

Я ніс Ані...цуценя.

На морі Аза і... піаніно.

II. Мотивація навчальної діяльності

Бесіда.

— Чи чули ви такі вирази: «І сила перед розумом никне» або «Все добре переймай, а зла — уникай»?

— Як називаються такі вислови?

Сьогодні ми познайомились ще з одним видом творчості нашого народу: прислів'ями.

III. Опрацювання нового матеріалу

1. Слово вчителя.

Світ захоплюється українськими мелодійними піснями, з сивої давнини постає перед нами фантастичний світ казок; відгомін далеких подій чується у легендах та переказах; веселять усіх народні усмішки, а золоті зерна мудрості народної вкладено у прислів'я.

Прислів'я — це короткі влучні народні вислови повчального змісту. Усі разом прислів'я становлять ніби правила, якими людина має керуватися у повсякденному житті. Вони схвалюють або засуджують, остерігають чи повчають.

2. Робота у групах.

Кожній групі підготуватися пояснити подані на картках прислів'я: чого вони вчать, яка тема.

3. Бесіда.

— Ми детально з'ясували зміст усіх прислів'їв. Із скількох речень складається кожне з них?

— У прислів'ях зустрічається співзвучність слів, як у вірші. Знайдіть і прочитайте такі прислів'я.

— Дуже часто у прислів'ях використовуються слова, що мають протилежне значення. Прочитайте їх.

— Для чого народ використовував такі протилежності?

4. Вправа з читання.

Гра «Дочитай прислів'я».

Учитель читає початок прислів'я, а учні швидко знаходять і дочитують.

5. Мовно-логічне завдання.

Роз'єднати слова і прочитати прислів'я.

Безтрудівнеїстимешпирогів.

Мудримніхтоневродився, анавчився.

Знайти у підручнику прислів'я, схожі за змістом.

6. Робота у групах.

У ч и т е л ь . Попрацюйте знову у групах. Складіть усне оповідання або розкажіть про який-небудь випадок із життя, до якого можна було б застосувати одне з прислів'їв (на вибір дітей).

Картка 1

Хто не працює, той не їсть.

Картка 2

В гостях добре, а вдома краще.

Картка З

Слово чемне кожному приємне.

7. Робота з текстом.

1) Опрацювання усмішки «Дві душі». Бесіда.

— Прослухайте смішинку. Між ким відбувається розмова?

— Прочитайте мовчки. Чи можна із запитань хлопчика зробити висновок, що він спостережливий?

— Прочитайте тільки питальні речення, але з правильною інтонацією.

— Прочитайте тільки слова автора; тата.

— Прочитайте усмішку в особах.

2) Опрацювання усмішки «Обіцянка». Бесіда.

— Прочитайте смішинку мовчки. Між ким тут виник діалог?

— Що просив онук? У чому тут жарт?

— Прочитайте усмішку в особах.

IV. Підбиття підсумків уроку

Бесіда.

— Що нового ви дізналися на уроці?

— Які прислів'я запам'ятали?

V. Домашнє завдання

1) Читати прислів'я і смішинки.

2) Вивчити нових 4—5 прислів'їв.

3) Принести збірку «Смішинки» Г. Бойка. Українські народні казки

Категорія: Читання | Додав: SYLER (28.09.2013)
Переглядів: 2415 | Рейтинг: 0.0/0

Можливо, вам будуть цікаві ці конспекти

«Бременські музиканти» (німецька народна казка)
Екскурсія до шкільної майстерні
Ґрунт. Значення ґрунту. Як люди дбають про ґрунт
Незабаром літо. Спостереження за природою влітку
Природні та рукотворні об'єкти (тіла)
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]