Форма входу

Зареєструватися
Рекламка


Літр. Вправи на засвоєння таблиць додавання і віднімання. Задача на знаходження остачі

скачати

УРОК 49

Тема: Літр. Вправи на засвоєння таблиць додавання і віднімання. Задача на знаходження остачі

Мета: ознайомити учнів з одиницею вимірювання — літром і практичним застосуванням цієї одиниці виміру; формувати навички обчислень у межах вивчених таблиць, уміння розв'язувати задачі вивчених видів; розвивати увагу, мислення; виховувати інтерес до математики.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

— Наш урок буде незвичайним, тому що ми подорожуватимемо. Під час подорожі ви будете розв’язувати задачі, приклади. Спробуйте відгадати, на чому ми поїдемо. У цьому нам допоможе розминка. Той, хто швидко й правильно показуватиме відповіді на віялах, швидше за всіх купить квиток для подорожі.

II. Повторення вивченого матеріалу

 1 Віршовані задачі

 • Десять ялинок у лісі росли,

В школу на свято одну відвезли.

Скільки ялинок лишилося там?

Добре подумаєш, скажеш це сам. (10 - 1 = 9. А)

 • На лугу пасуться гуси,

 Їх пасе мала Маруся.

Сім гусей ще біля броду,

Троє вже пішли у воду.

Ми просимо дітей

Полічити всіх гусей. (7 + 3 = 10. В)

 • Два півника на току,

 Дві гусочки у садку,

 Дві качечки на воді,

Дві курки в лободі.

Скільки всіх? (2 + 2 + 2 + 2 = 8. Т)

 • До сірої чаплі на урок Прилетіло сім сорок.

А з них лише три сороки Приготували уроки.

Скільки ледарів сорок Прилетіли на урок? (7 - 3 = 4. О)

 • Два грибочки білка швидко Понесла в своє дупло.

А в дуплі в неї раніше Три грибочки вже було.

А тепер скажіть ви нам,

Скільки всіх грибочків там? (2 + 3 = 5. Б)

 • Два снігурі та шість синиць

Діти, скільки всього птиць? (2 + 6 = 8. У)

 • У малої Галини Є 5 ягід малини,

 Три дала вона брату,

 Що лишилось — порахувати. (5 - 3 = 2. С)

9 10 8 4 5 8 2

А ВТ О Б У С

 2 Розв'язування кругових прикладів

 — Молодці, діти! Добре впоралися з розминкою. Тепер ви здогадалися, на якому транспортному засобі ми поїдемо подорожувати? Правильно, на автобусі. Але, до відправлення залишилося кілька хвилин, а ми ще не купили квитки. Але як це зробити, якщо в нас немає спеціальних математичних монет?

 Але не сумуйте, ми спробуємо заробити математичні монети. Для цього потрібно розв’язати кругові приклади. Розв’язання записуємо в зошит.

 5 + 3 1 + 99 - 6 8 - 7

 2 + 7 6 - 110 - 83 + 3

 — Скільки прикладів на додавання розв’язали?

 — Як називаються компоненти при додаванні?

 — Молодці! Усі купили собі квитки? Тепер потрібно зайняти місця в автобусі. Сідайте правильно, розправте плечі. Ми вирушаємо до магазину за покупками.

III. Ознайомлення з новим матеріалом

 1 Вступна бесіда

 — Сьогодні на уроці ми ознайомимося з новою величиною.

 — Кому з вас доводилося в магазині купувати молоко, сік?

 — Як виглядає упаковка, у якій продаються ці рідини?

 — А в якій упаковці продається квас, газована вода?

 — Як ви думаєте, чи однакова кількість рідини міститься в те-трапакеті і в пластиковій пляшці? Чому?

 — А ціна буде за ці упаковки однакова?

 — А чи можна визначити, що коштуватиме дорожче, якщо кількість рідини, що вміщається у різних упаковках — різна? Як це можна дізнатися?

 — Хто здогадався, з якою новою величиною — одиницею вимірювання об’єму — ми сьогодні ознайомимося?

 — Молодці, ви правильно здогадалися. Тема нашого уроку: «Одиниця об’єму — літр».

— А як ви вважаєте, скільки рідини вміщується в 1 літрі, якщо її вимірювати склянками? Давайте перевіримо.

 2 Практична робота

 ● Дослід 1

Учень переливає воду з однолітрової банки у склянки.

— Скільки склянок для цього знадобиться? (5 склянок) Який можна зробити висновок?

Висновок. В одному літрі міститься 5 склянок рідини.

 ● Дослід 2

— Визначте, куди більше вміститься води — у каструлю чи в банку? (Ємкості однакової місткості)

— Як це зробити? (Потрібно виміряти місткість каструлі й банки.)

До дошки виходять двоє учнів з однолітровими банками й заповнюють каструлю й банку водою. Який висновок можна зробити?

Висновок. Ці ємкості вміщають однакову кількість води.

 ● Дослід 3

Учитель викликає двох учнів і просить одного наповнити каструлю, користуючись однолітровою банкою, а іншого — наповнити банку водою, користуючись склянками.

Проблемна ситуація

— Що ж виходить: каструля й банка вміщали однакову кількість води, і раптом ми з’ясували, що банка та каструля вміщають різну кількість води.

Висновок. Місткість потрібно визначати однаковою міркою, а не різними.

— Вимірюють місткість посудин літрами. (Показрізних посудин літрової ємкості — скляну банку, мензурку, кухоль.)

— Згадайте, скільки однолітрових банок води вміщалося в каструлю й банку. (По 3)

— Отже говорять, вони вміщають по 3 літри. Слово літр скорочено пишуть так: л.

 3 Проблемна ситуація

— Як ви вважаєте, чи однакова кількість меду й молока може поміститися у трилітровій банку? (Ні, неоднакова кількість.)

— Чому? Адже ця ємкість може вмістити тільки три літри рідини.

— Звісно, вся справа в тому, якою за складом буде рідина. Якщо вона буде густа, то й місткість буде більше.

— Скільки літрів меду може поміститися в трилітровій банці? (У трилітрову банку може поміститися 4,5 кг меду.)

Висновок. Різні за об’ємом посудини можуть уміщати різну кількість рідини, й однакові за об’ємом посудини теж можуть уміщати різну кількість рідини, залежно від складу рідини (густоти).

● Фізкультхвилинка

Ми стаємо усе вище,

Дістаємо руками дах.

На два рахунки піднялися,

Три, чотири — руки вниз.

IV. Закріплення вивченого матеріалу

 1 Складання й розв'язування задач за короткою умовою

Було — 10 лБуло— 10 л

Вилили — 3 л Вилили— 3 л і 1 л

Залишилося — ? Залишилося — ?

Порівняти розв’язання задач.

— Чим схожі ці задачі? Чим відрізняються?

— Що необхідно зробити, щоб дізнатися, скільки залишилося, в другій задачі? (Спочатку необхідно дізнатися, скільки всього вилили, а потім шукати остачу.)

 ● Пальчикова гімнастика «Гойдалка»

 • Зімкнути пальці обох рук у замочок.

 • Погойдуючи цим замочком з боку в бік, імітувати розгойдування гойдалки.

2 Гра «Хто швидше?»

9 + 1 8 + 2 10 - 9

- 8- 9 + 8

+ 7+ 7 - 7

- 6- 5 + 6

+ 2+ 2 - 5

 3 Логічні задачі

 • У три чашки жовтого, зеленого й синього кольору налили чай, молоко й сік. Який напій у кожній чашці, якщо чай не в синій і не в жовтій чашці, а сік — не в синій? (Чай — у зеленій, сік — у жовтій, молоко — у синій.)

 • Дівчинки Катя, Галя й Оля сховали ведмежа, зайчика й слоника. Катя не ховала зайчика, Оля не ховала ані зайчика, ані ведмежати. Хто яку іграшку сховав? (Оля — слоника, Катя — ведмедика, Галя — зайчика.)

V. Підсумок уроку. Рефлексія

— З якою одиницею ємкості ми сьогодні ознайомилися?

— Що вимірюють літрами? (Кількість рідини, ємкість посуду)

— Молодці, діти! Ви добре попрацювали. Наша подорож добігла кінця.



Категорія: 1 Клас Математика | Додав: SYLER (22.12.2013)
Переглядів: 2682 | Рейтинг: 0.0/0

Можливо вам також будуть цікаві наступні конспекти:
Марійка Підгірянка «Розмова про сонце». Загадки. Т. Коломієць «Вітрисько»
Д. Чередниченко «Рідні краєвиди». Л. Глібов «Зимня пісенька». «Сію, сію, посі...
Олександр Олесь «Два хлопчики». М. Рильський «Річка». Підсумок із теми
Столи бувають різні
Бережливе ставлення до природи

Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.


Зареєструватися
Статистика

Онлайн всього: 8
Гостей: 8
Користувачів: 0

Сьогодні до нас завітали: