Головна » Конспекти » 1 Клас » Навчання грамоти

Закріплення знань про звукове значення букви "ша". Перевірка навичок читання. Урок-турнір

Урок  136 (читання)

Тема: Закріплення знань про звукове значення букви "ша". Перевірка навичок читання. Урок-турнір

Мета: закріпити знання учнів про букву "ша" та її звукове значення; удосконалювати навички виразного читання, звукового та звуко-буквеного аналізу слів; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати фонематичний слух, аудіативні вміння, навички спілкування у групі, колективі; навички виразного та динамічного читання; сприяти розвитку фантазії, творчості; виховувати дбайливе ставлення до природи, бажання оберігати й допомагати птахам взимку; культуру спілкування у групі, колективі.

Обладнання: грамзапис співу пташок, дзюрчання струмочків, шелесту листя, свисту вітру, хуртовини; "мобільний телефон" із зашифрованим словом, атрибути команд (головні убори "Комашок", "Ромашок", "Шовкопрядів", три скриньки для збирання "балів"); табло; іграшки (мишка, шуліка, шиншила, ялинка, лісова фея, Снігова королева); малюнки трьох гір у вигляді "кішки" (найбільша), "мишки" (середня) і "шишки" (найменша); малюнки (шайба, кашкет, капелюшок, жакет, штани, шаровари, шорти); зерно пшениці, кришталеві зірочки; горішки (три), таблиці-пірамідки для читання, три ялинки з паперу, пшоно, ягоди шипшини і горобини, кришталеві "сльози", сніжинки, три кошики, "сніжки зі словами" із зім'ятого паперу; три грамоти, медалі для найактивніших, солодощі.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

II. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Повідомлення теми і мети уроку

- Сьогодні на уроці на нас чекає незвичайна пригода! Яка ж вона? Про це нам розповість чудо-птах - шпак із країни Шані-ландії!

III. Турнір (закріплення знань про звукове значення букви "ша")

І тур "Хвилинка-розминка"

1 Артикуляційні вправи

Завдання від мишки

Гра "Згадаймо скоромовки" зі звуком [ш].

Ось і перший тур на нас чекає,

Усіх учасників скликає!

Підготуємо ми ротик,

Щоб активним був увесь час!

А для цього ми промовим Скоромовочки для вас!

За кожну скоромовку мишка роздає кожній команді по зернині пшениці.

Учитель починає скоромовку - команди по черзі продовжують, виконуючи відповідні рухи. (Спершу тихо і повільно, голосніше і швидше, дуже швидко і напівголосно, завершують у середньому темпі тихо, чітко вимовляючи кожний звук.)

o Що шукаєш, мишо? Киш! Шурхотіти вже облиш!

o Якби кішці до кошика та чотири грошика.

o У чотирьох черепашок четверо черепашенят.

o Шило шубку Шурі шило,

Шовком, шерстю шви обшило.

Вийшла шубка прехороша Нашій Шурі на порошу.

o Шпак шпачисі каже гнівно:

"Шершень захопив шпаківню!

Швидше шибеника гнати,

Шпаченят обороняти!"

 Пальчикова гімнастика

МИШКА

Вихідне положення: мізинець і вказівний палець зігнуті - це "вушка"; середній, підмізинний і великий пальці зімкнуті й витягнуті. Вправа виконується спочатку однією рукою, потім іншою, далі - двома руками одночасно.

Тишком-нишком вийшла мишка із нори.

В шкряботушки ніс і вушка догори.

2 Гра "Впіймай звук". Словникова робота

Завдання від шуліки

- Коли чуємо звук [ш] - плескаймо в долоні. (Шуліка плескає крилами.)

Присідаємо тоді - як немає звука [ш] у слові! (Шуліка присідає.)

- Потренуймося ми трошки: "Кішка" - учні плескають. "Скаче" - учні присідають.

А тепер уважні будьте! Спершу тихо і повільно слова я буду говорити! Потім швидше, швидше - щоб було вам цікавіше!

Шуба, шапка, капелюшок, штани, шорти, картуз, кашкет, шайба, сарафан, джинси, жакет, кишеня, шаровари.

- Молодці, ви були кмітливими! А зараз я перевірю, яка команда найуважніша й найактивніша! Ви прослухали слова. (Учитель може знову зачитати слова, що подані вище.) Яке з них було зайвим і чому? (Усі слова позначають одяг, а слово шайба не є одягом. Це диск з гуми або пластмаси для гри в хокей. Тому воно зайве.)

- Що таке кашкет (картуз)! (Чоловічий головний убір із козирком)

- Для чого носять капелюшок? (Капелюх - головний убір, що носиться восени, навесні або у літній період (солом'яний) для захисту голови і волосся від опадів, вітру, сонця. Він також може бути й головною прикрасою. Капелюшок зазвичай носять жінки, а чоловіки - капелюх.)

- Як ще можна назвати жакет? (Піджак, сюртук. Зазвичай - це коротка жіноча одежа, яку носять поверх блузки або плаття. Або чоловічий верхній одяг, схожий на довгий піджак.)

- Чим відрізняються шаровари від штанів і шортів! (Шаровари - національний одяг деяких народів, широкі штани, які можуть носити не тільки чоловіки, а й жінки. Вони дуже вільні в стегнах, часто зі зборками на талії і зібрані біля кісточок унизу. В Україні їх носять козаки.)

3 Звуко-буквений аналіз слів шайба, кашкет, шаровари.

Завдання від шиншили

Кожній команді дається завдання - зробити звуко-буквений аналіз слова і продемонструвати його іншим командам. За правильно зроблене завдання команди отримують по горішку від шиншили.

4 Підготовка до читання тексту: "Поспішай, синичко!"

5 Робота над текстом: "Поспішай, синичко!"

 Фізкультхвилинка

IV. Читання тексту "Поспішай, синичко!"

1 Читання пірамідок слів, надрукованих на дошці

- Настав час розвішати наші годівнички. Але за кожне місце в лісі слід поборотися. У цій лісовій школі - такі закони! Тож послухаймо лісову фею - вона дасть ідею - як розвішати годівнички!

2 Робота в командах

Учні самостійно напівголосно читають текст, допомагаючи своїй команді знайти відповідь на запитання. При цьому можна використати прийом читання "блискавка": хто прочитає найбільше за одну хвилину; читання по "засічках" ("кидок" - мовчки; "небо" - відпочивають; "дощик" - тихо, голосніше; "хвиля" - повільно, швидко; очима - до кінця.)

- Відшукайте питальні речення. (Команді "Ромашки")

- Відшукайте окличні речення. (Команді "Комашки")

- У словах якої синички під час читання потрібно передати інтонацію радості, а якої - суму? (Команді "Шовкопряд")

3 Читання тексту ланцюжком, хлопці - дівчата, останнє речення - всі вголос.

Вибіркове читання

Робота над виразністю читання окличних і питальних речень

4 Читання тексту за ролями

- Розумнички! Снігова королева вражена вашою старанністю й наполегливістю, тому вона відпускає синичок на волю. Але вас відпускати без подарунків вона не хоче. Тому приготувала для вас цікаве завдання.

V. Перевірка навичок читання на основі тексту "Жадібна синичка"

1 Сприйняття тексту "Жадібна синичка"

Завдання від Сніговсіі королеви

- Я хочу вам розповісти про одну пташку. Послухайте мене уважно! Скажіть, чому вона сама?

Учитель читає текст "Жадібна синичка", попередньо пояснивши значення слова настовбурчити - підняти, поставити прямовисно.

ЖАДІБНА СИНИЧКА

Коли випав перший сніг, діти в нашому дворі змайстрували годівничку. Тільки-но розвиднілося - прилетіла до неї жвава синичка. Схопила в дзьоб гарбузове насіння - й пурх на тополю. Всі-лася, притисла насіннячко до гілки лапками й ну його дзьобати. Та так спритно це в неї вийшло! А тут і три горобці прилетіли. Вгледіла синиця непроханих гостей, заметушилася, пір'я настовбурчила. Присіла біля насіння, дзьобом сердито клацає.

Горобці, напевно, не хотіли сваритися. Подзьобали біля годівниці на землі крихти та й полетіли собі далі. А синичка наїлася вдосталь, надулася, ніби кулька, й нікого більше до годівнички не підпускає. Не часто стрінеш таку жадюгу.

Всі знають, що синички взимку літають зграйками. Так легше здобути їжу, зігрітися. А ця чомусь літала сама. Може, якраз через цю жадібність птахи не схотіли з нею дружити?

В. Приходько

3 Бесіда за текстом "Жадібна синичка"

- Чого навчає цей твір?

- Розкажи товаришеві, як ти допомагаєш птахам узимку.

Після бесіди учні порівнюють тексти "Поспішай, синичкої" і "Жадібна синичка" за характерами синичок, за кількістю дійових осіб. Висловлюють своє ставлення до синичок з різних текстів.

Снігова королева роздає кожній команді по кошику: "Що посієш, те й пожнеш!"

Ви були активними, сміливими й кмітливими,

А тому - ось мої вам пиріжки - загадкові сніжки!

З цими словами Снігова королева кидає кожній команді у кошик зім'ятий білосніжний папір, схожий на сніжок. У кожній кульці написане слово. Команді потрібно його розгорнути, прочитати і скласти в одне речення, утворивши прислів'я.

VI. Гра "Збери прислів'я, приказки"

Команди складають приказки і пояснюють їх.

Завдання команді "Ромашка"

Там, де, комашок, багато, пташок, нема.

(Де багато пташок, там нема комашок.)

- А чому це так? (Одна синичка за добу з'їдає утричі більше комах, ніж важить сама.)

Завдання команді "Комашки"

кричить, на, Зранку, синичка, мороз.

(Зранку кричить синичка - на мороз. Учні можуть доповнити своїм прислів'ям: "Синиця пищить - зиму віщить".)

Завдання команді "Шовкопряд"

в, синичка, ніж, Краще, руках, небі, журавель, у.

(Краще синичка в руках, ніж журавель у небі.)

VII. Вивчення пісні про синичку

- Як багато прислів'їв і приказок ми дізналися про синичку! А зараз заспіваймо пісеньку про цю маленьку пташку!

Разом з учителем діти заспівують пісню й імітують синичку.

Що за пташечка така Все літа коло вікна?

Жовтогруда, білолиця.

Ну, звичайно, це синиця.

І по шибці стук, стук, стук.

Я ж насиплю трішки круп,

І зерняток, і сальця,

Щоб їла красуня ця.

Як до школи я іду,

Бачу подругу свою.

Вона весело пурхає,

Вдячно крильцями махає.

VIII. Підсумок уроку

Усі команди плідно працювали,

А тому отримали високі бали!

Час прийшов дізнатися,

До якої гори команди дісталися?

І підказка нам - табло,

Де усі "кроки" видно.

Команди підраховують бали.

Отже, гору Шишка подолала команда...!

А гору Мишка здолала команда...!

На гору Кішка зібралася команда...!

- Жителі гір уважно спостерігали за вашою грою і вболівали за вас. І тепер інтерв'ю у вас бажають узяти й у гру "Мікрофон" пограти!

Згадаймо, з якою буквою сьогодні працювали?

Чого навчилися, що нового пізнали?

Що зробили за урок?

Який був найскладніший "крок"?

Яке завдання вам сподобалось найбільше?

Що було для вас найцікавіше?

- Слово надається Королеві Шашландії.

Королева

Вітаю всіх учасників команд. Усі ви молодці!

І зичу я вам успіхів у вашому житті!

- Капітани команд - тримайте грамоти від нашої країни! Команди отримують грамоти у формі кота, миші і шишки.

Королева. А найактивніші учасники отримують медалі: "За спритність", "За кмітливість", "За активність", "За сумлінність" і "За пильність"! А ще - "За добру поведінку" й "За старанність"! Учні отримують медалі.

Звучить музика лісу. Усі учасники отримують солодкі подарунки.



Джерело: noindex
Категорія: Навчання грамоти | Додав: SYLER (27.12.2013)
Переглядів: 1684 | Рейтинг: 0.0/0

Можливо, вам будуть цікаві ці конспекти

Інформаційні процеси. Робота в графічному редакторі Paint. В гостях у Ганнусі
Спостереження та досліди. Практична робота. Дослідження дрібних деталей предм...
Картини природи початку зими. М. Підгірянка «Ходить, ходить зима гаєм». О. Ту...
Розкрій тканини. Виготовлення спіднички прямолінійної форми для ляльки
Текстильні матеріали. Плетіння «косичка»
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]