Головна » Конспекти » 1 Клас » Природознавство / Я і Україна

Різноманітність рослин. Значення рослин у житті людини

Тема. Різноманітність рослин. Значення рослин у житті людини

Мета. Розширити і уточнити знання учнів про розмаїття рослин, середовище їх зростання. Розкрити цінності рослин для людини (естетичну, практичну, оздоровлювальну). Навчати учнів розпізнавати рослини найближчого оточення. Виховувати бажання доглядати за рослинами в природі, оберігати їх.

Обладнання. Плакат із записом шифрограми; малюнки із зображенням листяних і хвойних дерев; матеріали для ігор; пов’язки із зображенням квітів;дитяча енциклопедія «Рослини».

Хід уроку

І. Організаційний момент.

- Сьогодні до нас на урок прийшла незвичайна казка.Ми будемо її не просто слухати, а брати участь у всіх подіях, які відбуватимуться. Та щоб потрапити у казку, потрібно підготуватися: приготувати кольорові та прості олівці, робочі зошити, сісти правильно за партою та уважно слухати. Тільки добре пам’ятайте: байдужі, ліниві та неуважні героями казки стати не зможуть!

ІІ. Підсумок фенологічних спостережень за тиждень.

Вчитель розповідає.

- Маленькі гноми в різнокольорових ковпачках вибиралися з глибокого підземелля. Вони хотіли більше дізнатися про світ, де панує сонячне проміння. В їхній домівці світла було багато, але це блищали дорогоцінні камені, які охороняли гноми. Проте спокою гномам не даваластара-стара книга про світ. Як вона потрапила в підземелля, ніхто незнав. О, з цієї книги гноми дізналися так багато про землю!Якби не найменший гном у зеленому ковпачку, то проблеми і не було би. Але цей нерозумний малюк вирвав деякі сторінки з книги, бо вони, бач, йому дуже сподобалися. Вирвав і загубив… А тепер потрібно відновити втрачені сторінки, тому гноми і зібралися в далеку і, можливо, небезпечну мандрівку.

Та чи зможуть вони вибратися на поверхню? Вони ж не знають, якою була погодатам, на поверхні, останнього тижня.

-А ви хочете, щоб гноми побачили землю власними очима? Допоможемо гномам, діти. Пригадаємо, якою була погода останнього тижня.

( Діти розповідають про стан неба, опади, температуру повітря, вітер, інші погодні явища минулого тижня).

Вчитель.

- О, така погода цілком влаштовує гномів. Вони проходять через вузький печерний прохід і вибираються на сонячне світло.

ІІ. Повторення вивченого на попередньому уроці. Актуалізація опорних знань учнів.

Вчитель продовжує розповідь.

- Та те, що побачили гноми, вийшовши на поверхню землі, їх досить здивувало. Навкруги лежало каміння. Невже вся земля така? Каміння їм вистачає і під землею.

Малюк в зеленому ковпачку почав рюмсати:

- У мене вженіжки болять. Це, мабуть не земля, бо малюнки в книзі були такими яскравими, а тут тільки каміння. Я хочу додому, тут зовсім нецікаво.

Та плакати довго не довелося, бо старші гноми пригадали малому, чому вони змушені були вирушити в мандрівку і хто винуватець цього походу. Вони також нагадали, що часу для плачів зовсім немає, бо до вечора гноми повинні повернутися у підземелля, а якщо не встигнуть зібрати необхідну інформацію для відновлення сторінки, то дорога додому закриється назавжди.

- Не плач, а краще пригадай, - звернувся до малюка гном у синьому ковпачку. – В книзі писало щось про ґрунт. Але пам’ять моя вже не та, що була 200 років назад, тому я, старий, не можу всього пам’ятати.

- Я не пам’ятаю, - ревів малий, -але, може дітки допоможуть нам пригадати, що таке ґрунт.

(Учні пригадують матеріал попереднього уроку про ґрунт).

Вчитель.

-Гноми вислухали діток, але ніяк не могли уявити собі того, що родиться на тому родючому верхньому шарі землі.

- Якщо ми разом «заселимо» землю і вона сподобається гномам, то, можливо, вони продовжать мандрівку і виконають завдання – відновлять сторінку книжки.

- А для цього ми пограємо гру «Чудесні перетворювачі».

Правила гри: учень підходить до столу, на якому розміщені іграшки тварин, ляльки, квіти декоративні, предметні малюнки із зображенням дерев, кущів і т. д. Вибирає предмет чи малюнок, про який може щось розповісти. Наприклад: «Над землею літають метелики. У них кольорові крильця. Метелики літають над квітами», або «На землі росте калина. В неї червоні ягоди. Про калину співається у піснях». Розміщує іграшку чи малюнок на дошці.

( Гра «Чудесні перетворювачі»).

- Як змінилося все довкола, коли за справу взялися учні нашого класу!

У небі лагідно засвітило сонечко, в повітрі почали літати барвисті метелики, у гіллі дерев весело заспівали пташки, між деревами походжали тварини, на кущах дозрівали соковитіягоди, а відяскравих квітів доносилися приємні пахощі. В синьому озері плавала маленька срібляста рибка. А біля будинку відпочивали люди.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

- А виявляється, що на землі так багато всього цікавого, хіба ж ми встигнемо за один день про все дізнатися і зібрати потрібні матеріали для відновлення сторінки?- запитав найменший гном в зеленому ковпачку.

- А нам і не потрібно про все-все збирати інформацію, - відповів найстарший гном у синьому ковпачку. -У нас спеціальна місія. Щоб ніхто не здогадався, я зашифрував, про що ми повинні сьогодні дізнатися якнайбільше, - і він показав малому клаптик паперу, на якому була шифрограма. Та як малий не намагався, а прочитати написане йому не вдавалося. Він навіть ковпачок з голови зняв і почухав потилицю, але і це не допомогло. Та вихід він все-таки знайшов!

- Діти, допоможіть мені розшифрувати, що тут написано, будь ласка, - малий хитрун добре знав, що слово «будь ласка» чарівне і обов’язково йому допоможе.

(Діти читають слово «РОСЛИНИ»).

- Дуже дякую вам, друзі, за допомогу! – виявляється цей малюк вмів не тільки просити, а й дякувати.

Тепер ми знаємо, з яким завданням прийшли гноми: вони повинні дізнатися якнайбільше про світ рослин, їх різноманітність, місця, де вони ростуть, і яку користь приносять.

ІV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.

1.Виконання завдання в робочому зошиті.

- О,я пригадую, коли ми проходили вузькими підземними дорогами, на стіні однієї печери був малюнок рослини. Тільки от малюнок не був кольоровим. А тут, на землі, такбагато яскравих кольорів. Може, учні зуміють гарно розмалювати малюнки рослин?

(Діти виконують завдання у зошитах – розмальовують зображення рослин).

-Мені дуже сподобалися малюнки,- радісно сказав гном в зеленому ковпачку. – Тільки я хочу побачити якнайбільше, тому негайно вирушаймо далі.

2.Пояснення про життєву необхідність рослин для людей.

- Стежкою попрямували гноми далі і незабаром опинилися у лісі. Тут дихалося дуже легко і наші мандрівники присіли відпочити. Повітря було свіже, наповнене пахощами лісових рослин.

- Як тут легко дихати! – зраділи гноми в різнокольорових ковпачках.

- Чому ви кажете «тут», - здивувався малюк в зеленому ковпачку. – Хіба не скрізь однаково?

- Звичайно, ні. Чим більше місто, а в ньому заводів, машин, людей, тим менше місця рослинам. А де мало рослин – важко дихати.

- Чому? В старій книжці з підземелля писало, що всюди навколо Землі повітря.

- Так. Але якщо будеш пити із склянки воду, а нової не доливатимеш, склянка зрештою спорожніє. От і люди «п’ють» з атмосфери кисень, а видихають вуглекислий газ, не потрібний людям. З космосу ніхто свіжого повітря не підливає.

- Що ж виходить? Люди мусили б давно вже випити весь повітряний океан і задихнутися, - злякався малий в зеленому ковпачку.

- Та від цього рятують людей добрі чарівники планети – рослини. Вони вбирають вуглекислий газ, а виділяють чистий свіжий кисень. Чим більше навколо рослин, тим чистіше повітря. От чому ніколи не треба витоптувати траву, рвати квіти, ламати гілля. Зрубати дерево - на це потрібно мало часу. А на те, щоб виростити нове, часто йдуть роки і навіть десятиліття. Треба всім берегти зелене багатство, яке нам подарувала природа!

3.Ознайомлення із поділом рослин на групи: дерева, кущі, трав’янисті рослини; поняттям «дикорослі рослини».

Гном в зеленому ковпачку не міг всидіти на місці.

- І чому це одні рослини мають товсте стебло і ростуть такі високі? А чому інші значно нижчі, але мають по кілька стебел, їх навіть переламати можна? А чому найнижчі рослини досить малі, а стебло мають м’яке і соковите?

В голові нашого малюка виникали питання одне за одним, і невідомо, хто би йому відповів на них, якби не надійшов справжній господар лісу – лісник. Хто-хто, а він про лісові рослини знає все. Саме лісник і розповів гномам, що у лісі ростуть дикорослі рослини. Їх людине садили, вони виросли самі. Рослини у лісі ростуть ярусами: оті, що найвищі і мають одне товсте стебло, то дерева. Вони бувають листяні і хвойні. На листяних деревах (дубах, берізках, липах, грабах, буках)весною виростають листочки, а хвойні покриті голочками – хвоєю, яка восени не облітає. От і зеленіють навіть взимку ялинки та сосни. Нижчі від дерев рослини, що мають кілька деревовидних стебел, називаються кущами. Стебло куща можна переламати, якщо докласти зусилля. А найнижчі рослини – трави, або трав’янисті рослини, у більшості з них на зиму стебло відмирає, а весною відновлюється. Серед трав дуже багато яскравих і запашних квітів.

- От цікаво, чи учні першого класу знають про це? - знову запитав гном в зеленій шапочці.

-А це ми зараз перевіримо. Пограємо у гру «Загадкові лісники». Хто з вас відгадає загадку, має право знайти малюнок-відгадку і «посадити» рослину у лісі. Але необхідно вказати, до яких рослин належить відгадана: до дерев, кущів чи трав’янистихрослин.

(Гра «Загадкові лісники»).

Не вогонь, а пече.(Кропива)

Живе один батько,

Тисячі синів має,

Усім шапки справляє,

А собі не має.(Дуб)

Перші квіти проростають

З цибулиночок малих,

Кожну весну зустрічають,

Розпізнайте, діти, їх.

Я той сніг колю «голками» -

Зелененькими листками,

Білу кітку вивільняю –

В ноги березню схиляю.(Підсніжник)

Зелененьку сукню маю –

Її ніколи не знімаю,

Один-єдиний раз на рік

Зірками прикрашаю.(Ялинка)

Весною зацвіла, влітку загоріла,

Червоні коралі восени наділа.(Калина)

Викупана в сонечку,

Стоїть собі донечка.

Бджоли сонячний медок

Дістають з її квіток.(Липа)

Діти виконують завдання.

- Молодці, не помилилися. Тепер у лісі буде ще більше рослин!

4.Ознайомлення з поняттям «культурні рослини».

Виконання вправ для очей.

А нашим мандрівникам час рушатидалі. Попрощавшись із лісником, попростувалигноми тінистою доріжкою. Малий гном в зеленім ковпачку щебетав безперестанку, він вже і забув про свою втому.Лісова доріжка повернула ліворуч і незабаром ліс закінчився. Перед очима маленьких чоловічків простелилося велике-велике поле.

- Гноми спочатку подивилися далеко-далеко, потім – на кінчик власного носа (3 рази). Не повертаючи голови, подивилися праворуч, а потім – ліворуч (3 рази). Закрили очі і легенько потерли їх пальчиками. Швиденько покліпали оченятами.

- На полі росли не дерева, не кущі, а польовітрав’янисті рослини. Виявилося, що поле спеціально обробляють люди, щоб виростити ці рослини, бо вони годують і людей, і домашніх тварин.

- Як це рослини годують людей ітварин? Щось ніяких каструль я не бачу і ложок на полі не видно, - дивувався гном-малюк.

- Якбилюди не зібрали урожаю з полів та городів, то у каструлю не було би що класти. Люди навіть хліба не їли би.

- Скоріше покажіть мені те місце, де ростуть буханці хліба, - попросив гном в зеленому ковпачку, - бо я не бачу.

- Скільки б ти не шукав, не побачиш. Але дітки зараз тобі все роз’яснять: як хліб у полі виростає.

(Діти пояснюють).

- Із рослин можна приготувати різноманітні смачні та корисні страви, кажуть, що це їжа рослинного походження. Зараз і ми будемо поварами і зваримо український борщик.

Гра «Борщик».

На столі каструля і різні овочі та фрукти (можуть бути і муляжі). Діти вибирають ті овочі, які потрібні, щоб зварити борщ.

Хвилинка-веселинка.

- Гноми також дуже хотіли варити борщик, а тому весь час повторювали: «Я теж! Я теж!»

- Пішла мама на город.

- Я теж, -закричали гноми (діти «допомагають» гномам говорити).

- Взяла з собою кошик.

- Я теж.

- Вирвала капустину, бурячок, цибулину, морквину, картопельку, часничок, кропик.

- Я теж.

- Прийшла мама до хати.

- Я теж.

- Всі овочі помила.

- Я теж.

- Всі овочі в каструлю поскладала.

- Я теж.

- Залила водою і поставила на плиту.

- Я теж.

- Всі овочі закипіли.

Діти, якщо уважні, мовчать, а коли хтось продовжував кричати, то вчитель каже:

- Кипіть на здоров’ячко, буде з вас український борщ.

Вчитель продовжує розповідь казки.

- А ви, дітки, і не знаєте, з ким це так вів розмову наш найменший гном. Справа в тому, що у полі також є людина, яка знає все-все про рослини, які можна тут виростити: коли садити, як доглядати, коли урожай збирати. Це – агроном. Саме він розповів гномам, що рослини, вирощені людиною, називаються культурними. І вирощують їх не тільки для того, щоб використати у їжу, от з льону, наприклад, роблять на фабриках лляні тканини, а з рицини – паливо для літаків. Без рослин, вирощених у полі ніяк не обійтися.

5.Ознайомлення із назвами квітів.

-Довго на одному місці засиджуватися гномам немає часу. Подякувавши за інформацію агрономові, рушили казкові чоловічкидо села. Дорогабула далека, але гноми мали стільки вражень і цікавої інформації, що зовсім не втомилися. До села було вже недалечко, аж раптом наші мандрівники побачили річку. Вони вже бачили підземні ріки (виявляється – є і такі), але луг біля цієї річечки вразив мандрівників своєю красою. Ніби чарівний барвистий килим, що простягнувся просто під блакитним небом. Ні, під землею такого не побачиш! Підійшовши ближче, гноми все зрозуміли – та це ж квіти розцвіли серед зелені трав. Гном у зеленому ковпачку бігав по лугу від однієї квітки до іншої, та, на превеликий жаль, міг розрізнити їх тільки за кольорами. А от дітки в школі знають і назви квітів, і віночки плести уміють.

Гра «Віночок».

 Діти одягають на голови пов’язки, на яких прикріплені декоративні квіти: мак, ромашка, дзвоники, волошки,соняшник, кульбабка і т. д. Вчитель викликає першу квітку, та – іншу, так учасники гри утворюють віночок. Учні, що сидять за партами, повторюють назви квітів з «віночка».

Фізкультхвилинка «Дискотека на лужку» ( під музику діти повторюють за вчителем танцювальні вправи).

6.Повторення про місце зростання рослин.

- Натанцювавшись і намилувавшись доволі луговими квітами, гноми перейшли через міст і пішли оглядати село. Воно було не дуже велике, але дуже чисте. Біля дороги красувалися клумби, за ними – будинки, а далі – городи. Будинки ховалися у зелених садках. О, в тих садках і поласувати можна!

- Діти, а що за ласощіє в садах? Невже цукерки і зефір? – запитав гном у зеленому ковпачку.

(Діти розповідають те, що їм відомо про фрукти).

-Оту зеленому садочку, під старою гіллястою грушею, вирішили гноми трохи привести до ладу отриману інформацію. Витягнули вони з кишень прості олівці і вирішили позначити, де ростуть які рослини. Ми часу гаяти не будемо і виконаємо в своїх зошитах подібне завдання.

(Учні виконують завдання у робочих зошитах «Де росте?» - з’єднують стрілочками рослини і місце, де вони можуть рости).

- Нарешті завдання було виконане і гноми, поховавши олівці, продовжили свою мандрівку. На автобусній зупинцівони зайшли в автобус і добрий шофер люб’язно погодився підвезти їх у місто. Інші пасажири з цікавістю розглядали малих, але гноми поводили себе в автобусі гарно: не кричали, не смітили, вікон не відчиняли, тому зрештою всі звикли до них і дали їм спокій.

7.Розповідь про незвичайні рослини (вчитель використовує малюнки енциклопедії).

Як не дивно, але в місті гноми досить швидко зорієнтувалися (напевне їм допомогло те, що часто мандрували підземними дорогами). На одній із вулиць вони побачили цікаву вивіску. «Ботанічний сад» - прочитав гном в зеленому ковпачку, читати він вже трохи вмів, тільки з шифровками не дуже вдавалося. Задовільняючи свою цікавість, гноми зайшли за ворота. Зайшли і мало роти не порозкривали з подиву! Які незвичайні рослини вони тут побачили! В саду проходила екскурсія і екскурсовод розповідав про кожну рослину так цікаво! Виявляється, що це з цілого світу привезли рослини в цей ботанічний сад, щоб відвідувачі могли на власні очі побачити їх. І для кожної рослини створили такі умови, в яких вона може нормально рости.

Екскурсовод розповідав:

-Світ рослин дуже різноманітний. Є рослини-карлики, а є рослини-гіганти. Найвищі у світі дерева – евкаліпти. Вони ростуть в Австралії висотою до 162 метрів. Найдовше листя в пальми, що росте в Америці. Його довжина сягає 30 метрів (10-типоверховий будинок). Найтовстіше дерево – баобаб (Африка). Потрібно 50 людей,щоб обхопити його стовбур. Найбільшу квітку має раффлезія (Індонезія), її маса – 6 кг, а розмір – до 1 метра. Є рослини, які можуть «з’їсти» навіть комашку (росичка). А є такі, що своїми корінцями вбирають поживні речовини з інших рослин, їх називають паразитами.

Усього на Землі налічується близько 500 тисяч видів рослин.

- Наші гноми були дуже задоволені, що зайшли у ботанічний сад. Інформації зібралося вже багатенько. Тільки б нічого не забути і не переплутати!

8.Елементарне поняття про ландшафтний дизайн.

Амісто продовжувало дивувати наших мандрівників цікавинками. На одній із площ побачили гноми незвичайних зелених тварин. Виявилося, що це і не тварини зовсім, а декоративні кущі, вміло підстрижені. В парку росли не просто клумби, а цілі квіткові картини. У поєднанні з кущами і деревами – це була невимовна краса. На центральній клумбі – квітковий годинник.

- Хто ж таку красу створив? – запитав гном у зеленому ковпачку.

- Створила природа за допомогою людських рук. Ландшафтний дизайнер – так називається професія людини, що вміє так прикрасити будь-який куточокза допомогою живих насаджень, - пояснили нашим мандрівникам перехожі.

9.Ознайомлення з поняттям «лікарські рослини».

Рушили гноми далі вулицею і знову побачили цікаву вітрину: маленький чоловічок в білому халаті, а кругом нього різні рослини. Вивіска над вітриною – «Аптека».

- Що воно таке? – зацікавився гномик в зеленому ковпачку. – Давайте зайдемо туди!

Виявилося, що в аптеці продають різні ліки. Тільки у цій аптеці продають ліки, створені самою природою. Думаю, що вас, діти, також лікували такими ліками, бо всі дорослі знають, що багато рослин мають лікувальну дію. Такі рослини називаються лікарськими. Ростуть вони в лісі, у полі, на луках, інколи люди спеціально їх вирощують.Пригадайте, чи лікували вас при допомозі лікарських рослин. Кому відомі їхні лікувальні властивості, зможе взяти участь у грі «Аптека» і «вилікувати» хворі іграшки.

Гра «Аптека».

 Один учень- аптекар. На столі коробочки з написами: «Малина», «Калина», «Звіробій», «Ромашка», «Чистотіл», «Мати-й-мачуха», «Подорожник», «Липовий цвіт» і т. д.Учні «приходять» у аптеку купити ліки хворій іграшці.

Наприклад, «Мій ведмедик простудився. У нього висока температура. Дайте, будь ласка, малини, щоб зварити йому чаю».

(Якщо у дітей виникають труднощі, то перед грою слід пригадати,коли застосовують «наявні в аптеці» ліки).

- Сонце опускалося все нижче. День наближався до завершення. А маленькі чоловічки були ще так далеко від входу до підземелля. А якщо вони не встигнуть?

Тоді і сторінку в старій книжці не відновлять, і додому не потраплять. Потрібно поспішати. Звичайно, пішки йти – далеченько. От якби знову скористатися автобусом, то до настання темряви встигли б.

Та водій автобуса згодився везти гномів без квитків тільки в тому випадку, якщо вони зможуть відповісти на всі йогозапитання і виконають завдання. Наші мандрівники зразу ж погодилися, хоч і не були впевнені цілком у власних силах, та гномивже не раз переконалися, що учні нашого класу в біді їх не залишать.

V.Підсумок уроку.

Гра «Впізнай рослину».

Водій роздав маленьким чоловічкам 5 конвертів. У кожному конверті 5 малюнків із зображенням листків чи плодів рослин. Потрібно визначити назву рослини за цими малюнками. От за роботу взялися гноми в синій, червоній, жовтій, оранжевій і голубій шапочках. Щоб марно не витрачати часу, ми поділимося також на п’ять груп. Кожна група має свій конверт з кружечком такого ж кольору, як шапочка гнома, якому потрібна допомога.

(Діти виконують завдання).

Категорія: Природознавство / Я і Україна | Додав: SYLER (31.12.2013)
Переглядів: 3981 | Рейтинг: 1.0/1

Можливо, вам будуть цікаві ці конспекти

Столи бувають різні
Способи згинання паперу
Чим розпізнаємо запах і смак
Здоров'я і хвороби. Інфекційні та застудні хвороби. Їх профілактика, щепл...
Робота з папером. Декоративна аплікація
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]