Головна » Конспекти » 5 Клас » Зарубіжна література

Арабська народна казка « Сіндбад - Мореплавець» (третя подорож). Утвердження жаги відкриття світу, мужності й людяності в казці

Тема. Арабська народна казка « Сіндбад - Мореплавець» (третя подорож). Утвердження жаги відкриття світу, мужності й людяності в казці.

Мета: розповісти учням про джерела збірки арабських казок « Тисяча і одна ніч» та про місце в ній циклу про Сіндбада – мореплавця, дати відомості про місцевий колорит та засоби його творення; прищеплювати учням інтерес до вивчення казок народів світу; розвивати творчу уяву, виховувати почуття любові до рідного краю.

Обладнання: збірка казок « Тисяча і одна ніч», зміст казки « Сіндбад- Мореплавець», ілюстрації до арабських казок, роздатковий матеріал.

Тип уроку: засвоєння знань, умінь і навичок.

Що за розкіш ці казки!

 Кожна – поема.

 О. Пушкін

 

 

Хід уроку

 

I. Актуалізація знань учнів про казку.

 1. Бесіда

  • Що таке казка?
  • Яке головне правило казки?
  • Назвіть 3 групи казок? Хто їх герої?
  • Які казки належать до чарівних?
  • Чим відрізняються побутові казки від чарівних?

II. Мотивація навчальної діяльності.

  1.  Слово вчителя

Хоч би якими несхожими були казки різних народів світу, спільного між ними багато, адже казка – всюди казка. Найголовніша особливість казки – художня вигадка. Розвиток подій у ній, або ж сюжет завжди чіткий, дохідливий, позбавлений надмірних деталей, описів та розмірковувань. Риси персонажів у казці перебільшені. То ж, коли читаєш казку немає чого дививуватися.

Попри близькі сюжети казки різних народів світу мають і певні ознаки, свій національний колорит, елементи побуту, географічні деталі.

III. Робота над темою уроку.

    1. Оголошення теми, мети уроку.

Відомою на весь світ є збірка арабських казок « Тисяча і одна ніч». Однією з найкращих казок усієї збірки, є казка про Сіндбада – мореплавця.

    1. Слово вчителя

Усі казки збірки « Тисяча і одна ніч» немовби закладені у велику рамку розповіді про винахідливу Шахразаду і жорстокого царя Шагріяра. Дівчина розповідає казки царю не для розваги, а заради порятунку. Султан Шагріяр розчарувався у жінках, викривши свою дружину у зраді. Охоплений гнівом і жагою помсти, він щоночі одружувався з новою дівчиною, а на ранок віддавав наказ відрубати їй голову. Так тривало три роки. І ось дружиною султана стала Шахразада, дочка візира.

1001 ніч розповідала вона своєму чоловікові казки, а вранці зупиняла розповідь на найцікавішому місці. Так Шахразада не лише зуміла зберегти собі життя, а й стала коханою дружиною султана і матірю його дітей.

Збірка складається з розповідей різних жанрів. Сюди потрапили навіть розповіді про реальних історичних осіб – халіфів, богословів, учених, поетів.

3. Знайомство з роздатковим матеріалом.

 

 Картка - інформатор

«Тисяча і одна ніч»

Збірка арабських казок

Формувалась протягом восьми століть.

Автори – народи Індії, Персії, Туреччини, Іраку, Єгипту.

Шахразада – винахідлива дочка візира.

Шагріяр – жорстокий султан.

Жанри казок

Казки про тварин

основа

Побутові повісті

Дидактичні казки

із хроні і антологій

з Біблії і давньоперсидської літератури

Пригодницько - фантастичні

 

4. Слово вчителя

31 ніч розповідала Шахразада казку про Сіндбада – мореплавця.

Казка складається із 7 частин, названих подорожами. Це розповідь про завзятого і відважного купця, який відкрив багато нових земель. Герой відправляється в подорож через допитливість, бажання пізнати щось нове.

5. Словникова робота

Басра – назва міста на південному сході Іраку.

Линва – міцна мотузка з волокон та дроту.

Карк – шия.

Рожен – металевий прут, на який настромлюють мясо або рибу для смаження на вогні.

6. Знайомство з коротким змістом першої та другої подорожей Сіндбада.

Перша подорож

Сіндбад зі своїми супутниками опинився замість острова на спині великої риби і у дивовижний спосіб урятувався, а потім потрапив до країни царя аль – Міграджана.

Друга подорож

Порятунок з острова, на якому жив величезний птах Фух. Політ на цьому птахові і двічі чудовий подарунок з долини зміїв, у якій Сіндбад набрав безліч коштовних каменів.

  1. Робота з змістом третьої подорожі Сіндбада.

Голосне читання казки.

« Сіндбад – мореплавець», подорож четверта.

IV. Підсумок уроку.

  • Що придбав Сіндбад з третьої подорожі?

V. Завдання додому.

1) Скласти простий план третьої подорожі Сіндбада.

2) Дати відповідь на питання:

« Чим відрізняється Сіндбад від своїх супутників?»

3) Намалювати ілюстрації до казки « Сіндбад – мореплавець».

Категорія: Зарубіжна література | Додав: SYLER (25.03.2017)
Переглядів: 2271 | Рейтинг: 0.0/0

Можливо, вам будуть цікаві ці конспекти

І. Жиленко «Доброго ранку!..», Т. Коломієць «Задзвонив синенький дзвоник». В....
Розмітка за зразком, клітинками та лінійкою
Запитання до природи. Чи розуміються тварини між собою?
Практична робота: удосконалення навички догляду за порожниною рота, руками та...
Цікавий світ навколо тебе. Урок позакласного читання
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]