Головна » Конспекти » 2 Клас » Природознавство / Я і Україна

Тварини весною. Зустрічаємо птахів

УРОК 30

Тема. Тварини весною. Зустрічаємо птахів

Мета: з'ясувати зміни у житті комах, птахів, звірів; формувати уміння спостерігати, бачити зміни, установлювати взаємозв'язки між предметами живої і неживої природи; уміння творчо мислити; сприяти розвитку усного мовлення; виховувати почуття любові і милосердя до всього живого, бачення прекрасного і уміння йому дивуватись.

Обладнання: малюнки тварин, різних періодів пори року «Весна»; зразки шпаківень; записи «Голоси птахів», «Лелеки» у виконанні Павла Дворського.

Хід уроку

І. Організаційний момент

— Хто ще жде сонечко? Які зміни стались у природі? (Завдяки сонячному теплу і світлу прийшла весна, і все навколо проснулось, ожило.)

Розминка «Чи добре ви знаєте тварин?»

Потрібно розподілити малюнки тварин на чотири групи.

(І — малюнок зайця; II — шпака; III — щуки; IV— бджоли.)

Щебетала пташечка

Щебетала пташечка під віконечком,

Сподівалась пташечка весни з сонечком:

«Прилинь, прилинь, чаронька, весна красная,

Як легенька хмарочка в небі ясная.

Осип луки перлами, вкрий росами,

Розлийся джерелами стоголосими!»

Щебетала пташечка під віконечком,

Сподівалась пташечка весни з сонечком.

— Цей вірш — підказка: про кого найбільше будемо говорити! Про пернатих наших друзів.

II. Перевірка домашнього завдання

— Згадаємо, що ви знаєте про весняну пору року, які зміни відбуваються у житті рослин з приходом весни.

Бесіда.

1. Що роблять діти з приходом весни?

2. Чому весною сонце дужче пригріває?

3. Які зміни відбулися у неживій природі?

4. Як ви зустрічаєте весну?

5. Назвіть рослини-первоцвіти. Які з них ростуть у нас?

III. Сприймання нового матеріалу

1. Слово вчителя.

— Ось і скінчилась зима — довга, сонна, некваплива. А весна зовсім інша, гомінка, голосна, дзвінка. Які звуки супроводжують весну? Які вам подобаються найбільше? Чому?

Весна дзвенить не тільки водою, але й пташиним галасом, вслухайтесь у гомін пташок: голоси яких весняних «співців» ви чуєте?

(Звучить запис «Голоси птахів», «Лелеки»).

2. Доповіді учнів про птахів (малюнок птаха, про якого розповідають).

Шпак

Першими з вирію прилітають шпаки. Птах цей приносить дуже багато користі людині: навесні разом з граками ходить полями, збирає комах, личинок, що зимували в землі, влітку без утоми розшукує та поїдає різних жуків-листоїдів. Але шпаків люблять не тільки за це, а ще й за веселу вдачу. Ці птахи не мають своїх пісень, але це не так важливо, зате вони прекрасні пересмішники. Часто співають пісні зябликів, дроздів, малинівок. А іноді шпаки можуть заквакати, як жабки, чи загавкати, як собака.

Люди приходять на допомогу шпакам. Вони будують шпаківні і розміщують їх на деревах. Вдячні птахи селяться в цих будиночках і звеселяють людей своїм співом та винищують комах-шкідників. Але шпаківні треба робити вміло і міцно прикріпляти до дерева. Тільки тоді птах поселиться в цьому будиночку.

Ваше завдання: зробити з дідусем чи татусем шпаківні і розвішати їх, щоб шпаки не шукали для гнізд дупла дерев.

Журавлі

Звичайно, люди радіють, коли з вирію прилітають журавлі. Летять вони клином і весело курличуть. прилітають ці птахи в кінці квітня. І степи та болота стають веселішими, мабуть, тому їх ще називають веселиками. Журавлі є сірі і чорні.

Відомо, що журавлі гарні батьки, висиджують пташенят по черзі. Появу потомства зустрічають голосними, радісними криками.

По черзі зігрівають пташенят своїм тілом і невтомно носять їм їжу.

Існує незвичайне видовище — журавлині танці.

Танцюють журавлі, як правило, парами, але можуть бути танці й «колективні».

Всі види журавлів знаходяться на грані зникнення і потребують людської допомоги.

IV. Фізкультхвилинка

V. Закріплення вивченого

1. Конкурс на найкращу шпаківню.

2. Самостійна робота.

Картка № 1

Тварини — частина живої природи.

1. Закінчте речення.

Тварин, які мають три пари ніг, називають

Тварин, тіло яких вкрито пір'ям, називають

Тварин, тіло яких вкрите шерстю, а малят вигодовують молоком, називають .

2. Прочитайте назви тварин: мурашка, вовк, лисиця, їжак, білка, ведмідь, ропуха. Напишіть, які з них:

— впадають у сплячку:

— запасають корм на зиму:

— не роблять ніяких запасів:

З чим це пов'язано?

Картка № 2

Звірі, їх охорона.

1. Знайдіть помилку, підкресліть її.

Вовк, лисиця, тхір, ласка, лось — хижі звірі.

2. Серед перелічених тварин підкресліть назви звірів. За якими ознаками ви їх виділяєте?

Борсук, білка, сова, кажан, чапля, корова, лебідь.

3. Поясніть, чому не можна:

— підходити близько до пташиних гнізд;

— порушувати тишу в лісі;

— брати в руки пташенят, малят звірів.

Які правила охорони звірів ви знаєте?

Картка № З

Птахи, їх охорона.

1. Закінчте речення.

Тварин, тіло яких вкрите пір'ям, називають

Птахів, які восени відлітають у теплі краї, а весною знову повертаються в рідні місця, називають

Птахів, які на зиму не відлітають, називають

2. В один стовпчик випишіть назви перелітних птахів, у другий — зимуючих.

Стриж, ластівка, горобець, ворона, зозуля, галка, дятел, ремез.

3. Ластівка, синиця, сойка — птахи. Доведіть.

Картка № 4

Комахи, їх охорона.

1. Розгляньте малюнок розвитку білана капустяного. Напишіть, як розвивається метелик.

2. Прочитайте назви тварин: слимак, джміль, комар, оса, сонечко. Хто зайвий? Закресліть.

3. Бджола, муха, комар — комахи. Доведіть.

VI. Підсумок уроку

1. Відгадування загадок. Хором відповідайте, а до якої групи відноситься, показуєте картку (333 — засоби зворотнього зв'язку):

1) По квітучих садах я літаю, найсолодші дарунки збираю. (Бджола)

2) Увесь колючий, непосидючий, коли злякається, то клубочком звертається. (їжак)

3) Сірий, зубастий, по полю гуляє, звірів лякає. (Вовк)

Категорія: Природознавство / Я і Україна | Додав: SYLER (24.10.2013)
Переглядів: 5718 | Рейтинг: 0.0/0

Можливо, вам будуть цікаві ці конспекти

Екскурсія до краєзнавчого музею, шкільного «живого куточка», зоопарку (на виб...
Листяні та хвойні рослини
Дива природи. Редагування текстів
Щоденне піклування про своє здоров'я
Д. Павличко «Де найкраще місце на землі». В. Скуратівський «Калина». А. Листо...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]