Головна » Конспекти » 4 Клас » Природознавство / Я і Україна

Узагальнення і систематизація знань за розділом

Тема: Узагальнення і систематизація знань за розділом

Мета: узагальнити знання дітей за розділом «Планета Земля»; формувати уміння міркувати, аналізувати; удосконалювати навички групової роботи; виховувати допитливість, творчі здібності, пізнавальну активність, бережливе ставлення до природи, товариські почуття; розвивати пам’ять, увагу, мовлення, творчу уяву.

Обладнання: карти, кросворд, ребуси, ілюстрації.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

1. Робота з зошитом.

Повідомлення учня про стан погоди.

2. Робота у групах.

Повідомлення учнів про охорону природи. Використання ілюстрацій.

 Загроза природі

В атмосферу щорічно викидається понад 120 млн. т вугільного пилу, близько 300 млн. т промислового і побутового аерозолю (викиди автомобілів, літаків, тепловозів, заводів тощо).

На території України забруднено 5 млн. га землі. 7,4 тис. км2 площі України займають території екологічного лиха.

У 78 містах України забруднення повітря перевищує допустимі норми у 60 разів.

У недавньому минулому вимерли і зникли з території Європи тур (або дикий бик), тарпан (або дикий кінь), кулан, зубр, росомаха і летюча білка.

 Користь рослин

Гектар лісу протягом року очищує 18 млн. кубічних метрів повітря. Тільки саме листяне дерево бук «виробляє» за годину 1 кг 700 г кисню і на день може задовольнити потреби 64 людей.

Велика береза, пошкоджена сокирою, може втратити за весну до 200 л соку.

20 кг макулатури зберігають одне дерево. 1 т макулатури рятує від вирубування 0,4 га лісу.

Корисні копалини

Синиця збирає 500-600 гусениць за день, а малий строкатий дятел — близько 1000 різних комах і личинок. Мурашки ж з одного мурашника знищують їх у десятки разів більше. За рік можуть знищити 20 млн. комах.

Сонечко є грізним ворогом попелиці. За день сонечко з'їдає сотню попелиць.

Для існування одного вовка у північних лісах потрібно 100 лосів. Але якщо винищити вовків, то надмірно розводяться лосі і завдають шкоди лісу.

Доросла сова за рік з'їдає 1000 полівок.

Метелики запилюють рослини.

Пам'ятка індивідуальної поведінки у природі

Не зривай даремно листя з дерев, не рви траву! (Кожен зелений листок, кожна травинка виділяє в повітря кисень). Не ламай гілля!

Найкраща квітка та, що квітує там, де зросла. Не губи її!

Не знищуй неїстівних грибів! Для людей вони отруйні, а для лісових мешканців — ліки і харч.

Не галасуй у весняному лісі! Ти злякаєш пташку, вона злетить з гнізда; яєчка, які вона насиджувала, захолонуть, і з них ніколи не виведуться пташенята. Не зачіпай гнізда! Пташка може покинути його. Не лови метеликів!

Не каламуть джерела! Чиста вода — велике багатство.

Прослідкуй, щоб у лісі не залишилось непогашеного вогню.

Не залишай після себе сміття в лісі!

II. Систематизація і узагальнення знань

1. Завдання учням.

Розгадування ребусів.

(Марс)

(Плутон)

 (Сатурн)(Меркурій)

2. Бесіда.

— Що означають ці назви?

— Які ви ще знаєте планети?

— Що ви пам’ятаєте про планети?

3. Робота у групах.

Розгадування кросворду «Планета Земля».

1. Північний .... (Полюс)

2. Найменший материк. (Австралія)

3. Світовий ___ (Океан)

4. Умовна межа між земною поверхнею і небом. (Горизонт)

5. Найближча до Сонця планета. (Меркурій)

6. Антарктида — це ... (Материк)

7. Для позначення на карті зменшених предметів використовується ... . (Масштаб)

8. Євразія поділяється на частини світу: Європу і ... (Азію)

9. Найближча до Землі зірка. (Сонце)

10. Прилад для визначення сторін горизонту. (Компас)

11. Модель Землі. (Глобус)

12. Супутник Землі. (Місяць)

4. Робота з картами.

Показати і назвати материки і океани. Розказати про їх тваринний і рослинний світ.

III. Підбиття підсумків уроку

Складання художніх оповідань про бережливе ставлення до природи.

IV. Домашнє завдання

1. Спостереження за погодою.

2. Творча робота: складання ребусів, кросвордів за розділом, підготовка цікавих повідомлень.



Джерело: noindex
Категорія: Природознавство / Я і Україна | Додав: SYLER (21.01.2015)
Переглядів: 1276 | Рейтинг: 0.0/0

Можливо, вам будуть цікаві ці конспекти

Комахи
Л. Вахніна «Кордон», Г. Бойко «Ділові розмови»
Елементи графічної грамоти. Виготовлення геометричних фігур
Лукаві "є" та "и"
«Ой весна, весна...», «Вийди, вийди, сонечко» (українські народні співанки). ...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]