Головна » Конспекти » 4 Клас » Рідна мова

Відмінювання іменників

Тема: Відмінювання іменників

Мета: Ознайомити учнів з відмінюванням іменників, назвами відмінків та відмінковими запитаннями. Розвивати уміння спостерігати мовні явища, мислення, активізувати і попов-нити словниковий запас. Виховувати пізнавальний інтерес, повагу до думки іншого та шанобливе ставлення до рідної мови.

Обладнання: куб, картки із завданнями, фішки, магнітофон.

Форма організації уроку: групова (групи сталі)

Хід уроку

І. Організаційний момент

Весела пісенька дзвіночка Ми помандруєм в світ науки,

Покликала нас на урок. Що гордо МОВОЮ зовуть…

Я бачу ваші милі личка Та лиш кмітливість та увагу

І очі з безліччю думок. З собою взяти не забудь…

ІІ. Актуалізація знань і умінь учнів

1. Складання девізу уроку із ,,розсипаних’’ слів

навчати, Добре, знати, хто, хоче, все, того.

(Девіз: Добре того навчати, хто хоче все знати.)

2.Чит. вірша Н. Красоткіної ,,Листя жовте та червоне…” під муз. супровід.

3. – Сьогодні до нас на урок завітала, як ви вже здогадалися, красуня ОСІНЬ.

У кошуку вона принесла вам різнобарвне листячко-бали. Правильна відповідь і ви отримуєте бал-листочок. За правильно виконані командні завдання-листочки із 2 балами. На основі цих балів та враховуючи вашу активність під час уроку – ви отримаєте оцінку за урок.

4. Каліграфічна хвилинка.

- Осінь просила каліграфічно виписати такі літери Н, Р, Д, З, О, М, К, в.

5. Робота із словничковими словами.

- Запишіть словничкові слова які б починалися літерами які ви щойно прописували.

- Підкресліть іменники.

6. Закріплення знань про іменник.

а) Стратегія ,,Кубування’’-аналіз граней.

б) –Іменники є назвами …

- Якими бувають іменники ? ( власні, загальні)

- Як правильно сказати : Іменники мають рід, чи змінюються за родами?

- Як правильно сказати : іменники мають число, чи змінюються за числами?

7. Робота в групах.

а) 1,3,5 групи

картка – Неістота, заг. назва, споріднене із словом ,,жити’’,середній рід, однина.(жито)

2,4,6 групи

Картка – Істота, заг. назва, споріднене із словом ,,Батьківщина’’,чоловічий рід, однина.

(батько)

б) Розшифрувати і записати у зошит.

1,3,5 групи

Азкак, вреті, літс, асил, шитоз, ірдве.

2,4,6 групи

Елоп, ясніп, явол, ітол, атроп, інкво.

в) -На минулому уроці ми говорили про: іменники-антоніми, іменники- синоніми, іменни- ки-омоніми. Дайте їм коротку характеристику.

- Доберіть до поданих іменників антоніми:

1,3,5 групи

Ранок, зима, радість, день, добро.

2,4,6 групи

Мир, початок, друг, світло, правда, холод.

8. а) Розповідь учителя.

Предмети, що нас оточують, мають різну форму( книги, листя, дерева). Слова як і пред-мети можуть мати різну форму; якщо в слові змінюється тільки закінчення, а основне зна- чення залишається незмінним.

Наприклад: книга, книги, книгу, книгою, у книзі.

Форму одного і того ж слова треба відрізняти від інших, спільнокореневих слів, які різняться і за будовою, і за значенням:

Наприклад: книжка, книгарня, книжковий.

б) Робота з текстом у групах.

-Виправте помилки. Виділіть закінчення в різних формах іменника руки.

У роботі не жалій (руки).

Хвала (руки), що пахнуть хлібом.

Майстер на всі (руки).

Працьовитими (руки) весь світ тримається.

Знання у (руки) не носити.

ІІІ.Повідомлення теми і мети уроку.

- Іменники, зв’язуючись у реченні з іншими словами, змінюють своє закінчення, тобто вживаються в різній формі. Зміна закінчень іменників називається відмінюванням, або змінюванням за відмінками. Це і є тема нашого уроку.

ІV. Робота над новим матеріалом.

1. Розповідь з опорою на наочність.

На дошці квітка із з’ємними пелюстками, на кожній з яких написано назву відмінка та запитання до нього. Під час читання вірша Дмитра Білоуса ,,До іменника в гостину…’’ про відмінки - пелюстки виймаються з квітки і розміщуються на вертикальному набірному полотні.

- Cкільки ж відмінків має іменник ?

- Скільки із них відповідають на певне запитання ?

2. – А зараз відкриємо ,,Довіднички” і ще раз повторимо: що таке відмінювання іменників, відмінки та запитання до них.

3. – Запишемо назви відмінків і питання до них у зошитах.

(Коментоване письмо)

Хвилинка – цікавинка

Н.в.-називає предмет. Це ,,гордий” відмінок, який зі словами справляється сам і не потребує допомоги прийменників.

Р.в. – означає ,,одержаний з народження”. Р.в. – чемпіон за кількістю вживаних з ним прий-менників. Він може поєднуватися аж із 150 прийменників (а в мові всього ~ 200 прийменни-ків).

Д.в. – назва походить від слова ,,давати”. Д.в. довго утримувався без прийменників, а сьо-годні вживається у поєднанні з 7 прийменниками.

З.в. – походить від слова ,,знаходити” когось або щось. Із З.в. вживається 28 прикметників.

О.в. – споріднений із словом ,, орудувати”. О.в. поєднується із 23 прийменниками.

М.в. – вказує на місце і вживається з 5 прийменниками: в, на, о, по, при (колись місцевий відмінок вживається без прийменників).

К.в. – назва походить від слова ,, кликати”, виражає звертання до когось і, як і Н.в. вжива-ється без прийменників.

За частотою вживання: 1 місце – Н.в.

2 місце – Р.в.

3 місце – З.в.

V. Фізкультпауза.

Хто там, хто там вже стомився

І на парту похилився?

Треба дружно нам всім встати

Осінь щедру зустрічати. (Музична гра ,, Якщо весело тобі …)

VІ. Закріплення знань і умінь учнів.

1. Вправляння у відмінюванні іменників.

Гра ,,Мікрофон”.

- Я називаю іменник у Н.в. , а потім учні по черзі ,,ланцюжком” називають цей іменник у Р.,Д.,З., О., М., К. в.

2. Робота з підручником. ( за матеріалами впр.112.)

VІІ. Підсумок уроку. Оцінювання.

1. – Повторимо відмінки іменників та запитання до них.

2. – Провідміняємо іменники чоловічого, жіночого та середнього роду: син, дочка, море.

3. – Гра ,,Наш відмінок”. Робота в групах.

6 груп – за назвами відмінків(крім К.в.). Кожна група плеще в долоні лише тоді, коли слово хліб вжито у відповідному відмінку.

4. Оцінювання.

VІІІ. Інструктаж до виконання домашнього завдання.

Категорія: Рідна мова | Додав: Олеся (12.03.2015)
Переглядів: 3531 | Рейтинг: 0.0/0

Можливо, вам будуть цікаві ці конспекти

Панно для класної кімнати. Підбір технік для виготовлення
Твоя квартира. Будь обережним
А. М'ястківський «Веселочка». Є. Горева «Кольоровий віршик». Г. Тарасенко...
Догляд за кімнатними рослинами
М. Трублаїні «Про дівчинку Наталочку і сріблясту рибку»
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]