Головна » Конспекти » 4 Клас » Рідна мова

Вимова і написання дієслів на -ся (-сь). (Вправи 149-151.)

Тема: Вимова і написання дієслів на -ся (-сь). (Вправи 149-151.)

Мета: Розвивати вміння правильно вимовляти, писати і вживати у мовленні дієслова із -ся (-сь). Виховувати почуття любові до рідної мови, розвивати інтерес до вивчення української мови.

Обладнання: Орфографічні словники (для роботи на індивідуальних картках).

ХІД УРОКУ

I. Організація класу до уроку.

II. Перевірка домашнього завдання. (Вправа 148.)

1. Прочитайте речення. Назвіть, які букви були пропущені у словах.

— Які перевірні слова допомогли вставити пропущені букви?

— Прочитайте підкреслені дієслова минулого часу, назвіть рід і число підкреслених дієслів.

2. Індивідуальні картки.

 Недавно ще гула метел...ця,

 іще л...жав в н...зинах сніг,

 а вже барвінку листя стел...ться

 з...леним кил...мом до ні (г,х).

 Воно під снігом і під кригою

 всю зиму зел...нь берегло

 і перше стрінуло з відлигою

 в…сняне сонце і т…пло

 

1. Встав пропущені букви.

2. Простим олівцем підкресли словникові слова.

3. Над дієсловами минулого часу скорочено познач рід.

III. Робота над вивченням нового матеріалу.

1. Проблемна ситуація.

— Як треба вимовляти і писати дієслова на -ся.

Закон письма і вимови вивчай:

написано -ться, а ти [ц': а] вимовляй.

Хто рано прокидається,

зарядкою займається,

роботи не боїться,

той з двійками не знається,

від трійок відцурається і

завжди добре вчиться.

Закон письма і вимови вивчай:

написано -шся, а ти [с' : а] вимовляй.

Раненько прокидаєшся,

зарядкою займаєшся,

водою обмиваєшся,

швиденько одягаєшся,

в дорозі не спиняєшся.

Так, друже мій, ніколи

не спізнишся до школи.

2. Вивчення правила правопису і вимови -шся, -ться (с. 78).

3. Каліграфічна хвилинка-загадка.

Вд ві роз бивається розбивається

Вдень вікно розбивається, а вночі само вставляється.

(Ополонка)

— Відгадайте загадку.

— Якою частиною мови є слово-відгадка? ,

— Відшукайте в загадці слова на орфограму, яку ми сьогодні вивчаємо.

— Яка це частина мови?

— Визначте час, особу і число дієслів загадки.

4. Колективне виконання вправи 149.

а) Запис новоутворених слів за зразком.

б) Складання речень з двома дієсловами за схемами у підручнику.

Наприклад.

Схема 1. Ти привітаєш Івася з Днем народження.

Схема 2. Ти привітаєшся з Івасем у школі.

Фізкультхвилинка.

5. Робота з прислів'ями. (За вправою 150.)

а) Читання прислів'їв і пояснення їх змісту.

б) Списування прислів'їв, розкриваючи дужки.

— Поясніть написання не з дієсловами.

в) Вправляння у у правильній вимові дієслів на -шся, -ться.

— Виберіть два прислів'я і прочитайте їх так, ніби виступаєте на сцені театру.

г) Визначення часу і особи дієслів на -ся.

6. Конкурс редакторів. (Текст для редагування записаний на дошці.)

— Діти, оголошено конкурс на кращого редактора шкільної газети. Перший етап конкурсу передбачає участь всіх учнів. Для цього потрібно самостійно й правильно виконати завдання.

— Спишіть текст, замінюючи дієслово засвітиться, де потрібно, близькими за значенням дієсловами в минулому часі.

На море та землю спустився тихий вечір. Засвітилися вікна будинків приморського міста. На маленькому острівку засвітився ліхтар маяка. Високо в небі засвітилися зорі, а між ними засвітилися зелені й червоні вогники літака. На всіх пароплавах, що стояли в порту, засвітилося електричне світло.

Слова для заміни: заблищати, засяяти, спалахнути, загорітися, заблимати, заіскритися.

IV. Підсумок уроку.

V. Домашнє завдання з інструктажем.

Вправа 151, правило на с. 78- 79.

Категорія: Рідна мова | Додав: SYLER (10.09.2015)
Переглядів: 2097 | Рейтинг: 0.0/0

Можливо, вам будуть цікаві ці конспекти

Елементарне поняття про будову людської фігури, її складових частин. Практичн...
Г. Демченко «Калинка». Загадки
Панно для класної кімнати. Підбір технік для виготовлення
Продовження екскурсії
ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ 7
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]