Головна » Конспекти » 4 Клас » Рідна мова

Практичне ознайомлення з формами родового відмінка числівників 50-80. (Вправи 20-23.)

Тема: Практичне ознайомлення з формами родового відмінка числівників 50-80. (Вправи 20-23.)

Мета: Ознайомити учнів з формою родового відмінка числівників 50-80. Виробляти вміння правильно вживати ці числівники у родовому відмінку. Розвивати навички правильної вимови числівників.

Обладнання: Текст для списування (заздалегідь записаний на дошці). Номерки для гри (1, 2, З, 4, 5).

ХІД УРОКУ

I. Організація класу до уроку.

II. Перевірка домашнього завдання.

1. Зачитування числівників, підкреслених у домашній вправі 19. (Десяти, п'ятнадцяти, п'ятсот...).

— Назвіть орфограми у записаних числівниках.

— Назвіть інші числівники з апострофом.

— Правильно назвіть числа, записані на дошці. (11, 14.)

— Як правильно записати числівник, що називає число, в якому шість сотень? (Шістсот.)

2. Хто підготував додаткову інформацію про види тварин чи рослин, які можуть орієнтувати нас у часі? (Діти зачитують свою інформацію.)

3. Самостійне списування із завданням. (Вправа записана на дошці.) Дайте повні відповіді на запитання, використовуючи слова в дужках.

Числівники записуйте словами.

Коли прилітають перші граки? (17 березня) Коли прилітають перші шпаки? (24 березня) Коли з'являються перші весняні мухи? (28 березня) Коли починається рух соку в кленах? (30 березня) Коли день дорівнює ночі? (21 березня).

III. Робота над вивченням нового матеріалу.

1. Ознайомлення з кількісними і порядковими числівниками. (Можна провести у вигляді рольової гри.)

Опис гри.

— Нам необхідно вислати на змагання з паралельним класом п'ятьох учасників. Виставляємо 5 учнів і прикріпляємо номери 1, 2, 3, 4, 5. Скільки виставили учасників? (5) Називаємо учасників:

Андрійко — під номером 1, Василько — і т.д. У першій естафеті побіжать у такому порядку: Перший — Андрійко, другий — Василько і т.д.

2. Вправа 20 (на творення порядкових числівників).

а) Ознайомлення із першим завданням вправи.

б) Записування вправи за зразком. Дев'ять — дев'ятий.

в) Висновок. Числівники, які вказують на кількість предметів і відповідають на питання скільки?, називають кількісними. Числівники, які вказують на порядковий номер предмета і відповідають на питання який? котрий?, називають порядковими. Порядкові числівники можна утворити від кількісних. Іноді вони утворюються від різних коренів, наприклад: один — перший, два — другий.

3. Колективне виконання вправи 21.

а) Читання прикладів різними способами:

до п'ятдесяти додати сорок п'ять;

сума чисел п'ятдесят і сорок п'ять;

перший доданок п'ятдесят, другий доданок — сорок п'ять;

п'ятдесят збільшити на сорок п'ять.

б) Записування прикладів словами з використанням прийменників від, до.

в) Опрацювання додаткового теоретичного матеріалу про вживання числівників: п'ятдесяти, шістдесяти, сімдесяти, вісімдесяти. (Підручник, с. 14.)

г) Колективне складання і записування словами прикладів на додавання та віднімання з числівниками п'ятдесят, шістдесят, сімдесят, вісімдесят з використанням прийменників до, від (завдання 2, вправа 21).

Фізкультхвилинка.

4. Відпрацювання вимови числівників, записаних у рамочці на с. 15 підручника.

— Прочитайте виразно числівники, записані в рамочці в порядку зростання.

— Прочитайте ці числівники в порядку спадання.

— Прочитайте числівник з апострофом. (П'ятдесяти.)

— Прочитайте числівник, що починається звуком с. (Сімдесяти.)

— Почитайте числівник, у якому найбільше складів. (Вісімдесяти.)

5. Каліграфічна хвилинка.

сім сім дес деся сімдесятий ві вісі вісімдесят вісімдесятий

— Складіть речення з одним із числівників каліграфічної хвилинки.

6. Списування (за вправою 22).

IV. Підсумок уроку.

1. — Яку частину мови ми тепер вивчаємо?

— Як називають числівники, що відповідають на питання скільки? (Кількісні.)

— Як називають числівники, що відповідають на питання який? котрий? (Порядкові.)

2. Вибірковий диктант.

— Випишіть з вірша числівники.

Непосида Вася

Непосида Вася на стільці гойдався.

Перший раз гойднувся — і перевернувся.

Другий раз гойднувся — знов перевернувся.

Третій раз гойднувся - теж перевернувся!..

 З того часу Вася більше не гойдався.

(А. Костецький)

— Дайте відповідь на тестове завдання.

— Виписані числівники є:

а) кількісні; б) порядкові; в) великі.

3. Гра «Запереч мені».

Є п'ятдесят горіхів - нема п'ятдесяти горіхів.

Є шістдесят зернят — нема шістдесяти зернят.

Є сімдесят звуків — нема сімдесяти звуків.

Є вісімдесят думок — нема вісімдесяти думок.

V. Домашнє завдання з інструктажем. Вправа 23.

Вчитель: Луцковська А. А.

Категорія: Рідна мова | Додав: SYLER (28.08.2015)
Переглядів: 2080 | Рейтинг: 0.0/0

Можливо, вам будуть цікаві ці конспекти

Тема. Казки народів світу. Урок позакласного читання
Зима. Рослини взимку. Охорона здоров'я зимової пори
Українська народна казка «Лисичка та журавель»
Плетіння. Спосіб плетіння «косичкою». Створення виробів з плетіння
Правила користування громадським транспортом
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]