Головна » Конспекти » 4 Клас » Рідна мова

Дієслова теперішнього часу. Визначення особи й числа дієслів теперішнього часу

Тема: Дієслова теперішнього часу. Визначення особи й числа дієслів теперішнього часу

Мета: вдосконалювати вміння дітей розпізнавати дієслова теперішнього часу в усному і писемному мовленні, ознайомити із змінюванням дієслів за особами і числами, формувати вміння розрізняти особу і число дієслова; розвивати мовні вміння дітей; виховувати вміння бачити прекрасне у природі і захоплюватися ним, смак до художнього слова.

Обладнання: картки індивідуального опитування

ХІД УРОКУ

I. Перевірка домашнього завдання

 1.Робота із вправою 102

 2.Картки індивідуального опитування Картка 1

Утвори ланцюжки за зразком.

Зразок. Добувати — добував — добуває — добуватиме.

Читати, жити, думати, говорити, іти, мати.

Картка 2

Випиши з тексту дієслова теперішнього і майбутнього часу.

ПІСНЯ ПРО ПШЕНИЦЮ

Сонце гріє, вітер віє, а вода тече.

Наша мати пшениченька золоту сорочку тче.

А в тій золотій сорочечці, як маля,

Буде красуватися, буде усміхатися вся земля. Сонце гріє, вітер віє, а вода тече.

Наша мати пшениченька золотий коровай пече.

А золотий коровай на столі засія —

Буде веселитися і благословитися вся земля.

Визнач, завершену чи незавершену дію вони позначають. Картка 3

Випиши прислів’я, до складу яких входять дієслова теперішнього часу.

Золото добувають із землі, а знання — з книжок. Книга корисна, коли її читають. З книгою жити — з другом дружити. Більше думай, а менше говори. Учений іде, а неук слідом спотикається. Хто знання має, той і мур ламає. Книга вчить, як на світі жить. Визнач, завершену чи незавершену дію вони позначають.

II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання

1. Визначення закономірності груп Читав — читатиме.

Спав — спатиме.

Їхав — поїде.

— Яких дієслів не вистачає? Доберіть їх.

2. Вибірковий диктант

Виберіть і запишіть дієслова теперішнього часу.

На узліссі тиша, спокій.

Співає терен чорноокий,

Пломеніє глід,

Тьмяно жевріє шипшина,

Червоніє горобина,

І пишається калина,

Наче маків цвіт.

III. Оголошення теми й мети уроку

— Зверніть увагу на дошку. Розгляньте схему, визначте тему уроку.

Іменник — число, відмінок.

Прикметник — число, рід, відмінок.

Дієслова —...

— Правильно, сьогодні ми дізнаємось, як змінюються в українській мові дієслова теперішнього часу.

IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

 1.Колективна творча робота

— Заповніть таблицю, змінюючи дієслово шукаю.

Я (що роблю?)Ми (що робимо?)

Ти (що робиш?)Ви (що робите?)

Він

Вона (що робить?) Вони (що роблять?)

Воно

— Давайте проаналізуємо, що змінювалось у дієслів. (Число, особа)

— Зробіть висновок. Сформулюйте його за зразком: «Ми побачили, що дієслова теперішнього часу змінюються за., а не за., як іменникі прикметник».

 2.Робота у парах за варіантами (вправа 104)

І варіант — мріяти, в’язати; ІІ варіант — водити, гоїти.

V. Закріплення та систематизація знань

1. Гра «Пошук»

— Спробуйте визначити число й особу дієслів, записаних на дошці: бігає, лежать, вчити, працюєте, ріжемо.

— Чи вчилися ми це робити?

— Які будуть ваші пропозиції?

Вислухати пропозиції дітей про те, як визначити число й особу дієслова. Якщо ніхто не підкаже правильний варіант, то звернути увагу на правило на С. 57.

2. Диференційоване завдання

Учні з недостатньою підготовкою виконують вправу 106.

Сильні учні готують вправу 105.

Завдання 105(3) виконати колективно.

— Як пишеться не з дієсловами?

— Як змінюються дієслова теперішнього часу?

— Наведіть приклад дієслів 2-ї особи множини, 3-ї особи однини.

3. Творча робота (за вправою 108)

— Визначте усно число й особу дієслів, що змінювалися.

VI. Підсумок уроку

1. Бесіда

— Які граматичні характеристики має дієслово?

— З дієсловами якого часу ми працювали на уроці?

— Що цікавого ми про них дізналися?

— Як визначити особу й число дієслів теперішнього часу?

2. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання VI!. Домашнє завдання

Правило на С. 57; вправа 109, визначити число й особу дієслів теперішнього часу.



Джерело: noindex
Категорія: Рідна мова | Додав: SYLER (13.07.2015)
Переглядів: 882 | Рейтинг: 0.0/0

Можливо, вам будуть цікаві ці конспекти

Панно для класної кімнати. Підбір технік для виготовлення
Мотивування дітей до систематичного заняття фізичними вправами. Рухливі ігри ...
Значення природи для життя людини
Виготовлення персонажів із казок з природних матеріалів
Лікарські рослини
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]