Головна » Конспекти » 4 Клас » Рідна мова

Зміна приголосних перед закінченням -і в іменниках жіночого та чоловічого роду

Тема: Зміна приголосних перед закінченням -і в іменниках жіночого та чоловічого роду

Мета: познайомити із чергуванням приголосних, формувати вміння й навички правопису іменників чоловічого і жіночого роду в давальному і місцевому відмінках однини; вдосконалювати вміння відмінювати іменники; розвивати самостійність, уважність, спостережливість; виховувати наполегливість, цілеспрямованість, бережливе ставлення до природи.

Обладнання: картки «Так» і «Ні» для кожного учня.

ХІД УРОКУ

I. Перевірка домашнього завдання

II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання

— Поставте у початковій формі: мусі —на боці —

у лузі —на дивані —

— Що цікавого ви помітили?

— А чому не відбулося чергування в останньому слові?

— Чи хочете ви про це дізнатися?

III. Оголошення теми і мети уроку

— Спробуйте сформулювати питання, на які ми сьогодні будемо відповідати.

Наприклад:

1. У яких іменниках буває чергування?

2. Які букви чергуються?

3. У якій частині слова відбувається чергування?

4. У яких відмінках буває чергування?

5. Перед якими закінченнями буває чергування?

IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

1. Аналітико-пошукова робота у парах (за вправами 133, 134)

2. Гра «Так» чи «Ні»

Одна пара дає відповіді на поставлені запитання, ділиться своїми спостереженнями. Якщо учні згодні — підносять картку «Так», якщо не згодні — «Ні».

Узгоджені позиції вчитель фіксує на дошці.

Наприклад:

Чергування приголосних в іменниках.

1) Чергування буває в іменниках чоловічого, жіночого і середнього роду.

2) Чергування відбувається в кінці основи.

3) Чергуються літері г, к, х — з, ц, с.

4) Чергування буває в давальному і місцевому відмінках.

5) Чергування відбувається перед закінченням -і.

 3.Перевірка спостережень

— Звірте свої висновки з правилом на С. 68. Які уточнення внесемо у наші спостереження?

Наприклад: чергуються не букви, а звуки [г], [к], [х] — [з’], [ц’], [с’].

Можна записати складену таблицю у зошит з метою полегшення засвоєння правила.

V. Закріплення та систематизація знань Списування з творчим завданням (за вправою 135).

VI. Підсумок уроку

1. Бесіда

— Яке мовне явище ми сьогодні розглянули?

— Розкажіть про те, що ви дізнались на уроці.

2. Гра «Хто швидше?» (за вправою 136)

— За якими ознаками ви впізнали ці слова?

— Поставте їх у місцевому відмінку.

3. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання

VII. Домашнє завдання Правило на С. 68, вправа 137.



Джерело: noindex
Категорія: Рідна мова | Додав: SYLER (21.06.2015)
Переглядів: 1597 | Рейтинг: 0.0/0

Можливо, вам будуть цікаві ці конспекти

Сюжетні композиції з рослинних форм. створення колективних сюжетних композиці...
Лукаві "є" та "и"
П. Глазовий «Як Сергійко вчив клоуна Бобу складати вірші»
Згинання та складання паперу. Виготовлення іграшки складанням. Декоративна кв...
Свято, коли весело
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]