Головна » Конспекти » 3 Клас » Розвиток зв’язного мовлення

Чому ластівки відлітають найпершими? Складання міркування за запитаннями

Урок № 4

Чому ластівки відлітають найпершими?

Складання міркування за запитаннями

Мета: узагальнити знання про текст; удосконалювати вміння та навички школярів складати відповіді на запитання; складати твори-міркування; розвивати вміння добирати переконливі докази, аналізувати, робити висновки.

Обладнання: малюнок із зображенням ластівок, які ліплять гніздо; робочий зошит.

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.

1. Відгадайте загадку і визначте тему уроку.

Швидко скрізь цей птах літає,

 Безліч мошок поїдає,

За вікном гніздо будує,

Тільки в нас він не зимує.

(Ластівка.)

2. Покажіть на дошці малюнок, на якому зображений цей птах. Розкажіть, що ви знаєте про ластівок.

III. Визначення теми й задач уроку.

- Яка тема уроку? Доведіть.

Ви прослухали усні висловлювання своїх однокласників. Який це тип тексту? Який текст називається міркуванням?

- Сьогодні ми будемо вчитися писати текст-міркування про ластівок.

IV. Основна частина уроку.

1. Робота в зошиті (завдання 1).

- Чи добре ви запам'ятали загадку про ластівку? Перевірте себе. Відновіть текст загадки.

|    |  Швидко скрізь цей птах літає,

[    |  За вікном гніздо будує,

|    |  Безліч мошок поїдає,

|    |  Тільки в нас він не зимує.

- Чим живляться ластівки?

- Де вони будують свої гнізда?

- З чого і як ластівки будують гнізда?

2. З'єднайте птаха з його гніздечком (завдання 2).

3. Бесіда.

- Послухайте рядки з вірша Н. Забіли «Ластівки».

Пригріва весняне сонце.

В рівчаках біжать струмки.

Метушаться за віконцем

Клопітливі ластівки.

Підлетіли. Відлетіли.

Тільки крильця - блим та блим.

Це вони будують вміло

Для своїх маляток дім.

Всі працюють безупинно,

Не марнують, бачиш, час -

Грудочки м'якої глини

В дзьобах носять раз у раз.

- Які почуття автора виражають ці рядки? (Повагу, ніжність, любов до працьовитих пташок.)

- Так, люди завжди любили і люблять ластівок та, спостерігаючи за їх поведінкою, склали про них прислів'я, а також прикмети.

- Які прикмети про ластівок ви знаєте?

- З'єднайте частини прислів'їв. Поясніть їх зміст (завдання 3).

а людина - вихід зі становища.

 

Ластівки низько літають -

 

дощ обіцяють.

 

Ластівка знаходить своє гніздо,

Фізкультхвилинка

Встало вранці ясне сонце,

Зазирнуло у віконце.

Ми до нього потяглися,

За промінчики взялися,

Будем дружно присідати,

Сонечко розвеселяти.

Встали-сіли, встали-сіли,

От уже й розвеселили.

4. Колективна підготовка до написання тексту-міркування.

а) Бесіда.

- Чим живляться ластівки?

- Коли ластівки починають готуватися до відльоту?

- Які зміни відбуваються в цей час у природі?

- Куди діваються комахи?

- Куди відлітають птахи?

- Чому вони відлітають?

- Чи можна назвати ластівок мандрівниками?

- Яку користь приносять ластівки?

б) Які види текстів ви знаєте?

- Який текст називається міркуванням?

- Розгляньте схеми на дошці і розкажіть про будову тексту-міркування.

в) Лексична робота (запис на дошці).

- Якими словами можна замінити слово «ластівки» при складанні тексту? (Ластівки - вони, птахи, пташки, мандрівники, друзі людини, вороги комах.)

5. Самостійна робота в зошиті (завдання 4.)

Складіть і запишіть текст-міркування за запитаннями.

- Коли ластівки стають мандрівниками?

- Куди вони летять?

- Чому ці пташки відлітають першими?

- Коли вони знову повернуться в рідний край?

Орієнтовний текст

(читає вчитель після самостійної роботи; текст можна використати для учнів, які не справляються з завданням)

В кінці літа ластівки стають мандрівниками. Вони летять у теплі краї - вирій.

Пташки покидають нас, тому що їм немає чого їсти. Комахи з похолоданням ховаються в щілини, під кору дерев, зариваються в землю, в опале листя.

Ми з нетерпінням чекаємо, коли ластівки повернуться. Адже вони - захисники дерев у садах, парках і лісах.

Категорія: Розвиток зв’язного мовлення | Додав: SYLER (10.05.2014)
Переглядів: 3979 | Рейтинг: 0.0/0

Можливо, вам будуть цікаві ці конспекти

Підсумковий урок за рік. Як ми навчилися берегти своє здоров'я (тестуванн...
Взаємозв’язок частин із цілою формою. Практична робота «Ліплення тварини»
Композиції за мотивами казок. Правила безпечного користування інструментами т...
В. Сухомлинський «Я хочу сказати своє слово». В. Скомаровський «Пісенька». В....
Аплікація з вирізаних форм за допомогою шаблону. Копіювання зображень за допо...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]