Головна » Конспекти » 3 Клас » Читання

Урок узагальнення знань

Урок 14. Урок узагальнення знань

Матеріал до уроку: В. Скомаровський «Над Кобзарем».

Мета: систематизувати знання учнів про Т. Г. Шевченка та його твори (поетичні й художні), розвивати творчу діяльність, уміння порівнювати зображення пензлем і словом (картина «Селянська родина» і поезія «І досі сниться: під горою...»); виховувати любов до Шевченкових творів як скарбниці розуму, культури й історії українського народу.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

Учитель

 В добрий день і в добрий час Ми зібралися з вами.

 Тихо надворі, ні вітру, ні хмар,

 Ані шелесне верба височенька.

 Наш третій клас відкриває «Кобзар».

 Вголос читає Шевченка.

 Не цурайтесь того слова,

 Що мати співала,

 Як малого повивала,

 З малим розмовляла.

— Не цурайтесь любити рідну мову, Україну, свій народ, так, як любив він! Ім’я геніального українського поета і художника Т. Шевченка знають в усьому світі, воно назавжди у пам’яті нашого народу. Його ім’я народ увічнив у легендах, переказах, прислів’ях, приказках.

— Прочитайте прислів’я та приказки.

• Тарасові думки будуть жити віки.

• Шевченко дужий був не силою, а словом мудрим.

• Тарасів «Заповіт» облетів увесь світ.

 Мов троянда, розквітає Вільна Україна,

 Народ повік не забуде Великого сина.

— Пам’ять про Великого Кобзаря житиме вічно в народних серцях.

 I скільки б не минуло літ,

 I скільки б днів не знав наш світ,

 Слово Шевченкове житиме вічно —

 Мудре, пророче й святе.

 Знають його і дорослі, й малі.

II. Опрацювання вірша В. Скомаровського «Над Кобзарем»

1. Самостійне читання. Відповіді на питання.

— Яка картина постає у вашій уяві?

— Як описує автор погоду?

— Як звати дівчинку?

— Чому розквітала весна?

2. Виразне читання вірша.

 Поки буде Дніпро сивий

Нести в море воду,

 Живий буде Тарас в серці

Вільного народу.

— Сьогодні ми маємо згадати лише про невелику часточку його багатої творчої скарбниці. А допоможуть нам і тестування, і розгадування кросвордів.

III. Тестування

1. За змістом вірша «Тече вода із-за гаю».

1) Хто хлюпочеться у воді поміж осокою? (Качаточка)

2) Звідки тече вода? (Із-за гаю)

3) Край чого протікала вода? (Край города)

4) Куди вийшли погуляти батько і мати? (У садок)

5) Що ловить у воді качечка? (Ряску)

2. За змістом тексту «Шевченкове слово».

1. Малий Тарас чумакує. Місто було:

а) сонячне;

6) гарне;

в) похмуре.

2. У хаті Шевченків:

а) радісно;

б) невесело;

в) сумно.

3) Його уява малює йому буйних:

а) чумаків;

б) кріпаків;

в) запорожців.

3. За змістом тексту «Тарас у наймах».

1) Дуже Тарас хотів:

а) співати;

б) вчитися;

в) чумакувати.

2) Що наказав Тарасику новий вчитель?

а) Носити воду;

б) дрова колоти;

в) прибирати.

3. А кругом широколисті... («Село! І серце одпочине...»):

а) явори;

б) верби;

в) тополі.

4. І досі сниться: під горою...

Що снилось поетові?

а) Біленька хатка;

б) вишневий садок;

в) сині гори.

IV. Підсумок уроку

— Томики «Кобзаря» посідають найпочесніше місце в оселі справжніх українців, бо в них не знайти й рядка не зрозумілих простим людям слів.

Досягненням справжнього художнього слова є те, що галерея образів взята суто з народної творчості, життєвого матеріалу, власного серця поета.

Вражають віршовані описи природи. Перед нами й ревучий Дніпро, й білі українські хати, й вишневі сади, й безмежні степи. Це їм сповідується у вічній любові поет, передаючи часточки цієї щирої любові кожному, в кого б’ється серце українця-патріота.

Спи спокійно, Тарасе,

Нащадки твої Словом шани й любові Тебе пам’янули.

Народи Вкраїни Заповітів священних,

Твоїх не забули.

Ти з нами будеш, крокуєш ти з нами,

Дивуєш захоплений світ.

Гордися, Кобзарю, своїми синами,

Що здійснили твій заповіт.



Джерело: noindex
Категорія: Читання | Додав: SYLER (13.10.2014)
Переглядів: 1253 | Рейтинг: 5.0/1

Можливо, вам будуть цікаві ці конспекти

Конструювання меблів із сірникових коробок
А. Качан «Загадки», «Білі мухи налетіли». С. Жупани «Підкажи словечко». Г. Ма...
Складові дороги. Основні відомості про організацію дорожнього руху
Що таке культурна спадщина. Правила поводження у громадських місцях
Закріплення навичок роботи з мишею
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]