Головна » Конспекти » 3 Клас » Читання

Подружіться з книжкою!

Урок 14. Подружіться з книжкою!

Матеріал до уроку: В. Сухомлинський «Спляча книга»; «Бібліотека — затишний дім для зустрічі читачів з книгою»; «Чи уважно ти читав?»

Мета: розширити знання про бібліотеку, збагачувати мовлення дітей «бібліотечними словами», орієнтуватися в структурі тексту; розвивати пам’ять, уміння розповідати за малюнками.

Обладнання: картки зі словами.

ХІД УРОКУ

I. Вправи, що сприяють формуванню швидкої реакції на слово, розвиткові навичок читання за здогадкою

1. Що це?

Великі, малі, друковані, писані; рідна, милозвучна, барвінкова; цікава, захоплююча, науково-популярна.

2. Гра «Зашифровані слова».

к м с к л о м я в а я

с к ш р н ч и с ч ш г р а

II. Повідомлення теми і мети уроку

— Безмежна сила книги — без неї людина сліпа. Книга відкриває перед нами великий світ. Яскраво сяє у руках діток і дорослих. Від її світла йде прозріння. І книга від того радіє.

А чи буває, діти, книгам сумно? І чи сумують ваші книги?

III. Опрацювання оповідання В. Сухомлинського «Спляча книга»

1. Робота над заголовком.

— Як ви думаєте, чому оповідання має таку назву? Про що буде йтись у цьому оповіданні?

2. Самостійне читання твору.

— Яку властивість мала книга?

— Чому вона втратила дивну властивість?

— Якою стала книга?

3. Словникова робота.

Гра «Чи є такий предмет?»

Гра спрямована на вдосконалення техніки читання.

— Прочитайте слова й скажіть, чи існують ті предмети або явища, які вони позначають.

Варіанти карток

• Звірі, інін, рік, кину, гач, букви, осаті, палиця.

• Серце, жнифя, руфлон, господар, фільток, богатир, бджуза, вогник.

• Вумера, палітурка, жибань, властивість, цукода, залізо, діту, слово.

4. Читання вголос «ланцюжком».

— Чому заснув богатир?

5. Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання.

— Яку властивість мала книга?

— Що відбувалось від дотику слова?

— Як ви розумієте вислів «доторкнеться вогненне слово до людського серця, — в ньому займеться вогник»?

— Якою є людина, в якої у серці горить вогник?

— Як Господиня ставилась до книги?

— Чому стали тьмяніти букви? Заснув богатир?

— Яка чарівна сила зможе розбудити богатиря, засвітити слова й повернути книзі дивну властивість?

6. Вправи на розвиток читацьких навичок.

Гра «Сумні дії»

Учитель називає слова, а діти називають дії, які змусили змінити події, які відбулись раніше.

Букви — меркнути слова — потьмяніли богатир — заснув

Гра «Знайди пару»

Країни розпечене

звірікрасиві

книгадалекі

палітуркинебачені

залізо спляча

7. Розвиток зв’язного мовлення.

Продовжте речення:

• Зустріч з гарною книгою...

• Забута книга...

— Зустріч з гарною книгою — завжди радісне свято. Дорослих і дітей супроводить вона в життя, як чудовий порадник, як засіб пізнання натхнення й краси.

Людина, яка любить і вміє читати, — щаслива людина.

Читайте, любі діти! Не шкодуйте ані часу, ані сил: усе повернеться сторицею. Хай не буде у вас жодного дня, щоб ви не прочитали бодай однієї сторінки з нової книги і щоб не було серед ваших книг Сплячих!

Людина за все своє життя може прочитати не більше 2000 книжок — отже, в роки дитинства й отроцтва треба вдумливо відбирати матеріал для читання.

Куди й до кого ми звернемось по допомогу? У який дім ми постукаєм? Читання вірша.

У дім, де книги розумні спокійно живуть У тихій величній світлиці,

А двері широкі відкриті ведуть До знань золотої скарбниці.

— Що це за дім?

Хто господарює в нім?

IV. Опрацювання тексту «Бібліотека — затишний дім для зустрічі читача з книгою»

— З чим порівнюють бібліотеку?

1. Опрацювання першої частини тексту.

Читання частини вчителем.

— З якої мови до нас прийшло слова «бібліотека»?

— Які слова вам були відомі до цього?

— А які ви почули вперше?

2. Словникова робота.

Читання слів у колонках повільно, прискорено.

Бібліотекар стенд

абонемент список

каталог читальний

назва адреса

шифрбібліотека

3. Самостійне читання.

— Хто такий бібліотекар?

— Що знає і вміє бібліотекар?

4. Вибіркове читання (для засвоєння й розуміння значень слів).

— Прочитайте про походження слова «бібліотека».

З’ясування значення слів абонемент, каталог.

— Що роблять у читальному залі?

— Як слід поводитись у читальному залі?

— У більшості бібліотек книги видають додому. Відділ, де видають книги додому, називається каталогом. Вибрати книжку допоможе шифр.

5. Опрацювання другої частини. Читання вголос «ланцюжком».

— Де лагодять книги?

— Що ви дізналися про державну бібліотеку для дітей?

— Де вона знаходиться?

6. Робота з малюнками.

— Розгляньте малюнки. Знайдіть у тексті абзаци, яким відповідає зображення.

 7. Мовно-логічне завдання.

— Прочитайте речення з дошки, роз’єднайте слова. Поміркуйте, куди у тексті їх можна вставити.

Допослугчитачівмайжеспівмільйонакнигжурналівграмзаписів.

Навидномумісцірозміщенословниковікнигистендзпорадамищопро-

читати.

 8. Доповнення знань учнів про бібліотеку.

— З незабутніх часів з’явилися бібліотеки. Слово це грецького походження й означає: бібліо — книга, тека — зберігання.

Справжньою перлиною древньої епохи вважають бібліотеку царя Ассирії Ашшурбанапала. Вона була створена в VII столітті до нашої ери в столиці Ассирії Ніневії. Найбільшою в стародавньому світі вважалась бібліотека в Єгипетському місті Александрії. Її називали одним із семи «чудес світу».

— Що вам вже відомо про перші древні бібліотеки на Русі?

— Перша державна бібліотека на Русі була створена в Києві в XI столітті Ярославом Мудрим.

Найбільша сучасна бібліотека знаходиться в Москві. Бібліотеці понад сто років. У ній зберігається 30 мільйонів книг, журналів, газет. Тут живуть книги-великани висотою понад півтора метра, книжки-малята величиною з поштову марку.

Бібліотека для дітей є одним з гарантів реалізації в суспільстві прав дитини на вільний доступ до інформації, до духовних цінностей світової та національної культури.

V. Підсумок уроку

— Якими новими словами, термінами ви збагатили свій словниковий запас? Що цікавого дізналися з розповіді?

VI. Підсумок з теми «Похвала книгам» (у вигляді тестування)

1 варіант

 1) У стародавньому Єгипті виготовляли книги з:

а) глини;

б) папірусу;

в) тканини.

 2) Винахідником друкарського верстата був:

а) Ярослав Мудрий;

б) Йоган Гуттенберг;

в) Володимир Великий.

 3) Хто був засновником бібліотеки в Київській Русі?

а) Монахи;

б) Ярослав Мудрий;

в) Борис.

4) З якими словами князь звернувся до своїх дітей?

 а) Життя без книжок — небо без зірок.

 б) Краса воїнові — зброя, кораблеві — вітрила, а праведникові — читання книжок.

 в) Книга мала, та серцю люба.

5) Сниться Василькові, що він сам:

 а) літає;

 б) книжка;

 в) учитель.

6) Абонемент — це:

 а) відділ, де зберігаються книги;

 б) відділ, де видаються книги додому;

 в) місце у бібліотеці, де лагодять книги.

 2 варіант

1) У Стародавньому Китаї робили книги з окремих:

 а) глиняних плиток;

 б) дощечок;

 в) паперу.

2) Відомий майстер-друкар:

 а) Володимир Великий;

 б) хан Батий;

 в) Іван Федоров.

3) Який князь на Русі створював перші школи?

 а) Ярослав Мудрий;

 б) Володимир Великий;

 в) Борис.

4) Хто автор оповідання «Любіть книгу!»?

 а) В. Сухомлинський;

 б) О. Вишня;

 в) В. Лучук.

5) З якого вірша ці рядки:

 В навчанні й роботі Помагає книжка?

 а) С. Жупанин «Я — бібліотекар»;

 б) Д. Павличко «Соняшник»;

 в) В. Лучук «Книголюбка».

6) Як називається невеличка книжечка, яка заведена на усіх читачів бібліотеки і в яку вписують дані про взяті книги?

 а) Каталог;

 б) формуляр;

 в) абонемент.



Джерело: noindex
Категорія: Читання | Додав: SYLER (13.10.2014)
Переглядів: 1113 | Рейтинг: 0.0/0

Можливо, вам будуть цікаві ці конспекти

Істинні та хибні висловлення. Закріплення навичок роботи з мишею. Розвиток пр...
Свійські тварини рідного краю
Чеська народна казка «Собака, коти та миші». Творчий переказ за кадром фільму
Цікавий світ навколо тебе. Урок позакласного читання
Правила користування громадським транспортом
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]