Головна » Конспекти » 2 Клас » Читання

Вірші-загадки. Л. Глібов «Котилася тарілочка», «Хто доня?». О. Сенато-вич «Бігли діти повз ялинку...». Т. Коломієць «Загадка»

Урок 57

Тема: Вірші-загадки. Л. Глібов «Котилася тарілочка», «Хто доня?». О. Сенато-вич «Бігли діти повз ялинку...». Т. Коломієць «Загадка». Підсумок за темою

Мета: ознайомити учнів із віршами-загадками; учити розгадувати загадки, відшукувати в них ключові слова; розвивати образне мислення учнів, уміння зіставляти, аналізувати; виховувати любов до рідної мови.

Хід Уроку

I. Організаційний момент

II. Мовленнєва розминка

 1 Робота над скоромовкою

Вибіг Гришка на доріжку,

На доріжці сидить кішка.

Взяв з доріжки Гришка кішку —

Хай спіймає кішка мишку.

 2 Читайте, відповідайте: який? яка? яке?

Будинок — .білка — .яблуко — .

лев — .зірка — .дерево — .

пиріг — .бабуся —.сонце — .

 3 Читайте, міркуйте, доповнюйте!

Слухають, пишуть — . (сидять, ідуть, читають).

Лащиться, дряпається — ... (радіє, грається).

 4 Гра «Додай слово»

Лащиться (хто?) — ... (собака).

Дзвенить (що?) — ... (дзвінок, струмок).

Віє (що?) — ... (вітер).

Гуркоче (що?) — ... (грім).

Блимає (що?) — ... (блискавка).

Малює (хто?) — ... (художник).

Повзе (хто?) — ... (гадюка).

III. Перевірка домашнього завдання

Гра «У художньому музеї»

Діти виходять до дошки, де розміщена виставка їх робіт, коментують свої роботи.

IV. Повідомлення теми і мети уроку

• Червоний колір та винний смак,

Кам’яне серце. Чому то так? (Вишня)

— Що таке загадка? (Загадки — стислі поетичні, а іноді — прозові твори, які у прихованій формі зображують окремі предмети чи явища, не називаючи їх.)

— Які слова допомогли вам відгадати загадку?

— Хто складав загадки? Для чого?

— Загадки розвивають кмітливість, увагу, стимулюють уяву, допитливість.

Загадки писали й українські поети. На сьогоднішньому уроці ми ознайомимося з деякими з них.

V.Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

 1 Опрацювання загадки Леоніда Глібова «Котилася тарілочка»

1) Ознайомлення з біографією поета.

— Леонід Глібов народився 5 березня 1827 року на Полтавщині. Дитинство льолика — так називали хлопчика у родині — минуло в селі Горбак Кременчуцького повіту. Лише у віці тринадцяти років він почав навчання у Полтавській гімназії. Леонід багато читав, особливо захоплювався поезією Пушкіна, Лермонтова. Починав складати вірші спочатку російською мовою, а потім — українською. Свої твори друкував під псевдонімом Дідусь Кенар. Розповідають, що його батько колись купив такого співучого кенара, що його сусіди прозвали Івана Назаровича по-вуличному «Кенар». Це прізвисько і згадав Глібов, віддаючи до друку свого першого вірша для дітей. За своє життя Л. Глібов написав понад 50 віршованих загадок. ми опрацюємо лише дві з них.

2) Читання загадки «Котилася тарілочка» вчителем до слів «.стало жаль усім».

— Хто зможе відгадати загадку?

— Скільки буде відгадок?

— У яких словах сховалися відгадки? (Золота тарілочка, чорна баба)

— Дочитайте загадку до кінця.

3) Словникова робота.

Читання слів «буксиром» за вчителем.

— На яке запитання відповідають слова першого стовпчика?

— Яке слово «зайве» у другому стовпчику? (Крутій)

— У третьому? (Покриє)

 Жар

 крутій

 хорошая

 золотая

 синій

 туман

 жарти

 тарілочка

 котилася

 забавляла

 заховала

 покриє

4) Гра «Бджілки».

Напівголосне читання загадки учнями, кожен — у своєму темпі.

— Знайдіть і прочитайте опис сонця; ночі.

— Із чим поет порівнює сонце? А з ким — ніч?

5) Читання загадки учнями «ланцюжком».

— У якому значенні вжито слово золотая?

— Доберіть синонім до слова ясне (яскраве); антонім до слова чорна (біла).

— Доберіть пестливі слова.

Гора — . (гірка).

Двір — . (дворик).

Баба — . (бабуся).

Сонце — ... (сонечко).

Ніч — . (ніченька).

6) Гра «Луна».

«Сильний» учень читає речення, а «слабкий» читає це речення після прослуховування.

7) Гра «Диктор телебачення».

Учні читають текст, періодично відриваючи погляд, щоб подивитися на глядачів.

 2 Опрацювання загадки Леоніда Глібова «Хто доня?»

1) Актуалізація опорних знань.

— Що таке акровірш (акростих)?

— Послухайте уважно, пригадайте.

— Ти, Максимку, щось притих?

— Я читаю акростих.

— Що ж воно ото за штука? —

Запитав дідусь онука.

— Перші літери рядків Зверху вниз я разом звів —

Ось і вийшло слово з них:

Це, дідусю, — акростих.

2) Гра «Бджілки».

— Чи відгадали загадку?

— Як ви це зробили?

3) Читання загадки учнями «ланцюжком».

— Яка відома загадка заховалася у вірші?

— Які ще овочі можуть бути відгадкою до цієї загадки? (Редиска, ріпа)

— Знайдіть у вірші слова-синоніми. (Мати — ненька)

4)Гра «Актори».

— Прочитайте загадку із захопленням; зі здивуванням.

 3 Опрацювання вірша Оксани Сенатович «Бігли діти повз ялинку»

1) Самостійне читання вірша учнями.

— Чи здогадалися ви, хто ця пустунка?

— Які слова допомогли відгадати загадку?

2) Читання вірша хором «дощиком».

— що особливого побачили у вірші?

— Згадайте, що таке акровірш.

— Де бігли діти?

— Хто був у хатинці?

— Як білочка привіталася з дітьми?

 4 Опрацювання вірша Тамари Коломієць «Загадка»

1) Читання загадки вчителем.

— Хто розгадав загадку?

— Кого поетеса називає крикля-зникля? Чому?

2) Словникова робота.

Доберіть слова-родичі.

Крик — . (кричати, закричати, перекричати, докричатися). Зник — . (зникнути, зникати).

— Як утворилися слова крикля-зникля?

3) Читання вірша учнями хвилею.

— Чиїми голосами відповідала крикля-зникля?

— Якою ви уявляєте собі криклю-зниклю?

4) Робота в групах.

— Намалюйте портрет криклі-зниклі. Розкажіть про неї.

— Скільки дійових осіб у вірші?

5) Читання вірша за особами.

— Де можна почути луну?

VI. Підсумок уроку

— З якими творами ознайомилися?

— Яка тарілочка кожного дня котиться по небу?

— Як називає ніч Леонід Глібов у своїй загадці?

— Кого побачили діти, коли бігли повз ялинку?

— Хто називає луну крикля-зникля?

— Пригадайте, які ще вірші Тамари Коломієць ви читали?

VII. Домашнє завдання

Підготувати відповіді на запитання в кінці розділу.

Категорія: Читання | Додав: SYLER (08.01.2014)
Переглядів: 5407 | Рейтинг: 0.0/0

Можливо, вам будуть цікаві ці конспекти

Композиції за мотивами казок. Правила безпечного користування інструментами т...
М. Підгірянка «Загадка». О. Сенатович «Бігли діти повз ялинку...». Т. Коломіє...
Підсумковий урок за рік. Як ми навчилися берегти своє здоров'я (тестуванн...
Водойми рідного краю
В. Чухліб «Повінь». Прислів'я.
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]