Головна » Конспекти » 1 Клас » Математика

Додавання, віднімання чисел частинами. Задачі на знаходження невідомого доданка, на різницеве порівняння чисел

УРОК 72

Тема: Додавання, віднімання чисел частинами. Задачі на знаходження невідомого доданка, на різницеве порівняння чисел

Мета: ознайомити учнів з розв'язанням прикладів на додавання і віднімання з переходом через десяток за допомогою прийому додавання і віднімання частинами; вдосконалювати обчислювальні навички, уміння розв'язувати задачі на знаходження невідомого доданка, на різницеве порівняння чисел; розвивати увагу, логічне мислення; виховувати акуратність, працьовитість.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Повторення вивченого матеріалу

 1 Математичний диктант

 •Яке число більше 15 на 1?

 •Яке число менше 13 на 1?

 •Яке число треба відняти від 18, щоб одержати10?

 •Яке число треба додати до 10, щободержати 19?

 • Запишіть число, у якому 1 десяток, 3 одиниці.

 • Перший доданок 10, другий доданок 7. Чому дорівнює сума?

 • Зменшуване 16, від’ємник 10. Чому дорівнює різниця? Взаємоперевірка робіт.

 2 Гра «Хто складе якомога більше прикладів» (робота в парах)

Учитель записує на дошці числа: 10; 6; 8; 7; 5. Діти в зошитах записують якнайбільше прикладів, використовуючи ці числа.

 3 Гра «Засели будиночки»

III. Ознайомлення з новим матеріалом

 1 Пояснення вчителя (робота з числовим відрізком)

— Як розв’язати приклад 8 + 5?

— Можна скористатися лінійкою. Знайдіть на лінійці цифру 8. Відрахуйте праворуч 5 поділок.

— Яку відповідь одержали? (13)

— А зручніше до 8 додавати 5 частинами. Для цього число 5 розкладемо на два зручні доданки, так, щоб перше число доповнювало 8 до 10.

— На які два доданки розкладемо 5? (На 2 і 3)

— Якщо до 8 додамо 2, то одержимо 10. А потім додамо ще 3. Одержимо 13.

8 + 5 = 13 8 + 2 + 3 = 13

 2 Первинне закріплення

6 + 9 = □8 + 7 = □ 9+ 5 = □

(Щоб до 6 додати 9, необхідно 9 розкласти на два зручні доданки: 4 і 5. Якщо до 6 додати 4, одержимо 10, а до 10 додати 5 — одержимо 15.)

Аналогічно пояснюють другий, третій приклади.

● Фізкультхвилинка

 Всі піднесли руки — раз!

 На носках стоїть весь клас,

 Два — присіли, руки вниз,

 На сусіда подивись,

 Раз! — і вгору,

 Два! — і вниз,

 На сусіда не дивись.

 Будем дружно ми вставати,

 Щоб ногам роботу дати.

 Раз — присіли, два — піднялись.

 Хто старався присідати,

 Може вже відпочивати.

 3 Пояснення вчителя (робота з числовим відрізком)

— Як розв’язати приклад 13 - 7?

— Можна скористатися лінійкою. Знайдіть на лінійці цифру 13. Відрахуйте ліворуч 7 поділок.

— Яку відповідь одержали? (6)

— А зручніше від 13 відняти 7 частинами. Для цього число 7 розкладемо на два зручні доданки так, щоб при відніманні від 13 першого числа вийшло 10.

— На які два доданки розкладемо 7? (На 3 і 4)

— Якщо від 13 відняти 3, то одержимо 10. А потім ще відняти 4. Одержимо 6.

13 - 7 = 6 13 - 3 - 4 = 6

 4 Первинне закріплення

12 - 7 16 -8 11 - 4 15- 7

(Щоб від 12 відняти 7, необхідно 7 розкласти на два числа: 2 і 5. Якщо від 12 відняти 2, одержимо 10, а від 10 відняти 5 одержимо 5.)

Аналогічно пояснюють другий, третій, четвертий приклади.

IV. Закріплення вивченого матеріалу

 1 Розв'язування задачі на знаходження невідомого доданка

— Розгляньте терези. Маса яблук 5 кг. Яка маса груш?

Звернути увагу дітей, що терези перебувають у рівновазі, отже, на правій чаші теж перебуває 5 кг.

На дошці — схеми-опори.

5 кг Ґ н ? 3 кг

Схема-підказка

3 кг

 груші

5 кг

— Як знайти масу груш?

 ● Зорова гімнастика

 2 Розв'язування задачі на різницеве порівняння

У змаганнях з плавання брали участь 10 хлопчиків і 8 дівчаток. На скільки менше дівчаток, ніж хлопчиків, брало участь у змаганнях?

10 - 8 = 2 (д.)

 ● Творча робота над задачею

— Змініть запитання задачі так, щоб вона розв’язувалася дією додавання. (Скільки всього дітей брало участь у змаганнях з плавання?)

 3 Самостійна робота

1 варіант2 варіант

19 - 9 - 5 = 12 - 2 - 8 =

17 - 10 - 3 =18 - 8 - 7 =

19 - 9 - 4 = 15 -10 - 3 =

 4 Задачі на кмітливість

 • На годівниці сиділо 5 горобців і 2 синиці. Полетіли 3 птахи. Чи був серед них хоча б 1 горобець?

 • У кошику три яблука. Як поділити їх між трьома дітьми так, щоб одне яблуко залишилося в кошику? (Віддати одне яблуко разом з кошиком.)

V. Підсумок уроку. Рефлексія

— Як знайти невідомий доданок?

— Як порівняти два числа?

— Як розв’язати приклад 18 - 9? 8 + 3?

— Якщо ви задоволені своєю роботою, на полях поставте кружечок і зафарбуйте зеленим кольором.

— Якщо ви могли працювати краще, запаліть вогник жовтого кольору.

— Якщо вам ваша робота не сподобалася, запаліть червоний сигнал світлофора.



Джерело: noindex
Категорія: Математика | Додав: SYLER (22.12.2013)
Переглядів: 4272 | Рейтинг: 0.0/0

Можливо, вам будуть цікаві ці конспекти

Що потрібно знати про природу
Підсумковий урок за рік. Як ми навчилися берегти своє здоров'я (тестуванн...
Запитання до природи. За що нам удячні хатні улюбленці (рослини, тварини)?
Риби
Місця підвищеної небезпеки у школі
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]