Головна » Конспекти » 1 Клас » Математика

Збільшення та зменшення чисел на кілька одиниць. Розв’язування задач

Тема: Збільшення та зменшення чисел на кілька одиниць. Розв’язування задач.
Мета: розкрити зміст понять на 1 більше, на 1 менше; формувати вміння та навички складати і розв'язувати задачі на збільшення та зменшення числа на кілька одиниць; удосконалювати навички розв'язання прикладів; розвивати логічне мислення, уважність, зацікавленість в отриманні нових знань.
Обладнання: демонстраційний матеріал, індивідуальний лічильний матеріал, набір чисел, малюнки. 
Тип уроку: урок-подорож
ХІД УРОКУ
I.    Організаційний момент
–    Сьогодні у нас не звичайний урок математики, а урок-подорож до лісової школи. Запросив нас туди поважний вчитель Кар-Карич. Але просив розв’язати його завдання.

II.    Усна лічба
1. Відгадати загадки-вірші.
•    Три сороки прилетіли,
Стрекотіли, стрекотіли...
Глянь! Он дві іще летять,
Стрекотух вже стало... (п'ять).

•    Пташка мала пташенят, 
П'ять сіресеньких малят. 
Раптом трапилась біда: 
Випало одне з гнізда. 
Скільки пташенят тоді 
Залишилось у гнізді? (5 –  1)

•    Сидів хлопчик біля річки, 
Він піймав аж три плотвички. 
Кошенятко одну вкрало.
Скільки рибок в хлопця стало? (3 –  1)

Каже мати Квочка:
В мене три синочка, 
На дві більше дочки.
Скільки дочок в квочки? (5)
Такі задачі ми ще не розв'язували. В нашій сьогоднішній подорожі ми вперше зустрінемося з подібними задачами і навчимося їх розв'язувати.




2. Розв'язання прикладів.






–    Кар-Карич хоче познайомити нас зі своїм другом Лосяшем і просить допомогти йому справитися з шишками.

–    Найкраще із лісових друзів математику знає хрюшка Нюшка, вона приготувала завдання і для вас.
(Приготувати лічильний матеріал.)

III. Вивчення нового матеріалу
1. Робота з демонстраційним матеріалом
Веселий їжачок  дає завдання. 
•   Виклали 5 яблук.
Груш стільки ж та ще 1.
-    Чого більше?
-    На скільки?
-    Як полічити груші?
Висновок: якщо стільки ж та ще 1, то стане більше, отже, виконуємо дію додавання.
• Яблук 5. Грибів – стільки ж, без 1.
–    Чого менше?
–    На скільки?
–    Як полічити гриби?
–    Висновок. Якщо стільки ж, але без 1, то стає менше, отже, виконуємо віднімання.
–    На сторінці підручника ми зустрінемося ще з одним другом лісової школи  ведмедиком Копатичем. 
2. Робота з підручником.
–    На малюнку вгорі скільки всього капусти?
–    Що зробив зайчик?
–    Скільки залишилось?
–    Стало менше чи більше?
–    Який приклад склали? 4 - 1 = 3 (Учень записує на дошці)
–    На малюнку знизу скільки капусти?
–    Скільки зайчик привіз?
–    Стало більше чи менше?
–    На скільки?
–    Скільки стало всього?
3 + 2 = 5 (Учень записує на дошці)
Висновок. Якщо зменшуємо, то виконуємо дію віднімання, збільшуємо — додавання.
–    Навчається у лісовій школі кролик Крош. Йому найбільше подобаються фізкультхвилинки на уроках. Пропоную показати Крошу, як це робимо ми.

Фізкульхвилинка
Треба дружно всім нам встати,
Фізкультпаузу почати:
Раз, два — руки вгору,
Три, чотири — руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору,
Руки в боки,
А тоді ще три прискоки,
1,2,3-
Присідаєм нараз більше.
1,2,3,4-
Тихо всі за парти сіли.

IV. Закріплення матеріалу
1.    Робота над задачею
Кар-Карич просить вас допомогти перевірити, чи правильно Пін склав задачу. 
-    На березі сиділи 2 жабки, а в очереті — на 1 більше.
-    Це задача? (Ні) Чому? (Не вистачає питання.)
-    А що сказала жабка? (Умову)
-    Скільки жабок в очереті? (Питання)
-    На скільки більше? (На 1)
-    Яку дію будемо виконувати? (Додавання)
-    Як розв'язати? (2 + 1=3)
-    Чому додавали? (Тому, що в очереті їх було більше.)



2.    Робота в зошиті.
–    Каліграфічна хвилина. Записують
–    числа від 10 до 0, зменшуючи на 1;
–    від 0 до 10 –  збільшуючи на 1.
–    Геометричний матеріал. Порівнюють круг, трикутник і квадрат. Малюють на 2 більше.
–    Робота над задачею. В одному акваріумі було 4 рибки, а в другому –  на 2 рибки більше. Скільки риб плаває в другому акваріумі?
-    Що відомо про рибок у другому акваріумі?
-    Яку дію необхідно виконати?
-    Запишемо розв'язання у зошиті (один учень – біля дошки). Перевіряємо запис на дошці. Перевіряємо свій. Хто правильно записав – поплескайте у долоні.
4 + 2 = 6
Відповідь: 6 рибок у другому акваріумі.
Полічимо гриби, що нам принесла білочка у кошику. Відомо, що їх на 1 менше, ніж 9. Самостійно записуємо розв'язання.
9+1 = 8 (грибів у кошику).
Учні перевіряють, аплодують, якщо приклад розв'язаний правильно.

V. Підсумок уроку
-    Пригадайте, яке відкриття ми зробили під час подорожі до лісової школи.
-    Діти відповідають:
-    Якщо збільшувати кількість на якесь число, то необхідно додавати, якщо зменшувати — віднімати.
-    Давайте подякуємо Кар-Каричу за цікаву подорож та перевіримо наші здобутки.
•    У Катрусі є 5 копійок, у Данилка – на 2 копійки більше. Скільки копійок у Данилка? (7)
•    Печиво коштує 10 копійок, цукерка – на 1 копійку дешевша. Скільки коштує цукерка? (9)
Категорія: Математика | Додав: SYLER (22.01.2016)
Переглядів: 650 | Рейтинг: 0.0/0

Можливо, вам будуть цікаві ці конспекти

Правила користування громадським транспортом
Д. Чередниченко «Рідні краєвиди». Л. Глібов «Зимня пісенька». «Сію, сію, посі...
Запитання до природи. Чим снідає їжачок?
Чим ми бачимо
Розпорядок дня учнів і його вплив на здоров'я. Правиль­на організація роб...
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]